NĖ ALTENDORF TĖ SHWYZIT MANIFESTIM PĖR DĖSHMORĖT

 

                              Naser Salihaj

 

    Tė nderuar  bashkatdhetar

 

         Edhe  pse  larg  atdheut, jemi  mbledhur  kėtu  sot pėr  ta  shėnuar  njė ngjarje tė  madhe, pėr  ti  pėrkujtuar  e pėr  tu  pėrkulė  me  pietet   para  dėshmorėve  tė kombit.

 

         Tash  e tetė  vite    par, pikėrisht  me  pesė mars  tė vitit 1998 nė  Prekazin e  trimave     devotshėm  siē  ishin  Ahmet Delia  e  Tahir  Meha, po zhvillohej  njė luftė pėr  jetė  a vdekje, nė  njėrėn  anė  komandanti i Ushtrisė Ēlirimtare  tė Kosovės: Adem  Jashari  me    vėllain  e  farefisin  e    anėn  tjetėr ushtria  dhe policia  okupatore  serbe .

         Adem  Jashari edhe pse  i  rrethuar  nga  tė gjitha anėt,nuk  i  shkonte  as ndėrmend    dorėzohej, ai  luftonte si luan  duke  jehuar  kėnga e  tij  ēlirimtare  deri    qiell:

 

Tuk  lind  dielli  e  preron  hana

Zhuj  Selman  nuk  bėn    nana....

 

Luftimet  ishin  tepėr    pėrgjakshme, ndėrkaq  Adem  Jashari me   vėllain Hamzėn, Babėn  Shabanin  dhe  tė tėrė  farefisin ra  heroikisht, por  duke  i shkaktuar humbje    rėnda okupatorit, e  duke  i  dhėnė  mesazh  tepėr    qartė: “se shqiptaret  nuk  do  ta  durojnė    robėrinė“.

 

         Populli  shqiptar gjatė  rrugėtimit  tė tij shekullor nė pėrpjekje  titanike  pėr  ta fituar  lirinė, ka  shėnuar  shum  data dhe  ngjarje  historike, tė  cilat  kanė  lėnė gjurmėn  e  tyre tė pashlyeshme  mbi  faqet      lavdishme    historisė  sonė.

 

         Qe  nga  mesjeta, trungu  ilir bėri  luftėra    shumta pėr tu mbrojtur nga  depėrtimi dhe dyndjet e  fiseve  sllave  nė tokat ilire.

 

         Historia  i  njeh : Agroni, Teutėn, Baton, Pirron  e  shum prijės    tjerė    cilėt u  bėn    paharrueshėm  pikėrisht  pėr shkak  se luftuan  me  heroizėm  pėr ta mbrojtur  tokėn  dhe nderin  e  Arbėrit.

 

         Periudha e Gjergj-Kastriotit - Skėnderbeut dhe  luftėrat  e tij  tė  lavdishme  kundėr  njė  perandorie  e  cila  me  forcėn  e vet  e  kishte  rrezikuar  tėrė  Evropėn  dhe  civilizimin  e  sajė, i ngriti  shqiptarėt    piedestalin  e  trimėrisė.

 

         Bota  ishte  habitur  nga    sukseset  e  Skėnderbeut  pėr plot  25  vite.

 

         Rrugėtimet e shqiptarėve drejt lirisė nuk u ndalen kurrė, nė tė  gjitha periudhat u shquan njerėz tė  devotshėm e  atdhetar tė cilėt  atdheun  dhe  lirinė  e  vunė   mbi tė  gjitha.

 

         Ali Pashė Tepelena, Hasan Prishtina, Ēerqiz  Topulli, Dedė  Gjo Luli, Ismail Qemali, Azem  e  Shotė  Galica, Shaban Polluzha e  shum  e  shum    tjerė    cilėt me  shembullin dhe veprėn e tyre mbetėn    skalitur nė  kujtesėn  dhe  historinė  e kėsaj  toke tė  larė  me  gjak.

 

         Me gjithė sakrificat e panumėrta tė bijve mė    devotshėm tė Shqiptarisė, atdheu ynė u copėtua u gjymtua dhe mbeti pre e orekseve  shoviniste    fqinjėve grabitqar.

         Andaj  detyrė  dhe  obligim  i  ēdo  shqiptari tė devotshėm dhe  patriot  ishte qė tė  punoj, tė  veproj e    luftoj deri  nė bashkimin  e  natyrshėm    tokave  tė copėtuara  shqiptare.

 

         Jo rastėsisht kemi vendosur qė dėshmorėt ti pėrkujtojmė pikėrisht     fillim tė marsit.

Jo  rastėsisht nėndega  e Partisė  Demokratike  e  Shvicit ka vendosur    ti  shėnoj nė mėnyrė tradicionale dy  data  dhe ato:

·                            28 - nėntorin  - ditėn  e  pavarėsisė  se  Shqipėrisė dhe

·                            5 – marsin, Betejėn  dhe  rėnien  heroike    komandantit legjendar  Adem  Jashari

 

         Beteja e Prekazit dhe rėnia heroike e  Adem, Hamzė e Shaban  Jasharit, dhe shum    tjerėve ishte  mesazhi  mė i fuqishėm    ju  dha Kosovės  dhe  popullit  tė sajė.

 

         Ky  mesazh  trokiti  fuqishėm    ndėrgjegjen  e shqiptarėve dhe  bėri  kthesė tė  jashtėzakonshme duke na liruar  nga vetėdija e robit tė  cilėn  me  aq  paturpėsi e kishin mbjellė me vite tė tėra disa pseudointelektual dhe pseudopatriot tė  cilėt thirreshin  si  prijės  Kosovės.

 

         Adem Jasharin dhe  familjen  e  tij    gjerė  e bėn  tė veēantė rėnia  e  tij  me vetėdije, sakrifica  deri nė  flijim, duke dhėnė  shembullin mė    qartė se si  duhet sakrifikuar pėr atdheun   dhe  bashkimin  kombėtar.

 

         Adem  Jashari  shkoi    larg  sesa vet Oso  Kuka  nė Vraninė kur u flijua duke  ia vėnė zjarrin kullės se barotit, pėr  ta shkatėrrua  armikun sepse  Ademi gjatė flijimit    tij  aty  kishte mė    dashurit: kishte  Fėmijėt  edhe  pleqtė, vėllezėrit  dhe tė afėrmit, por  mbi    gjitha  kishte  atdheun  dhe  lirimin  e  tij.

 

         Ky  kushtrim, ky zjarr i fuqishėm ndezi zemrat  e    gjithė  shqiptarėve atdhetar.

 

         Radhėt  e ushtrisė  se  lavdishme   ēlirimtare,  komandanti i  se  cilės  ishte vet Adem  Jashari u shtuan  ēdo  ditė.

         Rėnia  e  tij  heroike u  bė kushtrim  dhe  udhėrrėfim pėr mija luftėtar tė cilėt vazhduan udhėn  e    Adem  Jasharit.

         Pranvera  e  madhe po ēilte lulėkuqe mbi gjakun  e derdhur  pėr  liri !

         U  formuan  zonat  operative, brigadat ushtarake lindnin ēdo ditė, krenaria jonė  e nėpėrkėmbur po  mbrohej  me gjakun e  bijve      mirė    sajė.

 Lufta  pėr  liri  po  merrte  vulėn  e  gjakut, mbi  dy  mijė  tė rėnė nė  fushėn  e nderit, ishin kėta   dėshmorėt tė  cilėt   ne  sot  u pėrkulemi duke pėrkujtuar me  krenari dhe dhembje  heroizmat e  tyre, ishin Adem  e  Hamez  Jashari, Zahir  Pajaziti, Edmond Hoxha Fehmi  e  Xheve  Lladrovci Adrian  Krasniqi, Agim Ramadani, Ismet  Jashari i  quajtur: komandant  Kumanova, Hyzri Talla, Bedri Ahmeti, Bekim  Berisha,  Bedri Shala, Luan Haradinaj, Skender Qeku, Selman  e Besnik  Lajēi, Agim Mazreku, nga Shqipėria ishin: Tahir  Sinani e Indrit Cara e shum  te  tjerė    cilėt  ranė  pėr  tė jetuar  prore.

 

         Ushtria  Ēlirimtare  e  Kosovės    radhė    veta  kishte  komandant    lavdishėm    cilėt  ua  futėn tmerrin  armikut

 

Ishte  komandant  Ēeliku

Komandant  Kapuēi

Komandant  Ramushi

Komandant  Mjekrra

Komandant  Remi

Komandant  Lleshi

 

       Ishin dhe  shum  e  shum  te  tjerė  tė cilėt  u  bėn  legjendė  dhe  mbeten   tė pavdekshėm,  njė  pjesė  e  tyre duke  u pėrjetėsuar    altarin  e  lirisė.

 

 

Sa bukur  e  tha  poeti

 

Vetėm  ata  nuk  mplaken  kurrė,

sepse    ri  mbesin    mendje  dhe  zemėr, tė  ri e  tė pavdekshėm mbesin  nė histori.

 

Sa  bukur e  tha Gjergj Fishta  :

 

lehtė  ju  qoftė  mbi  varr  lėndina

But  ju  qofshin  moti  e  stina

         E  gjer  sa  t’knoj    mal  noj  zanė

         E  gjer  sa  t’shėndrisin  yll  e  hanė

         Ata  kurrė  mos  u  harrofshin

N’kang  e  n’valle  prore  u  kėndofshin.

 

Kudo    botė  dėshmorėt  janė      respektuarit, andaj respektoni  dėshmorėt, respektoni  gjakun  e  derdhur  pėr  liri, sepse ashtu  nderoni veten  tuaj, nderoni  atdheun.

 

Rroftė  Shqipėria  Etnike

Lavdi  dėshmorėve tė kombit.

 

Me 4 mars 2006 nė Altendorf tė Zvicrės

Naser Salihaj

     

Kostenlose Webseite von Beepworld
 
Verantwortlich für den Inhalt dieser Seite ist ausschließlich der
Autor dieser Homepage, kontaktierbar über dieses Formular!