“VARRIMI I PRINDIT” reportazh nga varrimi i Qerim Pajazitit - Shkruan : Jeton Musliu (gazeta Express)

 

ME NDERIME TĖ LARTA U VARROS QERIM PAJAZITI  

 

 

   Galab, 7 shkurt 2006 (Kosovapress)  

Me nderime te larta, nė prani tė mijėra qytetarė dhe pjesėtarėve tė TMK-sė, tė martėn nė Galab tė Besianės, u pėrcoll pėr nė banesėn e fundit babai i dėshmorit tė kombit, Zahir Pajaziti, Qerim Pajaziti.

Nė ceremoninė e varrimit njė fjalė rasti mbajti komandanti i Trupave Mbrojtėse tė Kosovės gjenerallejtėnant Agim Ēeku.

      Familjes Pajaziti telegrame ngushėllimi i kanė dėrguar pėrfaqėsuesit e institucioneve tė Kosovės dhe partive politike.  Qerim Pajaziti ka ndėrruar jetė tė hėnėn nė moshėn 80-vjeēare. Vdekja e tij erdhi vetėm pak kohė pas shėnimit tė nėntė tė pėrvjetorit tė rėnies heroike tė birit tė tij Zahirit, i cili sė bashku me Edmond Hoxhėn dhe Hakif Zejnullahun ranė heroikisht nė njė pritė tė forcave serbe nė Pestovė tė Vushtrrisė mė 31 janar 1997. Po ashtu mė 16 dhjetor 2005, ka ndėrruar jetė babai i dėshmorit, Edmond Hoxha, Hysni Hoxha.

 

 

 

NDĖRROI JETĖ  QERIM PAJAZITI, BABAI I DĖSHMORIT TĖ KOMBIT ZAHIR PAJAZITI  

 

                   Qerim Pajaziti  1926 - 2006

 

 

Besianė, 6 shkurt 2006 (Kosovapress)

     Tė hėnėn nė moshėn 80-vjeēe ndėrroi jetė Qerim Pajaziti babai i dėshmorit tė kombit Zahir Pajazitit. Varrimi i tė ndjerit do tė bėhet nesėr me 7 shkurt nė ora 12.00, nė fshatin e lindjes nė Galab (ish-Orllani)  tė Besianės (ish Podujevės).  

 

 

  NGUSHLLIME PĖR BACĖN QERIM

 

Kryesia e AAK-sė Dega nė Gjermani , me keqardhje mori lajmin pėr vdekjen e

Babait tė Komandantit tė parė  tė UĒK-sė Zahir Pajaziti , bacė Qerim Pajazitit.

 

            Kryesia e AAK-sė Dega nė Gjermani  me rastin e vdekjes sė Bacė Qerim Pajazitit, me anė tė kėsaj shkrese i shpreh ngushėllimet ma te sinqerta nė radhė te parė Familjes Pajaziti, posaēėrisht vėllezėrve dhe motrave  tė Zahir Pajazitit , dhe porosit ata qė tė  bėhen tė fort siē u bėn gjer mė tani , sepse Baca Qerim nuk ishte vetėm baba dhe prind e i dashur  i tyre por i dashur dhe respektuar pėr gjithė  shokėt e Zahir Pajazitit, ai mė sė miri  dinte ti respektonte  shokėt  dhe miqtė e Zahirit.

           Baca Qerim ndėrroi jetė,  por vepra e tij dhe gjithė familjes Pajaziti do te ngelet e pa harrueshme ndėr breznitė e reja. Ai ishte i dashur pėr te gjithė, dhe shpesh bėnte thirrje pėr bashkim, thoshte se “vetėm te bashkuar do ti realizonim interesat tona kombėtare”. Ai gjithmonė ishte krenar pėr veprėn e Zahirit dhe shokėve te tij dhe shpesh thoshte,  “kjo po ma zgjat jetėn dhe mė bėnė  tė lumtur qė pata asi djali me ja fal Kosovė me ja fal lirisė “.

            Dega e AAK-sė nė Gjermani nė pamundėsi qė tė merr pjesė nė varrim edhe njėherė shpreh ngushėllimet mė tė sinqerta familjes Pajaziti, si dhe te gjithė dashamirėve, miqve tė familjes Pajaziti. Kėtyre  ngushėllimeve ju bashkėngjitet edhe kryetari i Degės sė AAK-sė dega nė Orllan z.Ajet Ahmeti dhe Bajrush Ibishi  tė cilet kanė  ardhur kėtu  nė  Gjermani  enkas pėr pėrvjetorin e nėntė te rėnies sė Komandant Zahir Pajazitit  qė do te mbahet tė dielėn nė Minden te Gjermanisė. dhe ata thonė na vjen shum keq  qė edhe sot nuk gjendem pran Bacė Qerim Pajzitit  pėr t`a thėnė lamtumiren e fundit.

 

   Ismail Sejdiu kryetar i AAK-sė degės nė Gjermani       

  Telegrame ngushllimi me rastin e vdekjes sė Qerim Pajazitit

 

     

   Me rastin e vdekjes se babait te heroit tone kombetar, Zahir PAJAZITI , Qerim Pajazitit, familjes Pajazit dhe  familjeve  te deshmoreve, perkrahesve te luftes sone te lavdishme si dhe Redaktuesit te kesaj faqeje te internetit (Besiana) u shpreh ngushellime.

        Qerim Pajaziti ishte nje burre i madh jo vetem pse kishte sjelle ne jete nje Hero sikur ishte Zahiri, por ai ishte edhe shqiptar i perkushtuar ndaj ceshtjes kombetare e plak i menqur, te cilit duhet t“ia kishin lakmi te ashtuquajturit "politikane" te dites per qendrimet e tij te qarta dhe trurin e tij te kthjellet deri ne momentet e fundit te jetes se tij. Sa per kontributin kombetar te Baces Qerim Pajaziti dhe te familjes se tij nuk ka nevoje te shkruhet nga une, sidomos ne kete telegram ngushellimi sepse ndryshe siq ishte rasti per Presidentin Rugova (te cilit iu shkrua nje faqe Biografi- tituj e genjeshtra) flet permendorja ne qender te Prishtines dhe per veprat heroike te tij nuk mund te permbledhen kurrsesi ne nje faqe te vetme.

 

Salih Kelmendi

Sabrije Kelmendi-Dreshaj

      

 

Ky telegram ka ardh pėrmes   infobesiana@hotmail.com  do tė publikojm edhe telegrame tjera

  

  TELEGRAM NGUSHLLIMI

 

E Nderuara dhe shumė e Respektuarė Familaja Pajaziti ėshtė e rėnd ndarja e pėrjetshme sidomos nga nji Burr me vyrtytetė ma te larta

            Komtare e njerzore siq ishte Gjyshi Babai Vllai Agji i Juaj Indjeri Qerim Pajaziti Ai Lindi, Jetoj. Dhe Vdiq Krenar ai e Rriti e edukojė

            Kryeteimin Deshmorin e Kombit Zahir Pajazitin.E Nderuara Familja Pajaziti mė Lejoni qė nė Emer tė Partis Demokratike tė Kosoves

            Dega ne Gjermani tu shprehu ngushllimet ma te Sinqerta.. Ju Familje e Nderuar Miqve Shokve dhe Gjith Far e FisitTuaj     

                                            

  I  Lehtė i qoftė Dheu i Kosoves qė Aq shum e Deshti

I Pėrjetshm Ēoft Nderi e Respekti pėrė te Gjithė Deshmoret e Kombit

 

Me Nderime e Respekt Sekretar i

PDK.sė Dega ne Gjermani

Ramadan Mexhuani    

 

  NGUSHĖLLIME PĖR BACĖN QERIM

 

Sikur tė ishte Zahiri gjallė apo Ismeti siq e thėrrisja unė nė ditėt e hershme do t'i shprehja ngushėllime atij personalisht pėr vdekjen e Bacit Qerim. Por tash qė Zahiri u shndėrrua nė dritė tė lirisė sė Kosovės, dua qė t'i shprehi ngushėllime ēdo shqiptari qė e ka njohur Bacin Qerim dhe Zahirin sepse ajo familje solli Kosovės kushtrim dhe ngritje tė ndėrgjegjes kombėtare. Ajo familje u shtoftė e pastė gjithmonė luftėtarė si Zahiri dhe udhėrrėfyes si Baca Qerim.

I qoftė i lehtė dheu i Kosovės Bacit Qerim!

I pikėlluari, Qazim Doda -New York

      

  Ngushllime pėr Bacėn Qerim

 

      Unė Blerim Asllani nga Baksi  i Drenicės ju shpreh ngushllimet mė  tė  sinqerta

tė  gjithė  atyre  qė kanė    gjak  shqiptari e  qė  mendojn  pėr  Atėdhe  se

burrave  si  baca  Qerim  duhet  kėng  tu kėndohen e  poezi  tu  shkruhen  se  i

dhan  kėsaj toke djemt mė  tė devotshem  pėr  atdhe edhe  njė  herė  i  lehėt  i  qoft  dheu  i  shqipėris  etnike.   

 

  Ngushllime pėr Bacėn Qerim

 

Me rastin e vdekjes sė Qerim Pajazitit (babasė sė dėshmorit tė kombit) Zahir Pajaziti, familjes Pajaziti dhe mbarė liridashėsve, ju shprehi ngushėllimet e mia mė tė sinqerta.

 Me nderime tė larta

Mehmet Bislimi me familje.

     

  Ngushllime pėr Bacėn Qerim Pajaziti

 

 I LET QOFT DHEU I KOSOVES QE DO TE MBULOJ TRUPIN TEND.

JU SHKUAT PER TU TAKU ME BURRAT E DHEUT E NAJ BAN TE FALA ZAHIRIT,E ADEMIT DHE U THUAJN SE DO TA VAZHDOJM RRUGEN E TYRE DERI NE RREALIZIMIN E TE DREJTAV TONA KOMBTARE.

FAMILJA   PAJAZITI  PRANONI NGUSHLLIMET ME VLLAZNORE NGA  BESNIK BEZHI  DETROIT 

     

  Ngushllime pėr Bacėn Qerim Pajaziti

 

Pranoni ngushllimet e mia me rastin e vdekjes sė Xha Qerimit ,babait tė tė madhit Zahir.

Dhasht Zoti,i madhrueshėm,qė tė prehet nėn parajsėn e amshuar,sė bashku me Dėshmorėt e Kombit.Isa Rrahmani Basel

     

  NGUSHLLIME PĖR BACĖN QERIM PAJAZITI

 

E Nderuara dhe shumė e Respektuarė Familaja Pajaziti, ėshtė e rėnd ndarja e pėrjetshme sidomos nga nji Burr me vyrtytetė ma te larta
           Kombėtare e njerzore siq ishte Gjyshi Babai Vllai Agji i Juaj Indjeri Qerim Pajaziti , Ai Lindi, Jetoj. Dhe Vdiq Krenar ai e Rriti e edukojė
           Kryeteimin Deshmorin e Kombit Zahir Pajazitin.E Nderuara Familja Pajaziti mė Lejoni qė nė Emer tė Partis Demokratike tė Kosoves
           Dega ne Gjermani tu shprehu ngushllimet ma te Sinqerta.. Ju Familje e Nderuar Miqve Shokve dhe Gjith Far e FisitTuaj
I  Lehtė i qoftė Dheu i Kosoves qė Aq shum e Deshti
I Pėrjetshm Ēoft Nderi e Respekti pėrė te Gjithė Deshmoret e Kombit
Me Nderime e Respekt

FRASHĖR OSEKU ME FAMILJE!

      

Kostenlose Homepage von Beepworld
 
Verantwortlich für den Inhalt dieser Seite ist ausschließlich der
Autor dieser Homepage, kontaktierbar über dieses Formular!