DOKUMENTE MBI INFILTRIMIN AGJENTUROR NĖ MĖRGATĖN SHQIPTARE NĖ ZVICĖR

  

  Para njė kohe gazeta "Infopress" fillimisht ka botuar dosjen sekrete tė agjentit tė UDB-sė "Hilton" pėr tė vazhduar mė pastaj me botimin e dosjes sė agjentit tjetėr tė UDB-sė "KOBRA". Nė tė vėrtetė, dosja "KOBRA" mund tė thuhet se ėshtė vazhdim i dosjes "Hilton", sepse spiunėt e infiltruar nė mėrgatėn shqiptare janė pothuajse tė njėjtit personazhe, e madje ai kryesori, ka patur lidhje edhe me “Hiltonin”.

 

***

Nė rastin e spiunit “KOBRA” fjala ėshtė pėr M.P. nga fsh. Novosellė e Ultė i komunės sė  Gjakovės i cili nė Zvicėr ka ardhur nė vitin 1977 nė qytetin Bernit. Bashkėpunimi i tij me  Shėrbimin e Sigurimit Shtetėror tė ish-RSFJ-sė  fillon nė janar tė vitit 1984, i shantazhuar nga spiuni "Hilton" dhe identifikimi i tij si pjesėmarrės nė demonstrata dhe tubime tė mėrgimtarėve shqiptar nė Zvicėr. Spiuni “KOBRA” i infiltruar nė organizimet e atėhershme tė mėrgimtarėve shqiptar, kryesisht nė LRSSHJ (Lėvizja pėr Republikėn Socialiste tė Shqiptarėve nė Jugosllavi), ėshtė vetėm njeri nga 20 bashkėpunėtorėt dhe 42 lidhjet e tjera qė Drejtoria e Shėrbimit tė Sigurimit Shtetėror i Gjakovės i kishte nė veprim, duke i shtuar edhe 2 emigrant nga Shqipėria me shtetėsi Zvicerane. Spiuni “KOBRA” merr detyra tė pėrgjoj dhe kontaktoj veprimtarėt e asaj periudhe si Xhafer Shatrin, Hajdar Sadrin, Hasan Malėn, Rrustem Mahmutajn, Kadri Avdullahun, Shpend Dervish Shaqėn, Nijazi Mehmetin, Avdi Lekėn etj. Spiuni “KOBRA” jo vetėm qė mbledh informacione pėr veprimtarin e tyre por pranon edhe detyra pėr veprime konkrete pėr pėrhapjen e dezinformatave dhe pengimin - sabotimin e veprimtarisė sė mėrgimtarėve shqiptar nė Zvicėr. Kjo dosje dhe kėto dėshmi janė vetėm njė segment i vogėl qė pasqyron  luftėn e shėrbimeve sekrete Jugosllave kundėr mėrgatės shqiptare dhe veprimtarisė sė saj tė organizuar pėr lirin e Kosovės

 

 

DOKUMENTE

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i sigurimit shtetėror

Drejtorati-Gjakovė

Punto. op. Sejfullah Sahatēiu

Mė 3.02.1984

Sektori II 65007784

 

RAPORT NGA BISEDA INFORMATIVE

 

I

 

Burimi: N.N. nga fsh. Novosellė e Ultė - KK Gjakovė.

Shėnimet kanė tė bėjnė me veprimtarinė armiqėsore tė punėtorėve tanė nė Zvicėr nga pozitat e nacionalizmit dhe irredentizmit shqiptar.

Biseda ėshtė zhvilluar mė dt. 30. dhe 31.01.1984 prej orės 10-14:00 nė lokalet e DSHSSH-Gjakovė.

Me iniciativėn e punėtorėt operativ.

Shpenzime nuk ka pasur.

Mė 03.02.1984.

 

II

 

Biseda ėshtė zhvilluar meqė mė parė bashkėpunėtori "Hilton" me kontakt me tė ėshtė informuar nga ai qė pjesėmarrjen e tij nė demonstrata dhe pėr kėtė arsye ėshtė frikuar qė tė vijė nė vendlindje, mirėpo "Hilton" pas bisedės me ne ka rėnė prapė nė kontakt me tė dhe e ka ftuar qė tė vijė, me kusht qė "M.P." nė bisedė me ne tė jetė i sinqertė dhe tė tregojė pėr veprimtarinė e vet armiqėsore dhe tė tė tjerėve.

 

RRĖFIMI PAS ARDHJES NGA ZVICRA

 

III

 

Bashkėbiseduesi pėrveē tjerash thotė: "Nė punė nė Zvicėr kam shkuar nė vitin 1977 dhe pa e ndėrprerė punėn vazhdimisht kam jetuar nė qytetin Bern. Pas ngjarjeve kundėrrevolucionare nė Kosovė, edhe nė Zvicėr kanė filluar disa lėvizje dhe biseda nė mesin e punėtorėve tanė e qė kėto biseda ishin kryekėput qė edhe ne nė njė formė apo tjetėr tė japim kontributin tonė qė Kosova tė "fitojė statusin e republikės". Pas ngjarjeve nė Kosovė mė 1981, ka pasur dezinformime tė ndryshme si nėpėrmjet mjeteve tė informimit ashtu edhe pėrmes bisedave tė ndryshme nė mesin e punėtorėve tė kombėsisė shqiptare. Pikėrisht nė kėtė kohė edhe propaganda nga Shqipėria, me libra, revista dhe gazeta tė ndryshme ėshtė paraqitur me njė intensitet tė jashtėzakonshėm, kėshtu qė shumica e punėtorėve kanė marrė vlerė dhe huazuar materiale tė tilla me ēmim tepėr tė volitshėm. Nė njė veprimtari armiqėsore munden edhe shumė punėtorė tjerė tė bien nėn influencė, pasi qė punėtorėt e kombėsisė shqiptare tė vetmin "dėfrim" nė gjuhėn shqipe e gjejnė nė leximin e kėtyre materialeve helmuese. Nėpėr shumė qytete tė Zvicrės, e sidomos nė Bern gjer mė tani nuk kam pasur rastin tė shoh ndonjė gazetė-libėr apo revistė tė botuar nga Kosova nė gjuhėn shqipe. Edhe sikurse tė kishte botime tė tilla, ēmimi i tyre kishte me qenė tepėr i lartė nė krahasim me botimet e Shqipėrisė. Njė fat tė tillė tė keq kam pasur edhe unė pas leximit tė librave si: "Vetadministrimi jugosllav", veprėn e Enver Hoxhės "Imperializmi", "Mbi ngjarjet nė Kosovė", "Shota dhe Azem Galica", "Hasan Prishtina", "Pėrmbledhje dokumentesh dhe veprat e Ismajl Qemalit", "Agimi nga Gjakova" autor i kėtij libri ishte njė gjakovar i cili tani jeton nė Shqipėri, me siguri bėhet fjalė pėr Agim Gjakovėn, i njohur shėrbimit vr. E pun. op., "Shpėrnguljet e Shqiptarėve", "Jakup Ferri", i cili ka luftuar pėr Plavė e Guci, kam pasur rastin tė lexoj edhe shumė gazeta me prejardhje nga Shqipėria si psh. "Shqipėria e Re", "Ylli", "Zėri i Kosovės", "Zėri i Popullit". Tė gjitha kėto libra dhe gazeta mund tė gjinden nėpėr biblioteka tė ndryshme si dhe nėpėrmjet librarive tė cilat kontraktojnė librat me RPSSH. Kur ėshtė fjala pėr "Zėri i Kosovės" menjėherė dua tė cek se jam i bindur thellė se kjo gazetė shtypet nė Shqipėri. Kur e them kėtė kam pėr bazė se botimi i njė gazete tė tillė kėrkon jashtėzakonisht mjete tė mėdha financiare e qė ėshtė e pamundur qė njė shumė e tillė tė sigurohet nga ndonjė organizatė e cila vepron nė Perėndim, e kur dihet se nė Shqipėri botime dhe shtypi tėrėsisht ėshtė tepėr i lirė. Kuptohet se gjėrat tė cilat shtypen pėrmes njerėzve tė tyre e gjėrat i paraqesin ashtu tė pavėrteta me qėllim qė tė mbjellin urrejtje ndaj sistemit tė Jugosllavisė.

 

RRĖFIMI PĖR DEMONSTRATAT NĖ ZVICĖR

 

Nė mars apo prill tė vitit 1981, nė qytetin Bern janė organizuar demonstrata. Kėto demonstrata janė organizuar nga qytetarėt e Zvicrės kundėr armatimit bėrthamor, mirėpo njė grup i punėtorėve tė kombėsisė shqiptare demonstratat e tilla i ka shfrytėzuar pėr ekspozimet e veta. Ky ishte potez i menduar mirė pasi pėr kėto demonstrata shqiptarėt nuk kanė kėrkuar lejen nga policia. Unė kam marrė pjesė nė to e mė tepėr nga kureshtja. Demonstruesit me vete kanė bartur parullat "Kosova Republikė", "Rroftė Adem Demaēi" si dhe fotografinė e Enver Hoxhės. Nė kėto demonstrata kanė marrė pjesė edhe punėtorėt e kombėsisė shqiptare nga Belgjika, RF Gjermani etj. Demonstratave iu ka paraprirė njė person i veshur me rroba kombėtare i cili nė duar ka bartė edhe flamurin kombėtar shqiptar. Tubimi ėshtė bėrė prej stacionit tė trenit nėpėr rrugėn Bundesgase e gjer tek Bundeschanse (Kuvendi i Komunės). Nė kėto demonstrata askėnd nuk e kam njohur. Nė vitin 1982, mė 27 apo mė 28 shkurt, prapė janė organizuar demonstrata nė qytetin Bern ku edhe nė kėto kam qenė pjesėmarrės. Pėr organizimin e tyre jam informuar nė kafenenė "Kristofel", ku zakonisht mė parė gati tė gjithė shqiptarėt takoheshin dhe bisedonin pėr shumė ēėshtje. Kjo kafene njė kohė e gjatė ka qenė ēerdhe pėr derisa pas njė konflikti nė mes tė Tomė Sinės, emigrant nga RPSSH dhe Reshad N. nga rrethi i Suharekės, i pari e ka plagosur Reshadin me revole pėr arsye tė panjohura pėr mua, dhe prej kėtij rasti mė nuk takohem nė kėtė kafene, ēka nė hyrje shkruan se ndalohet hyrja e jugosllavėve. Nė kėtė rast, nė kėtė kafene janė shpėrndarė thirrjet pėr pjesėmarrje nė demonstrata dhe kėshtu nė to kemi qenė afėr 700 veta tė tubuar para Ambasadės sonė nė Bern. Demonstratės i ka paraprirė Rrustem Mahmutaj, nga rrethi i Pejės (nga fsh. Lubenic KK Pejė - vr. e pun. op.) dhe Zijah Shemsiu nga rrethi i Gjilanit.

Nė kėto demonstrata janė bartur parullat "Kosova Republikė", pastaj fotografitė e Jusuf e Bardhosh Gėrvallės dhe Kadri Zekės, pastaj ėshtė brohoritur "Kosova Republikė", "Enver Hoxha, Enver Hoxha...", "Shqipėri, tė duam mė shumė se dje e mė pak se nesėr".

 

VEPRIMET E ZIJAH SHEMSIUT

 

Gjatė vitit 1982, disa herė kam qenė nė kafe-restorant me emrin "Sterna" nė vendin e quajtur Zolikofen, pėrndryshe 5 km jashtė Bernit. Nė njė rast, Zijah Shemsiu ka qenė organizator qė nė kėtė restorant tė tregohen filma me prejardhje nga RPSSH. Kėshtu Zijah sė bashku me njė bashkėvendės tė vetin me kėtė rast kanė treguar filmat "Shpallja e pavarėsisė sė RPSSH", "Xhirimi i koncertit tė Shqipėrisė nėpėr Gjermaninė Perėndimore", "Kongresi i VIII i PPSH-fjalimi i Enver Hoxhės", "Shota dhe Azem Galica" etj. Pasi qė u shfaqėn filmat, Zijah Shemsiu mbajti njė fjalim tė shkurtėr ku nė mes tjerash tha: "Ėshtė mirė qė tė angazhohemi dhe tė japim kontributin tonė nė bashkimin e tokave shqiptare, t'i mbrojmė tokat shqiptare tė gjyshėrve dhe katragjyshėrve...". Pas shfaqjes sė filmave, Zijah ka bėrė shitjen e disa gazetave me origjinė nga Shqipėria si: "Shqipėria e Re", "Ylli", "Zėri i popullit" apo "Zėri i Kosovės". Tė interesuarit kanė blerė mjaft kėso gazetash e me paratė e fituara Zijah Shemsiu nuk e di se ēka ka bėrė apo kujt ia ka dorėzuar.

 

NDJEKJA E AVDI LEKUT, NJOHĖS I GJASHTĖ GJUHĖVE TĖ HUAJA...

 

Me Avdi Lekun nga Gjakova, njihem qėmoti, kuptohet me te jam njoftuar pasi qė i njėjti ka ardhur nė Zvicėr pėr tė zėnė punė. Nė fillim kam pasur bindje tė mirė pėr tė dhe pėr kėtė arsye edhe nja 2-3 raste ia kam siguruar garancinė pėr punė. Me tė kam qenė vazhdimisht. Para 2 vitesh kam qenė zhirant pėr blerjen e veturės sė tij e pasi qė Avdiu nuk i pagoi paratė, mė ėshtė dashur qė vlerėn prej 6 500 frangash zvicerane ta bėja unė. Prej kėtij momenti marrėdhėniet me Avdiun janė ftohur edhe pse vazhdimisht premton se huan do ta kthejė. Avdiu ėshtė njeri tepėr inteligjent, mirėpo tek shumica e punėtorėve e ka humbur autoritetin vetėm e vetėm nga borxhet dhe malverzimet qė i bėnė. Nė veprimtari armiqėsore ka dėshirė qė vetėm ai tė pėrmendet si njeri i madh, si njeri i cili i pari vjen gjer te lajmet e ndryshme, gazetat, librat dhe materialet tjera. Nė kohėn e fundit, disa shokė tė tij kanė filluar t'i largohen e sidomos pas dėnimit tė njė tė afėrmi tė Avdiut nga komuna e Deēanit, pėr ēka thuhet se bashkėpunon me ju. Avdiu ėshtė i armatosur me njė revole tė cilėn vazhdimisht e mban me vete. Tani punon si kamerier, ėshtė njohės tepėr i mirė i 6 gjuhėve. Mė parė ka jetuar nė Surzė e tani para nja njė muaji jeton nė Lucern. Edhe pse Avdiu qysh nė fillim ka qenė i indoktrinuar, nė tė kanė ndikuar edhe diplomatėt nga RPSSH tė akredituar nė Vjenė-Austri. E di se Avdiu shpeshherė ka qenė nė kontakt me pėrfaqėsuesit diplomatikė tė Shqipėrisė dhe se ata disa herė e kanė vizituar atė nė Zvicėr. Me siguri nga ata ėshtė furnizuar me libra dhe materiale tjera propagandistike si dhe me siguri ka marrė edhe instruksione tė ndryshme lidhur me veprimtarinė armiqėsore. Nė banesėn e tij, pėrveē librave tjera kam parė edhe "Titistėt". Nė vitin 1982, Avdiu ka    marrė    pjesė        demonstratat    e    organizuara    anti-jugosllave, demonstrata kėto tė cilat janė mbajtur nė shenjė tė njėvjetorit tė vdekjes sė vėllezėrve Gėrvalla dhe Kadri Zekės, nė qytetin Shtutgart. Nė shoqėri Avdiu sillet me Rrustem Mahmutajn, Ahmet Lekun, kushėririn e vet, si dhe flitet se ka qenė i pandarė me vėllezėrit Gėrvalla.

 

NDJEKJA E HAJDAR E ADEM SADRISĖ

 

Nė nėntor tė vitit 1983, nė njė sallė tė restorantit "Kazino" nė Lucern, ėshtė mbajtur njė manifestim me rastin e 75-vjetorit tė lindjes sė Enver Hoxhės. Kėtu fjalėn kryesore e kanė pasur vėllezėrit Hajdar dhe Adem N. nga Ponosheci (Hajdar dhe Adem Sadrija nga Ponosheci, vr. e pun. op.) tė cilėt kanė qenė edhe organizatorė. Nė njė program tė "pasur" janė paraqitur sė pari me disa vjersha me pėrmbajtje nacionaliste, pastaj me kėngė kushtuar PPSH dhe Enver Hoxhės. Nga ky manifestim iu ėshtė dėrguar njė telegram Enver Hoxhės me tė cilin thuhet: "... Edhe pse jemi tė mėrguar jashtė atdheut, ndjejmė kėnaqėsinė pėr 75-vjetorin. Rrofsh sa malet". Telegrami ka qenė i nėnshkruar nga "Lėvizja pėr formimin e Republikės sė Shqiptarėve nė Jugosllavi". Telegramin e ka lexuar Hajdari. Nė kėtė tubim ishin afėr 800 veta dhe tė vetmin person, pėrveē Hajdarit dhe Ademit, kam njohur edhe Hajdar Mahmutajn, i cili edhe e ka sjellė transparentin "75 vjetori i Enver Hoxhės".

 

Nė qytetin Bern jetojnė dy emigrantė nga RPSSH, Tomė dhe Avgustin Tinaj, tė lindur diku nga apo rrethi i Shkodrės. Sikurse Toma qė ėshtė nė moshė afro 55 vjeēar ashtu edhe Avgustini i cili ka pėrafėrsisht afėr 40 vjet, nuk merren me veprimtari armiqėsore. Edhe pse me ta jam nė kontakt tė vazhdueshėm ende nuk kam pasur rastin qė tė dėgjoj ndonjė paraqitje armiqėsore.

 

Sikurse njėri ashtu edhe tjetri, nga karakteri janė "ēelik i cili nuk lakohet, por vetėm thyhet" do tė thotė se me ta nuk mund tė bashkėpunosh nė fushėveprimin armiqėsor pasi as nė demonstrata nuk flitet se kanė marrė pjesė. Toma para se tė shkojė nė Zvicėr, sipas fjalėve, kishte jetuar nė Jugosllavi diku nė Mal tė Zi, ndėrsa Avgustini thotė se nga Shqipėria ėshtė arratisur para 10 vitesh nėpėrmjet tė Italisė. Qe tė dytė, axhė e nip, merren me shitblerjen e armėve, nga i cili profesion kanė profite tė mėdha. Toma pasi e njeh mirė gjuhėn shqipe e serbokroate pėrdorėt dhe ėshtė i njohur si pėrkthyes nė mes tė palėve dhe organeve shtetėrore. Toma kohė pas kohe vjen nė Jugosllavi, por mua nuk mė ėshtė e njohur se nė ēfarė vendi vendoset. Sikurse Toma ashtu edhe Avgustini kanė shtetėsinė zvicerane.

 

Nė vitin 1983 diku nė muajin tetor, atėherė kur ansambli nga Kosova "Kosovarja kėndon", ishte nė Cyrih, ka ardhur deri te prishja e rendit gjatė kohės sė mbajtjes sė koncertit. Nė mesin e tyre, ndėr mė agresivėt ka qenė Rrustem Mahmutaj, i cili e ka kapur flamurin dhe ia ka filluar tollovisė. Rrustemi punon afėr Bernit nė vendin e quajtur Ostermundigen, 7 km larg Bernit. Unė nuk kam qenė prezent nė kėtė koncert, por pėr rastin e Rrustemit flitet nė mesin e punėtorėve".

 

Raportimi pėr personat...

 

-Rustem Mahmutaj, nga fsh. Lubeniē, KK Pejė, pėr tė kemi shkruar edhe mė parė nga burimet tjera tė shėrbimit.

 

-Zijah   Shemsiu,   nga   Gjilani,   tani      burgun   hetues   pėr  veprimtari armiqėsore.

 

-Avdi Leka nga Gjakova, pėr veprimtarinė e tij armiqėsore ky drejtorat mban lėndėn nė PO.

 

-Hajdar Sadrija, nga fsh. Ponoshec KK Gjakovė, tani me vendbanim nė Zvicėr,   i   martuar  me  shtetasen  zvicerane,   ka  dy  fėmijė.   Pėr tė  ky drejtorat mban lėndėn nė PO.

 

-Adem Sadrija, nga fsh. Ponoshec KK Gjakovė, interesant pėr nga aspekti i shėrbimit mbahet si lėndė nga PO.

 

-Tom Tinaj, afėr 55 vjeēar, lindur nga rrethi apo Shkodra RPSSH, njė kohė ka jetuar si emigrant nė Jugosllavi, tani jeton nė Zvicėr ku ka marrė edhe shtetėsinė zvicerane.

 

-Avgustin Tinaj, afėr 40 vjeēar, i lindur nga apo rrethi i Shkodrės RPSSH, tani jeton nė Zvicėr dhe ka shtetėsinė zvicerane, pėrmendet edhe nė raportin e bashkėpunėtorit "Hilton" tė dt. 1.11.1983.

 

DETYRA KONKRETE NDAJ "KOBRĖS"

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Bashkėbiseduesi mė parė ka qenė nė kontakt me bashkėpunėtorin tonė "Hilton", tė cilit i ka treguar sipėrfaqėsisht mbi disa kontakte dhe tubime mbajtur nė tetor 1983. me qė N.N. ėshtė penduar thellė pėr kėtė pjesėmarrje, ndaj bashkėpunėtorit "Hilton" ka shprehur gatishmėri qė nėse shėrbimi nuk ndėrmerr masa ndaj tij, ai do tė vijė nė atdhe dhe nė bisedė me ne do t'i paraqesė tė gjitha gjėrat qė i din mbi veprimtarinė armiqėsore tė tij dhe tė tė tjerėve si dhe do tė na ndihmojė nė tė ardhmen. Pas njė konsultimi, bashkėpunėtorit "Hilton" iu ėshtė thėnė qė N.N tė vijė nė vend me kusht qė tė jetė i sinqertė nė bisedė me ne. Mendoj se N.N deri diku ka qenė i sinqertė, mirėpo mund tė dijė edhe gjėra tjera dhe persona tė cilėt merren me veprimtari armiqėsore. Pasi qė njihet mirė me Avdi Lekun dhe Rrustem Mahmutin, para se tė shkojė nė Zvicėr do tė jepen detyrė konkrete. Nė tė ardhmen, N.N do tė shfrytėzohet si bashkėpunėtor me pseudonim "KOBRA" e angazhimi i tij bėhet pėrmes materialit komprometues. Pėr bashkėpunim edhe ky ka shprehur gatishmėri, por me kusht qė bashkėpunimi tė jetė tepėr konspirativ pasi pėr kėto punė, sipas fjalėve tė tij, tė shkon koka. Nė bisedat qė do tė pasojnė, do tė mundohemi qė pėrmes fotografive tė demonstratave antijugosllave tė organizuara nė Zvicėr tė bėjė mundėsisht identifikimin e pjesėmarrėsve. Me fragmente tė posaēme nga ky raport do tė njoftohen DSHSSH Pejė dhe Gjilan.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

 

Dėrgohet:  Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

2xSKPB SHSSH   

2xKėtij drejtorati

Vendimi pėr pseudonim

Sekretariati krahinor pėr punė tė brendshme

Shėrbimi i sigurimit shtetėror

Drejtorati-Gjakovė, Sektori II

Punt. op. Sejfullah Sahatēiu   

Mė 07.02.1984.

 

PROPOZIM

 

Pėr angazhimin e bashkėpunėtorit nė bazė tė nenit 46 tė Rregullores mbi punėn e SHSSH.

 

N.N. nga fsh. Novosellė e Ultė, KK Gjakovė, nga baba N. dhe nėna N., shtetas i RSFJ, shqiptar, tani pėrkohėsisht i punėsuar nė Zvicėr - Bern, me vendbanim nė fsh. Novosellė e Ultė KK Gjakovė. (Redaksia nuk e prezanton emrin e mbiemrin as tė Kobrės e as tė prindėrve tė tij, meqenėse personi ėshtė gjallė, dhe synimi ynė nuk ėshtė t'i tregojmė emrat e njerėzve qė kanė bashkėpunuar me UDB-nė, por tė tregojmė punėn dhe metodologjinė e veprimit tė UDB-sė - vėr. e red.)

 

ARSYET

 

Pasi qė ekziston interesi operativ i Shėrbimit rreth mbrojtjes kontrainformative tė punėtorėve tanė tė punėsuar jashtė vendit tonė, si dhe pėrcjelljen e veprimtarisė armiqėsore tė grupeve dhe personave, e me qė edhe vetė N. ka qenė pjesėmarrės i demonstratave antijugosllave tė organizuara nė Bern - Zvicėr, nė vitin 1981, pėrmes bashkėpunėtorit "Hilton" (shkėputje e red.). Gjatė bisedės N. ka dhėnė disa gjėra interesante e njėherėsh ka shprehur gatishmėri pėr bashkėpunim. Angazhimi ėshtė bėrė nė bazė tė materialit komprometues. N. gjendet nė punė nė qytetin Bern dhe si i tillė ka mundėsi objektive qė tė na ndihmojė. Andaj kėrkoj nga ju tė lejohet angazhimi i tij si bashkėpunėtor. Nė tė ardhmen N. do ta ketė pseudonimin "Kobra".

 

Gjakovė Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu 7.02.1984

 

 

LEJE

 

Nė bazė tė nenit 48 tė Rregullores mbi punėn e SHSSH, jam i pėlqimit dhe lejoj propozimin e dhėnė pėr kėtė bashkėpunėtor.

 

 

Gjakovė:  Kryeshefi Fehmi Macula

 

KOBRA OFRON TĖ DHĖNA SHUMĖ KUALITATIVE PĖR UDB-NĖ

 

Sekretariati krahinor i punėve tė brendshme

Shėrbimi i sigurimit shtetėror

Gjakovė

 

Pėrshkrim i tė dhėnave tė marra nga bashkėpunėtori "Kobra"

 

Bashkėpunėtori "Kobra" ėshtė tėrhequr pėr bashkėpunim nė fillim tė vitit 1984 nė bazė tė materialit komprometues / pjesėmarrės i demonstratave antijugosllave nė vitin 1984 nė Bern-Zvicėr e organizuar nga "LPRSHJ"/. Pasi qė gjendet me punė tė pėrkohshme nė Zvicėr i njėjti ėshtė angazhuar nė pėrcjelljen e veprimtarisė armiqėsore nga pozita e nacionalizmit dhe irredentizmit tė emigracionit ekstrem shqiptar, organizimet e tyre, individėve tė rrallė tė punėtorėve tanė si dhe aktivitetit tė SHIK-ut dhe pikave tė tyre.

 

Nga dita e angazhimit bashkėpunėtori "Kobra" ka ofruar tė dhėna kualitative tė cilat kanė sjellė thellim tė njohurive pėr aktivitetin dhe veprimtarinė e emigracionit armiqėsor shqiptar, organizimeve tė tyre kundėr RSFJ-sė.

Raport i datės 03.02.1984

 

"...Pas ngjarjeve kundėrrevolucionare nė Kosovė edhe nė Zvicėr nė mesin e shqiptarėve ėshtė biseduar pėr gjetjen e mėnyrave pėr tė ndihmuar marrjen e statusit Kosova Republikė. Nė kėtė kohė ka pasur edhe shumė dezinformime nė rrugė pėrmes mjeteve tė informimit me njė ndikim ka dhėnė RPSSH duke shpėrndarė nė mesin e shqiptarėve materiale tė ndryshme propagandistike si: libra, broshura, gazeta etj., me ēmime tė volitshme. Kėshtu shqiptarėt lexojnė kėtė literaturė sepse kjo ishte e vetmja qė e kishin. Gjatė leximit tė kėsaj literature ata u indoktrinuan nė veprimtari armiqėsore kundėr RSFJ-sė ... nė mars dhe prill tė 1981 u organizuan demonstrata kundėr armatimit bėrthamor, por po atė ditė njė grup i vogėl shqiptarėsh e shfrytėzoi kėtė duke i dhėnė karakter antijugosllav. Nė kėto demonstrata demonstruesit shqiptarė bartnin parulla dhe fotografi tė Enver Hoxhės dhe nė kėto demonstrata kam marrė edhe unė pjesė nga kureshtja ... mė 27 ose 28 shkurt 1982 u organizuan prapė demonstrata antijugosllave nė Bern. Pėr organizimin e tyre kam dėgjuar nė kafeterinė "Kristofe" nė tė cilėn u shpėrndanė edhe thirrjet ku nė kėtė kafeteri kryesisht rrinė shqiptarėt. Nė kėto demonstrata ka udhėhequr Rrustem Mahmuti nga fshati Lubeniq i Pejės dhe Zijah Shemsiu i rrethit tė Gjilanit ... gjatė 1982 kam qenė nė kafe restorantin Sterna nė Zolikofen ėshtė vendbanim 5 km nga Berni ku Zijah Shemsiu nga Berni organizonte shikimin e filmave me pėrmbajtje armiqėsore nga Shqipėria. Pas shikimit tė filmave Zijahu iu ka drejtuar tė pranishmėve duke iu thėnė se do tė ishte mirė qė tė organizohemi pėr tė dhėnė kontribut pėr bashkimin e trojeve shqiptare, sepse kėshtu do t'i mbrojmė tokat e tė parėve tanė. Nė fund Zijahu tė pranishmėve u shpėrndante gazeta tė ardhura nga Shqipėria... Avdi Leku tė shumica e shqiptarėve e ka humbur besimin kėshtu qė tash shumė dyshojnė se ai bashkėpunon me shėrbimin. Posedon nė njė sasi tė materialeve propagandistike armiqėsore me origjinė nga Shqipėria... edhe pse mė herėt ai ka qenė i indoktrinuar nė tė kanė pasur dhe kanė ndikim pėrfaqėsuesit e ambasadės shqiptare nė Vjenė. Ai ėshtė me ata nė kontakt tė vazhdueshėm dhe e vizitojnė edhe kėtu nė Zvicėr me siguri ai nga ata ėshtė i instruktuar dhe pajisur me material propagandistik. Avdiu ėshtė pjesėmarrės i demonstratave antijugosllave tė mbajtura mė 1982 nė Shtutgart, nė pėrvjetorin e vrasjes sė Kadri Zekės dhe vėllezėrve Bardhosh dhe Jusuf Gėrvalla me tė cilėt, siē po thonė, ka qenė nė kontakt tė pėrhershėm. Avdiu ėshtė nė kontakt tė pėrhershėm me Rrustem Mahmutajn dhe kushėririn e vet Ahmet Lekaj ... nė nėntor tė 1983 nė sallėn e restorantit "Kazino" nė Lucern u mbajt tubimi pėr nder tė 75-vjetorit tė lindjes se Enver Hoxhės. Nė kėtė tubim kryesorėt ishin vėllezėrit Adem dhe Hajdar Sadria nga fshati Bonoshec - KK Gjakovė, tė cilėt kanė qenė edhe organizatorė tė kėtij tubimi. Kanė marrė pjesė rreth 800 njerėz. Ka pasur program me kėngė me pėrmbajtje armiqėsore e nė fund Hajdar Sadriu ka lexuar telegramin drejtuar Enver Hoxhės tė cilėn e kanė firmosur LPRSHJ. Pjesėmarrės nė kėtė tubim kanė qenė edhe Rrustem Mahmutaj ... nė Bern jetojnė emigrantėt shqiptarė Agustin dhe Tomė Timi tė cilėt merren me tregtinė e armėve. Toma ėshtė pėrkthyes pranė organeve zvicerane dhe qė tė dy kanė nėnshtetėsi zvicerane ... rreth muajit tetor 1981 gjatė mbajtjes sė koncertit "Kosovarja Kėndon" nga Kosova nė Cyrih ka ardhur deri te prishja e rendit ku mė aktivi ka qenė Rrustem Mahmutaj..."

 

HAJDAR DHE ADEM SADRIA SI DHE ZIJAH SHEMSIU ISHIN NĖ SHQIPĖRI

 

Raport i datės 07.02.1984

 

"...Kam mėsuar se Hajdar dhe Adem Sadria nga Ponosheci si dhe Zijah Shemsiu nga rrethi i Gjilanit, kanė qenė nė vizitė nė Shqipėri, deri sa jam i sigurt se Avdi Leku nuk ka qenė, sepse ai kur ka ardhur kėtu e ka dorėzuar pasaportėn nė policinė zvicerane pėr ta fituar azilin politik dhe tash nuk ka asnjė lloj pasaporte.

 

Raport i datės 24.02.1984

 

"...Sipas marrėveshjes me ju, mė datė 23.02.1984 e kam vizituar Isa Lekun nė shtėpinė e tij. Atė ditė Isa mė ka thėnė se e ka ndėrmend qė bashkė me gruan e Avdiut tė udhėtojė pėr nė Zvicėr. Mua mė ka thėnė qė ta porosis Avdiun qė tė bartė revole me vete pėrherė sepse nė ēdo hap i kanoset rreziku. Nė fund Isa ka thėnė "... nė Zvicėr do tė kėrkoj ndihmė nga punėtorėt tanė me qėllim qė me ato para ta angazhoj njė avokat pėr t'ia rregulluar Avdiut azilin politik ..."

 

KATHRIN ASAL, GRUA 40 VJEĒE, E NDIHMON "LPRSHJ"

 

Raport i datės 19.04.1984

 

"...jam i informuar se Kathrin Asal, grua 40 vjeēe, e cila e ndihmon "LPRSHJ", dhe se e njėjta sė bashku me Kadri Istogun disa herė ka qenė nė Kosovė..."

 

Raport i datės 30.04.1984

 

"...mė 01. 05. 1984 janė thirrur njerėzit pėr pjesėmarrje nė demonstratat antijugosllave nė Bern e si vendtakim ėshtė caktuar stacioni i trenit. Pritet pjesėmarrje masive nė kėtė demonstratė..."

 

Raport i datės 10.05.1984

 

"... nė demonstratat antijugosllave nė Bern nė tė cilat kam marrė pjesė edhe unė, ka pasur pak pjesėmarrės shqiptarė tė cilėt kanė bartur flamurin nacional shqiptar dhe dy parulla. Me kėtė rast janė shpėrndarė trakte nė gjuhėn shqipe dhe gjermane..."

 

HASAN MALA ĖSHTĖ SHUMĖ AKTIV...

 

Raport i datės 06.06.1984

 

"...Hasan Mala, i cili tash ėshtė nė burg, ėshtė pjesėmarrės i tė gjitha demonstratave antijugosllave qė mbahen nė vendet e Evropės perėndimore.. Ėshtė aktiv nė veprimtarinė armiqėsore, ka qenė shok i pandarė i Zijah Shemsiut dhe merret me shpėrndarjen e pamfleteve me pėrmbajtje armiqėsore" ... pėr Taip Zekėn, vėllain e Kadri Zekės, po flitet se ėshtė pjesėmarrės i tė gjitha demonstratave ... mė herėt kam informuar gabim pėr Kathrin Asal ... e cila edhe sot nė librarinė e saj nė Biel shet libra ... dihet se organizatorėt e formimit tė klubit "Tefik Ēanga" nė Bern kanė qenė Zijah Shemsiu dhe shokėt e tij, ndėr tė cilėt Hysen Fetahu nga fshati Gajre KK Tetovė. Zijahu ka qenė shok i mirė edhe me vėllezėrit Adem dhe Hajdar Sadriu ... pas burgosjes sė Zija Shemsiut aktiviteti i kėtij klubi ka rėnė dhe ai tash nuk funksionon ... para dy muajve Rrustem Mahmutaj nga fshati Lubeniq KK Pejė, ka kontaktuar me shefin e restorantit "Zokli Kofen", i cili ia ka lėshuar sallėn. Mė 14.04.1984 nė kėtė sallė ėshtė takuar grupi i punėtorėve tanė tė cilin Rrustemi qė mė parė e ka informuar se do tė vijnė edhe disa shokė nga "Lėvizja" pėr ta themeluar klubin nė Bern. Nė kėtė takim kanė qenė vėllezėrit Adem dhe Hajdar Sadria, Sali Basha dhe dy studentė nga Berni. Fjalėn e kanė mbajtur Sali Basha dhe njė student nga Prishtina, tė cilėt e kanė theksuar nevojėn e organizimit mė tė mirė, thellimin e aktivitetit tė klubit pėrmes emetimit tė filmave, shpėrndarjes sė gazetės "Zėri i Kosovės" etj... ėshtė marrė vendimi qė salla tė parapaguhet pėr dy muaj, qė tė shiten 200 numra tė "Zėrit tė Kosovės" ndėrsa nė emėr tė 'Lėvizjes" ėshtė premtuar furnizimi me filma. Nė fund Rrustemi i shpėrndau thirrjet pėr 22.04.1984 dhe 29.04 1984 pėr takimet e radhės nė kėtė sallė. Nė kėto data kanė marrė pjesė rreth 30 veta dhe janė emetuar filma tė ndryshėm nga RPSSH, janė recituar vjersha, janė shpėrndarė pamflete pėr organizimin e demonstratave pėr festat e majit... Sali Basha ka qenė shok i pandarė i Zijah Shemsiut, dhe ėshtė njėri nga aktivistėt mė tė shquar nė Bazel...

 

"DASMA DO TĖ JETĖ E MADHE"

 

Raport i datės 13.07.1984

 

...mė 14.07.1984 nė orėn 9:00 do tė fillojė dasma nė Banhof e vazhdon deri tek ambasada nė Bern ... dasma do tė jetė e madhe..." (mendohet nė demonstratat antijugosllave).

 

Raport i datės 07.08.1984

 

"...mė 14.07.1984 nga ana e "LPRSHJ" u organizuan demonstrata tė mėdha antijugosllave nė Bern, nė tė cilat kam marrė pjesė edhe unė... pėrveē punėtorėve nga Zvicra, morėn pjesė edhe punėtorėt tanė nga RF e Gjermanisė dhe Belgjika gjithsej 1 500-2 000 veta. Nė kėto demonstrata janė bartur fotografitė e Kadri Zekės, Bardhodh dhe Jusuf Gėrvallės, Adem Demaēit e tė tjerėve si dhe janė bartur parulla me pėrmbajtje armiqėsore. Demonstruesit iu shpėrndanin qytetarėve zviceranė pamflete me pėrmbajtje antijugosllave...demonstratat i drejtonin Xhafer Shatri dhe vėllai i Rexhep Malės i ashtuquajturi "Mixha", ndėrsa me ta shkonin Rrustem Mahmutaj, Sali Basha, vėllezėrit Adem dhe Hajdar Sadria, disa studentė nga Kosova, vėllai i Ibrahim Kelmendit, gra, fėmijė si dhe njė student nga Nikaragua-Karlos Magorga... Masa e demonstruesve ėshtė ndalur afėr ambasadės sonė dhe aty ka folur Xhafer Shatri i cili duke folur pėr ngjarjet nė Kosovė e ka sulmuar sistemin tonė politik...

 

NDJEKJA E VEPRIMTARĖVE TĖ LRSHJ-SĖ

 

...nė mbarim tė demonstratave, demonstruesit rreth orės 13:30 kanė shkuar nė hotelin "Daren Zughnugase - 9" dhe kėtu janė bashkuar nė njė restorant nė katin e dytė. Mė vonė kam mėsuar se nė kėtė restorant janė shpėrndarė rreth 200 copė tė "Zėrit tė Kosovės".

 

Raport i datės 09.08.1984:

 

"...Para disa muajsh nė Zvicėr ka ardhur Isa Leku me gruan e Avdiut dhe vajzėn e saj tė vogėl. Nė kėtė rast Isai i ka thėnė djalit tė vet Avdiut qė t'i thotė Rrustem Mahmutajt nga fshati Lubeniq KK Pejė, e i cili ėshtė anėtar aktiv i 'LPRSHJ', se nė takimin e parė do ta vrasė sepse i ka hapė fjalėt se Isa dhe Avdiu e kanė tradhtuar Tahir Gecin ... Avdiu kėtė porosi ia ka dėrguar Rrustem Mahmutajt, me ē'rast ai duke e treguar revolen ka thėnė se ėshtė i gatshėm pėrherė qė tė ballafaqohet me te ... Bindja ime ėshtė se Isa ėshtė mė i zjarrtė se Avdiu, dhe jam i bindur se Avdiu punon me instruksionet e Isės ... Pėr Avdiun dhe Rrustemin nuk kanė bindje tė mirė as ata tė 'Lėvizjes'... Hajdar Sadria pėr ata ka thėnė se 'njerėzit si Avdiu dhe Rrustemi nuk na duhen sepse e humbin autoritetin e 'Lėvizjes', ata nuk zgjedhin metoda as mjete kundėr Jugosllavisė ... e nesėr kur Kosova ta fitojė statusin e republikės unė do tė mund tė kthehem atje, sepse pėr kėtė po punoj. Ata nuk do tė mund tė kthehen sepse do t'i pėrzėnė pėr veprimet e kėqija..."

 

Raport i datės 13.08.1984:

 

"...pas sulmit fizik tė  Rrustem  Mahmutajt kundėr Haxhi  Berishės nga Deēani tė cilin e kanė akuzuar si spiun tė ambasadės sė RSFJ, dukshėm ka rėnė aktiviteti i klubit ‘Tefik Ēanga' nė Bern...

...Haxhiu ka qenė shumė aktiv nė 'Lėvizje' dhe nė punėn e klubit ku janė tė shquar Rrustem Mahmutaj, Sali Basha, Adem dhe Hajdar Sadria si dhe dy studentė  nga  Kosova.    kėtė  klub,  i  cili  ka  qenė    kuadėr tė 'Lėvizjes',   Rrustem   Mahmutaj   ka   organizuar  shfaqjen   e  filmave   nga Shqipėria, dhe janė organizuar takime ku ėshtė folur pėr Kosovėn dhe ku ėshtė shpėrndarė 'Zėri i Kosovės' ..."

 

Raport i datės 17.08.1984:

 

"... nė banesėn e Augustin Tinajt, emigrant nga Shqipėria, i cili merret me kontrabandė armėsh, i kam parė disa numra tė gazetės 'Zėri i Kosovės'. Augustini ėshtė shpesh nė shoqėri me anėtarėt e 'Lėvizjes'..."

"Rrustem Mahmutaj ėshtė njeri i aksionit"

 

Raport i datės 20.08.1984:

 

"...Rrustem Mahmutaj ėshtė njeri i aksionit, dhe si i tillė shfrytėzohet nga 'Lėvizja'. Ėshtė shumė i vrazhdė me njerėzit qė kanė qėndrim lojal ndaj Jugosllavisė  ...     banesėn  e tij  nė tė  gjitha   muret  i   ka  vendosur fotografitė e Bardhosh e Jusuf Gėrvallės dhe tė vrarėve dhe tė gjykuarve tė tjerė para dhe pas demonstratave nė Kosovė..."

 

Raport i datės 22.08.1984:

 

"...nga LPRSHJ kam marrė thirrje dhe janė shpėrndarė shumė tė tjera, nė tė cilat informohet se mė 25. 08.1984 nė Sangall, duke filluar nga ora 18:00, do tė mbahet takimi komemorativ me rastin e vdekjes sė Rexhep Malės e Nuhi Berishės. Ky takim do tė mbahet nė ndonjė hotel ku do tė marrin pjesė shumė punėtorė tanė..."

 

KONFLIKTET MES XHAFER SHATRIT, SABRI NOVOSELLĖS E XHAFER DURMISHIT

 

Raport i datės 05.09.1984:

 

"...nė kontaktin qė e kam pasur me Idriz Halilin, tė cilin e quajnė Idriz Seferi, nė mes tė tjerash mė ka thėnė: 'si organizator i demonstratave tė organizuara nė vendet e perėndimit, kam kėrkuar azil politik ... vėllai im ėshtė i burgosur politik dhe ndodhet nė burg ... pėr tė njėjtat arsye ėshtė gjykuar edhe nėna ime pėr tė cilėn ka shkruar edhe 'Zėri i Kosovės' ... Unė kam qenė anėtar i grupit tė Uruē Bresalcit nga Gjilani i cili do tė gjykohet, Zija Shemsiut i cili ėshtė dėnuar me 13 vjet burg, Hysen Jashar Fetahut nga fsh. Gajre KK Tetovė, si dhe i disa shokėve tė tjerė tė cilėt ti nuk i njeh ...Vėllai im i cili ėshtė nė vuajtje tė dėnimit si dhe njė shok i imi i afėrt, anėtar i grupit, mė kanė njoftuar se Xhafer Shatri ka ardhur me detyra tė UDB-sė, dhe atij nuk duhet t'i besohet. Ai po pėrpiqet qė t'i bėjė fajtorė Sabri Novosellėn dhe Xhafer Durmishin dhe disa shokė tė tyre se ata po mbajnė lidhje me UDB-nė jugosllave ... Pėr Hysen Fetahun flitet se ėshtė spiun i UDB-sė sepse edhe pse ka qenė anėtar i grupit armiqėsor ilegal ka shkuar nė Jugosllavi dhe nuk ėshtė dėnuar ... ansambli i kėngėve dhe valleve 'Migjeni' nga Shqipėria do tė qėndrojė nė ST. Galen mė 21.09.1984, mė 22.09.1984 nė Bern, pastaj nė Cyrih, Sangall, Gjenevė, Lozanė e vende tjera..."

 

Raport i datės 20.09.1984:

 

"...afėr kantonit Bern, nė vendin Egivil, punojnė vėllezėrit Ramadan dhe Zeqė Ramadani nga fsh. Firaj KK Ferizaj ... Ramadani e quan veten enverist tė madh, shpėrndan fotografi tė E. Hoxhės, dhe ėshtė nė kontakt tė vazhdueshėm me Rrustem Mahmutajn nga fsh. Lubeniq, KK Pejė, i cili ėshtė i njohur pėr veprimtari armiqėsore kundėr Jugosllavisė..."

 

RAPORTIM PĖR PJESĖMARRĖSIT NĖ KONCERT

 

Raport i datės 03.10.1984:

 

"...mė 22.09.1984 nė Beren nė koncertin e ansamblit tė kėngėve dhe valleve nga Shqipėria, tė organizuar nė sallėn "Theater in nacional", kanė qenė rreth 900-1 000 njerėz. Gjatė koncertit janė hedhur parulla antijugosllave dhe ka pasur fotografi tė E. Hoxhės. Nė koncert ka marrė pjesė edhe Idriz Bardhi, ambasador i Shqipėrisė nė Vjenė, me disa tė tjerė ... Ansamblin e ka drejtuar Ymer Gjoci, i cili ka patur kontakt me 'LPRSHJ' dhe degėt e saj, si me Hasan Malėn - 'Mixha', Rrustem Mahmutajn, Adem dhe Hajdar Sadrin, Idriz Halilaj i quajtur 'Idriz Seferi' etj., ... nė kėtė koncert ka qenė edhe Pashk Ndrec Uka nga fsh. Bec, KK Gjakovė, i cili ėshtė pjesėmarrės i demonstratave antijugosllave nė Zvicėr dhe jashtė saj ... Po ashtu ka qenė edhe Riza Halilaj (Shabani) nga Gjakova, pėr tė cilin kam dėgjuar se ėshtė pjesėmarrės i shumė demonstratave antijugosllave si atyre nė Bern, pastaj tubimeve nė Lucern me rastin e 70-vjetorit tė lindjes sė E. Hoxhės, e po ashtu ka qenė edhe nė Cyrih ku ėshtė ējerrė flamuri jugosllav dhe ėshtė prishur rendi..."

 

Raport i datės 11.10.1984:

 

"...Tė   dielėn,      30.09.1984,  Ansambli   i   kėngėve   dhe  valleve   nga Shqipėria ka mbajtur koncert nė Vintentur ku kanė marrė pjesė rreth 600 njerėz tė nacionalitetit shqiptar. Gjatė koncertit janė hedhur parulla e pastaj   nga   njerėz   pėr  mua      panjohur janė   shpėrndarė   libra   dhe materiale tjera si libri i Adem Demaēit, Jusuf Gėrvallės ... Nė mesin e atyre qė shisnin e kam njohur Sali Bashėn derisa tė gjithė koncertin e ka xhiruar njė njeri i 'Lėvizjes'... bashkorganizator tė kėtyre koncerteve janė vėllezėrit Adem dhe Hajdar Sadria dhe e kanė shoqėruar kėtė Ansambėl nėpėr tė gjithė Zvicrėn... Rrustem Mahmutaj nuk ka marrė pjesė nė kėto koncerte sepse ka qenė i ngarkuar    shpėrndarjen   e   njė   numri      madh     gazetės  'Zėri   i Kosovės'... nė kėtė koncert ka qenė edhe Beati - anėtar i 'Partisė marksiste –leniniste tė  Zvicrės' e  cila    Biel  e  ka  bibliotekėn  nė tė  cilėn  shitet 'Zėri  i Kosovės'..."

 

Raport i datės 13.11.1984:

 

"...nė demonstratat antijugosllave tė vitit 1983 nė Zvicėr ka marrė pjesė edhe Rrustem Mahmutaj nga fsh. Lubeniq, KK Pejė, si dhe Brahim Elezi nga Jabllanica e Vogėl, KK Pejė ... Kam arritur qė t'i marr tri fotografi nga Rrustem Mahmutaj ku duket pjesėmarrja aktive e tij nė ato demonstrata i veshur me veshjen popullore shqiptare dhe me flamurin shqiptar, e po ashtu duket edhe Brahim Elezi me duar tė ngritura..."

 

GRUAJA E KADRI ZEKĖS MBAN FJALIM

 

Raport i datės 21.11.1984:

 

"...      24.11.1984  viti,   me  fillim     orėn   18:00,     Cyrih   do  tė organizohet demonstratė antijugosllave (organizator ėshtė LPRSHJ).

 

 

Raport i datės 07.12.1984:

 

"... mė 17.12.1984 viti, Beat Schafer (e njohur si pronare e librarisė nė Biel) e ka hapur librarinė tjetėr nė rrugėn 'Neuengasse 43' Vo Verdtt- Passage nė Bern sė bashku  me njė student nga  Prishtina  i cili ėshtė pjesėmarrės i demonstratave nė Prishtinė dhe Bern. Nė kėtė librari ka libra tė  ndryshėm me pėrmbajtje antijugosllave tė  ardhura  nė Shqipėria..."

 

Raport i datės 20 12.1984:

 

"... mė 24.10.1984 nė njė sallė tė madhe (nuk dihet se ku) ėshtė mbajtur njė tubim me rastin e Festės sė Flamurit. Kjo sallė ka qenė e mbushur me fotografi tė Enver Hoxhės, Kadri Zekės, Bardh e Jusuf Gėrvallės, Rexhep Malės, Nuhi Berishės e tė tjerė. Kanė marrė pjesė rreth 1 000 njerėz nga Zvicra, Gjermania, Franca dhe vendet e tjera. Tubimin e ka hapur gruaja e Kadri Zekės, ndėrsa tė pranishmit i ka pėrshėndetur Hajdar Sadria nga Ponosheci, KK Gjakovė ...

 

Rrustem Mahmutaj nga Lubeniqi, KK Pejė, ka recituar vjersha kushtuar Bardhosh dhe Jusuf Gėrvallės, Kadri Zekės, Rexhep Malės, Nuhi Berishės e tė tjerėve.   Djali  i  Dervish  Shaqės,  Shpendi,  ka   kėnduar kėngė tė pėrmbledhjes "Kėngėt e Lirisė"... Nė kėtė tubim kanė marrė pjesė Hasan Mala - Mixha, Hysen Tėrpeza, Sadri Mulaj nga Kaliqani, KK Pejė, Kadri Abdullahu, Sali Basha, Rizah Ali Shabani nga Dobra, KK Gjakovė e tė tjerė...

 

...        dalje    disa    njerėz    kanė    shitur    materiale    propagandistike antijugosllave me prejardhje nga Shqipėria, tė cilat i  ka sjellė Hajdar Sadria ..."

 

Raport i datės 05.01.1985:

 

" ... Kam kontaktuar me Idriz Halitin, i cili nė bisedė nė lidhje me veprimtarinė e 'LPRSHJ' nė Zvicėr nė mes tė tjerash mė ka thėnė 'Kam qenė simpatizant dhe shumė kam punuar pėr LPRSHJ, por tash po e shoh se me disa gjėra po udhėheq dikush tjetėr e jo 'Lėvizja'. Unė dhe anėtarė tė tjerė tė familjes sime kemi qenė pėr atė qė Kosova ta fitojė statusin e Republikės, por tashti po i shoh gabimet e mia dhe tė tyre. Sa i pėrket udhėheqėsit tė LPRSHJ, e posaēėrisht Xhafer Shatrit, duket qartė se nė ēfarė gjendje ėshtė LPRSHJ, kur dihet se Xhafer Shatri ka ardhur me detyra tė UDB-sė. Nuk pajtohem as me atė qė shkruan 'Zėri i Kosovės', sepse ato janė shkrime tė Xhafer Shatrit dhe spiunėve tė tjerė tė UDB-sė tė cilėt po i devalvojnė demonstratat nė Kosovė. Artikujt e tyre thjesht janė produkt i Enver Hoxhės dhe Shqipėrisė ... Demonstratat nė Kosovė nė fillim nuk kanė pasur pėr qėllim bashkimin e disa pjesėve tė Jugosllavisė, Shqipėrisė, por kėtė mė vonė e kanė bėrė njerėzit si Xhafer Shatri,   Rrustem   Mahmutaj   dhe  bashkėmendimtarėve    tjerė  pėr t'i prezantuar si kundėrrevolucionare, sepse pėr kėtė ata janė tė paguar nga regjimi jugosllav. Ata po pėrpiqen ta rrisin Enver Hoxhėn dhe Shqipėrinė... Pajtohem vetėm me qėndrimet e Sabri Novosellės dhe Xhafer Durmishit, tė cilėt e kanė demaskuar hapur Xhafer Shatrin dhe ikjen e tij tė improvizuar nga ana e UDB-sė...

 

AUGUSTIN TINAJ INTERESOHET PĖR MAHMUT BAKALLIN

 

... Augustin Tinaj, emigrant nga Shqipėria, i cili jeton nė Bern, nuk merret mė me kontrabandė armėsh. Nė bazė tė njė bisede qė kam pasur me tė, kam fituar pėrshtypjen se ai ėshtė bashkėpunėtor i Shėrbimit Sekret Shqiptar, pėr shkak tė interesimit tė tij pėr njerėzit qė kanė qėndrim lojal ndaj Jugosllavisė, si dhe pėr njerėzit tė cilėt nė njė farė mėnyre bashkėpunojnė me ambasadėn tonė nė Zvicėr dhe UDB. Augustini disa herė ka qenė nė Francė, Itali, Belgjikė dhe vende tjera. Ėshtė interesuar pėr Mahmut Bakallin se ku ėshtė dhe me ēfarė merret. Me rastin e vizitės sė ansamblit tė kėngėve dhe valleve nga Shqipėria, Augustini i ka siguruar biletat pėr familjen e vet, ndėrsa nė fund ai nuk ka shkuar, me gjasė nė bazė tė marrėveshjes qė ka pasur me dikėnd..."

 

UDB VENDOS BOMBĖ NĖ LIBRARINĖ E BEATIT

 

Raport i datės 05.01.1985

 

"... Mė 01.12.1984 viti, nė Llozanė ėshtė mbajtur manifestimi pėr nder tė 28 Nėntorit - ditės sė pavarėsisė sė Shqipėrisė, ku kanė marrė pjesė rreth 600-700 njerėz. Kėtu kanė qenė tė pranishėm vėllezėrit Adem dhe Hajdar Sadria, Rrustem Mahmutaj, Faik Caka nga Doganajt, KK Kaēanik e tė tjerė. Edhe nė kėtė takim si nė tė tjerėt qė i organizon LPRSHJ janė brohoritur parulla armiqėsore. Pas pėrfundimit tė kėtij tubimi Hajdar Sadria ka shitur kaseta magnetofoni me kėngė armiqėsore tė ardhura nga Shqipėria. Hajdari merret me shitjen e kėtyre kasetave ndėrsa paratė e fituara i jep pėr nevojat e LPRSHJ-sė. Me kėtė punė merret edhe i vėllai i tij Ademi, por ai ato vetėm i shpėrndan... Nė njė bisedė qė kam bėrė me Hajdar Sadrinė mė ka thėnė: "Edhe nėse Kosova e fiton statusin e Republikės nuk do tė mund tė kthehem atje deri atėherė sa tė mos bashkohemi me Shqipėrinė..." Gjithashtu tha se i ka dalė afati i pasaportės dhe atė e ka ēuar me postė nė ambasadėn tonė nė Zvicėr. Vetė nuk ka shkuar sepse ėshtė frikėsuar se mund ta vrasin ose burgosin e pastaj ta kthejnė nė Jugosllavi...

 

... Banesa e Rrustem Mahmutajt shėrben si Klub i LPRSHJ-sė dhe aty takohen shpesh Shaqa N. nga Ferizaj, Hajdar Sadria me vėllain e tij Ademin dhe disa njerėz tė tjerė. Rrustem Mahmutaj ėshtė i martuar me njė nėnshtetase ruse. Nė muret e banesės sė tij ka varur shumė parulla nė tė cilat mburret Enver Hoxha dhe Shqipėria... Nė adresėn e tij vijnė letra dhe literaturė propagandistike me origjinė nga Shqipėria. Pėr shpėrndarjen e tyre Rrustemi m'i ēon rregullisht nga 20 copė tė 'Zėrit tė Popullit' tė cilat unė i zhduk. Nė njė rast iu kam afruar Rrustemit pėr kinse futjen e materialeve nė Jugosllavi, pėr ē'gjė ai mė ka thėnė: "Sė pari duhet ta siguroj njė lidhje tė fortė nė Universitetin e Kosovės nė Prishtinė. Kjo praktikohet edhe me tė tjerėt tė cilėt ēojnė material atje.

 

"PĖR TRI ORĖ SHPĖRNDAHET MATERIALI PĖR TĖ MOS RĖNĖ NĖ DORĖ TĖ UDB-SĖ"

 

Ata nė afat prej 3 orėsh e shpėrndajnė materialin e ardhur dhe pastaj e zhdukin me qėllim qė tė mos bien nė duar tė UDB-sė... ...Kam mėsuar, edhe pėr kėtė ka shkruar edhe shtypi zviceran se nė librarinė e BEATIT ėshtė montuar njė bombė. Nė kėtė rast Beat ka deklaruar se bomba ėshtė vendosur nga ana e UDB-sė, si dhe se ajo e ka parė njeriun i cili e ka vendosur bombėn por nuk ka arritur qė ta identifikojė... Lidhje e ngushtė e Beatit ėshtė njė kushėri i Nuhi Berishės, ish-student nga Prishtina dhe figurė e rėndėsishme nė "Lėvizje" i cili sė bashku me tė shet material propagandistik tė ardhur nga Shqipėria... ...Sipas bindjes sime dhe tė shumė atyre qė punojnė nė Zvicėr, ndėr mė aktivėt e "Lėvizjes" janė Xhafer Shatri me pseudonimin "shpati", Shaqa N. -"Lulėkuqja", Hasan Mala - "Mixha" etj...

 

...Avdi Leku tash asgjė nuk pėrfaqėson, sepse shumica e anėtarėve tė "Lėvizjes" e kanė humbur besimin tek ai. Po e konsiderojnė si agjent tė UDB-sė edhe kjo veēanėrisht pas ardhjes sė babait tė tij Isės, i cili nė Zvicėr ka qėndruar rreth 6 muaj. Pėr Avdiun po edhe pėr Isėn po flitet se kanė ardhur me detyrė qė t'i zbulojnė njerėzit... Nga ai askush nuk merr material propagandistik, nga frika se mund t'i zbulojė. Kohėt e fundit Avdiu nuk ka marrė pjesė nė asnjė tubim..."

 

"DETYRĖ PARĖSORE, ORIENTIMI I POPULLIT NĖ LUFTĖ OSE DEMONSTRATA TĖ REJA..."

 

Raport i datės 07.01.1985

 

"...Para disa ditėsh nė Gjenevė jam takuar me Kadri Abdullahun nga Gjilani dhe Sadri Mulajn nga Kaliqani KK Pejė. Gjatė bisedės qė e kemi zhvilluar nė njė restorant, Kadri Abdullahu mė ka thėnė, "duke e vlerėsuar gjendjen nė Kosovė e cila ėshtė e rėndė, ne si anėtarė tė LPRSHJ-sė e qė jemi pėrfaqėsues tė popullit, duhet t'i mobilizojmė tė gjitha forcat dhe tė dėshmohemi se mund ta godasim armikun nė kokė. Ėshtė detyrė e ēdo shqiptari e edhe e jona, qė sa mė shumė ta shpėrndajmė "Zėrin e Kosovės" brenda nė Kosovė. Ne shokėt, duhet tė lidhemi ngushtė qė popullin e Kosovės ta pajisim me literaturė sa mė tė mirė nė gjuhen shqipe, nė tė gjitha mjediset, me qėllim qė t'i kundėrvihemi regjimit serbomadh tė Beogradit... Duhet t'i forcojmė radhėt tona dhe konspiracionin... na mbetet pėr detyrė qė ta orientojmė besimin e popullit nė luftė ose demonstrata tė reja... qė tė angazhohemi nė shpėrndarjen e trakteve nė organizatat punuese, qė tė organizohen grupe nė fabrika dhe jashtė tyre, me qėllim qė ta zgjidhim ēėshtjen e Kosovės. Duhet tė jemi aktiv nė organizimin e demonstratave pėr ta njoftuar botėn dhe Organizatėn e KB qė shqiptarėve iu takon Republika... ...Sadri Mula ėshtė pjesėmarrės nė disa demonstrata antijugosllave nė Zvicėr-Bernė, dhe ėshtė simpatizanti i madh i Enver Hoxhės ...

 

LPRSHJ ORGANIZON PROTESTĖ NĖ SHTUTGART TĖ GJERMANISĖ

 

Raport i datės 22.01.1985

 

"...mė datė 26.02.1985 nė Shtutgart/Gjermani do tė mbahet njė marshim protestues      cilin   e   organizon   LPRSHJ,   dhe   pėr   kėtė   qėllim   janė shpėrndarė  ftesat,   nga    cilat  duket  se  vendi   i  grumbullimit  ėshtė "SCHLASTLPLATZ" duke filluar nga ora 11,30 minuta, dhe qė nga kėtu do tė vazhdohet drejt varreve tė vėllezėrve Gėrvalla... Nė   bazė      materialeve      cilat   i   ka   dėrguar   bashkėpunėtori   ynė nėpėrmjet   postės,  janė   shkruar  26   raporte,     cilat   kanė     bėjnė kryesisht pėr materialet e shkruara propagandistike tė veprimtarisė sė Shėrbimit tė Zbulimit Shqiptar, LPRSHJ si dhe shpėrndarjes sė literaturės propagandistike antijugosllave me origjinė nga Shqipėria. Rrugėt e Gjenevės gumėzhinin nga brohoritjet dhe altoparlantėt e shqiptarėve

 

Raport i datės 26.03.1985

 

"...mė 25.03.1985 i kam marrė rreth 30 ftesa pėr t'i shpėrndarė nė mesin e bashkėmendimtarėve tė LPRSHJ-sė, nė tė cilat thuhet se mė 30.03.1985 nė Gjenevė do tė mbahet tubim protestues me rastin e 4 vjetorit tė demonstratave kundėrrevolucionare nė Kosovė. Ky tubim do tė mbahet nė njė nga klubet e LPRSHJ-sė nė Gjenevė me fillim nė orėn 19,30 minuta..."

 

Parullat, transparentet e brohoritjet kishin kėtė pėrmbajtje: "Kosova Republikė", "Freiyheit Fur Kosovo", "Regjimi fashist". "Jugosllav". "Rofshin patriotėt shqiptarė", "Poshtė trathtorėt", "Poshtė armiqtė e vendit", "Poshtė spiunėt", "Rroftė Kosova Republikė". Demonstruesit kanė shpėrndarė pamflete qytetarėve zviceranė tė cilėt e kanė pėrcjellė kėtė demonstratė. Nė afėrsi tė Ambasadės sonė, nga njė veturė nė tė cilėn ishin montuar altoparlantėt, me mikrofon kolonėn e udhėhiqnin Xhafer Shatri dhe vėllai i Rexhep Malės, tė cilin anėtarėt e "Lėvizjes" e kanė pagėzuar me emrin "Mixha". Pas tyre menjėherė vinte Rrustem Mahmutaj nga rrethi i Pejės e pastaj vinin kujdestarėt tė cilėt kujdeseshin pėr disiplinėn, si Salih Basha, Hajdar dhe Adem Sadria nga Ponosheci, KK Gjakovė, dhe disa studentė nga Kosova. Nė kėto demonstrata ka qene edhe vėllai i Ibrahim Kelmendit, i cili kishte ardhur nga Gjermania. Nė demonstrate ka pasur studentė nga Kosova, gra, fėmijė dhe njė student nga Nikaragua, i cili studion nė Gjenevė, me emėr Karlos Mayorga. Para Ambasadės ka folur Xhafer Shatri, i cili foli pėr gjendjen nė Kosovė, duke pėrmendur se tani atje janė burgosur e dėnuar mbi 70 shqiptarė etj. Xhaferi foli edhe nė gjuhėn serbokroate duke iu drejtuar Ambasadės. Nė kėto demonstrata kanė marrė pjesė Selim Hazeri nga rrethi i Prishtinės, Kadri Istogu nga Mitrovica e Titos etj.

 

Pas mbarimit tė demonstratave diku rreth orės 13.00, demonstruesit kanė vazhduar rrugėn dhe kanė shkuar nė restorant tė hotelit "Daren zuguhagases 9 Bernė", nė katin e dytė, ku kanė vazhduar me program. Nė kėtė program nuk kam shkuar pasi qė mė ėshtė dashur tė punoj prej orės 14.00. Kam dėgjuar nga tė tjerėt se nė kėtė restorant atė ditė janė shpėrndarė mbi 200 copė "Zėri i Kosovės".

 

-    Xhafer Shatri, i njohur nga shėrbimi

-    Hasan Mala "Mixha", vėllai i Rexhep Malės, i njohur nga shėrbimi.

-    Salih Basha, aktivist i dalluar i LRSHJ-sė.

-    Rrustem  Mahmutaj,  nga  fshati   Lubenik,  KK  Pejė,  i   njohur nga shėrbimi.

-    Hajdar  Sadria,   nga   fsh.   Ponoshec,   KK   Gjakovė,   i   njohur   nga shėrbimi LPO

-    Adem Sadria, nga fsh. Ponoshec, KK Gjakovė, i njohur nga shėrbimi LPO

-    N. Kelmendi, vėllai i Ibrahim Kelmendit, i punėsuar nė Gjermani

-    Selim Haziri, nga rrethi i Prishtinės.

-    Kadri Istogu, nga Mitrovica e Titos, pėr tė cilin edhe mė parė ėshtė shkruar.

 

'KOBRA' LAJMĖRON PĖR 'DASMĖN E MADHE NĖ BERNĖ'

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Bashkėpunėtori 'KOBRA' edhe pse ėshtė angazhuar nė bazė tė materialit komprometues dhe nė punė me ne ėshtė relativisht njė kohė tė shkurtė, ka dhėnė shėnime interesante dhe tė sakta. Me tė dėgjuar pėr organizimin e demonstratave, 'KOBRA' me anė tė telegramit, sipas marrėveshjes, lajmėron Shėrbimin pėr "dasmėn e madhe nė Bernė" me ē'gjė jeni njoftuar edhe me depeshen tonė nr. 152 tė dt. 13.07.1984. Nė takimin e ardhėm do tė sqarohen disa tė dhėna tė korrespodencės sė tij me ne lidhur me punėn e klubit tė LRSHJ-sė nė Bernė, takimi iu ėshtė caktuar mė 10.08.1984. Me anė tė korrespodencės bashkė, ka dėrguar "Zėri Popullit", njė pjesė tė gazetės nė gjuhėn gjermane mbi demonstratat e organizuara nė Zvicėr si dhe njė fletė nga "Zėri i Kosovės" qė do tė jenė pjesė pėrbėrėse e kėtij raporti:

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit,

Dėrgohet

2 x SHSSH SKPB

1 x Evidencės

1 x Nė lėndė tė bashkė. "HILLTON"

1 x punėtorit tė vijės II.

Punėtori operativ, Sejfullah Sahatēiu.

      

 

DĖRGIMI I MATERIALIT PROPAGANDISTIK

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati - Gjakovė, sektori II

Punt.op. Sejfullah Sahatēiu

Mė 24.07.1984

 

RAPORTI I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "KOBRA"

Shėnimet kanė tė bėjnė mė shpėrndarjen e materialit propagandistik nga ana e organizatės armiqėsore "LRSSHJ" nė Zvicėr.

Materiali   ėshtė  dėrguar  me   postė   dhe   mban  vulėn      pliko     dt. 2.07.1984 nga Berna.

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit e sipas marrėveshjes

Shpenzime nuk ka pasur

Mė 24.07.1984

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarinė e LRSSHJ-sė nė Zvicėr/Bernė

Dėrgimi i materialit propagandistik

 

III

 

a/ Nėpėrmjet postės bashkėpunėtori ka dėrguar nė adresėn time librin "Asim Vokshi" e botuar nė Tiranė nė vitin 1982 pastaj disa insert.... Tė disa   heronjve   kombėtarė  dhe   inserti   mbi  "70  vjetorin   e   Lidhjes  sė Prizrenit" si dhe adresėn ku shiten librat.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ, Bashkėpunėtori  vazhdimisht  na  dėrgon material tė ndryshėm propagandistik. Me ardhjen e tij nė vendlindje do tė bisedohet pėrsėri e sidomos rreth demonstratave tė organizuara nė Bernė mė 14.07.1984, pasi i njėjti nė kėtė qytet edhe punon.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit,

Dėrgohet:

2 x SHSSH SKPB

2 x Kėtij Drejtorati

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

DETYRA E 'KOBRĖS', FOKUSIMI I VEPRIMTARĖVE TĖ LRSHJ-SĖ

 

Drejtorati i SHSSH-sė, Gjakovė Telegrami nr. 152 13.07.1984

SHSSH-SKPB-SKSAK SEKTORI II

PRISHTINĖ

 

Sot      13.07.1984,   nga   njė   pozicion   operativ   i   ynė   kam   marrė telegramin me kėtė pėrmbajtje: "mė 14. nė ora 9 fillon dasma nė Banhof deri nė..." nė vazhdim thuhet: "dasma do tė bėhet e madhe"

Kjo do tė thotė se mė datėn dhe orėn e caktuar do tė organizohen nė Bernė  demonstrata,   pėr  ē'gjė  ju   keni   lajmėruar  edhe      parė   me shėnime dhe telegram .

 

Mk/mk

Kryeshefi

Fehmi Macula

 

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror Drejtorati - Gjakovė, Sektori II Mė 14.05.1984

 

 

Shėnim Zyrtar

 

Mė dt. 11.05.1984 nga ana e bashkėpunėtorit 'Kobra' nėpėrmes tė korrespodencės mė kanė arritur broshura me titull 'Fjala para zgjedhjeve pėr legjislaturėn e 10 tė Kuvendit Popullor tė RPS tė Shqipėrisė, tė mbajtur nė zonėn elektorale tė Tiranės nė nėntor tė vitit 1982. Bashkėpunėtori nuk shkruan se ku apo nga kush ka marrė kėtė broshurė.

 

Dėrgohet:

2 x SHSSH SKPB 2 x kėtij

Drejtorati Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu.

    

 

 

RAPORTIMET E KOBRĖS RRETH VEPRIMTARISĖ SĖ ZIJA SHEMSIUT

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati - Gjakovė, sektori II

Punėtori operativ :Sejfullah Sahatēiu

 

 RAPORTI I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "KOBRA"

Shėnimet kanė tė bėjnė me letrėn nė tė cilėn shihet data 23.05.1984 ndėrsa ne e kimi marrė nga SHSSH SKPB mė datė 2.06.1984.

Nė iniciativėn e bashkėpunėtorit sipas marrėveshjes

Shpenzime nuk ka pasur

 

II

 

Bashkėpunėtori para se tė shkojė nė Zvicėr pas pushimit ka pėr detyrė qė tė interesohet pėr veprimtarin e LRSHJ.

 

III

 

Bashkėpunėtori "KOBRA" pėrmes korrespodencės dėrgon librin e Jusuf Gėrvallės "Bekimi i nėnės" e botuar nė Tiranė, nė vitin 1982. dhe njė fletė nė tė cilėn shihet fotografit e Jusuf e Bardh Gėrvallės e tė Kadri Zekės e nė tė shihet edhe parulla armiqėsore "Kosova Republikė". Pėrveē kėtyre bashkėpunėtori "KOBRA" ndėr tjera shkruan: "Hasan Mala i cili tani gjendet nė burg ka marrė pjesė nė ēdo demonstratė qė ėshtė organizuar nė shtetet e Perėndimit. Ka punuar njė kohė tė gjatė pa dokument pėrkatės nė Zvicėr. Tepėr ėshtė aktiv nė veprimtarin armiqėsore dhe e mban besa se pėrndryshe nuk kishte mundur tė sillet ashtu. Hasani merret  me  shpėrndarjen  e  pamfleteve tė  ndryshme,  ka  qenė  shok i pandarė i Zija Shemsiut, bile para se tė kthehet Zija Shemsiu pėr nė Jugosllavi veturėn e vetė ia ka lėnė Hasanit. Pėrveē Hasanit mė ka ra tė dij edhe pėr Taib Zekėn i cili mė par kishte punuar si konduktor nė Gjilan apo Tetovė pėrndryshe vėllai i Kadri Zekės i cili ėshtė vrarė. Gjithashtu flitet se ėshtė pjesėmarrės i tė gjitha demonstratave. Mė parė gabimisht ju kam njoftuar pėr Kathrin Asal se gjoja ėshtė e martuar pėr Kadri Istogun e nė tė vėrtetė Kathrin Asal kishte qenė gruaja e Kadri Zekės e cila shet edhe sot e kėsaj dite libra nė bibliotekėn Buchandalung 35.BIEL.( shiko raportin e bashkėpunėtorit "Kobra" tė dt.19.04.1984. vr.e pun.operativ.

 

Pėr klubin "Tefik Qanga" nė Bernė dihet mirė se Zijah Shemsiu ka qenė organizator pėr formimin e tij si dhe disa shokė tė tij si Hysen Fetahu nga fshati Gajre, KK Tetotovė, i cili ka qenė i pandarė nga Zijaja. Gjithashtu Zijau ka qenė shokė tejet i mirė me Hajdarin dhe vėllain e tij (sigurisht bėhet fjalė pėr Hajdar dhe Adem Sadriun nga Ponosheci, KK Gjakovė, pasi Hajdari edhe jeton nė Bernė, vėrejtje e punėtorit operativ). Pas burgosjes sė Zijah Shemsiut, klubi nė fjalė nuk ėshtė duke funksionuar dhe se aktiviteti i tij ėshtė rėnė nė tėrėsi. Para dy muajsh Rrustem Mahmutaj nga fshati Lybeniq, KK Pejė ka ranė nė kontakt me njė shef tė restorantit (me siguri bėhet fjalė pėr restorantin "Zolli-Kofen" ve.e pun.op) i cili ia ka mundėsuar sallėn. Kėshtu mė 14.04.1984 jemi mbledhė disa punėtorė tanė qė punojnė nė Bernė, pasi qė mė parė ua kishte lajmėruar Rrustemi se po kėtė ditė vijnė disa shokė tė "Lėvizje" pėr tė formuar klubin nė Bernė, Nė kėtė takim erdhi Hajdar Sadrija, Salih Basha si dhe dy studentė nga Berna dhe Rrustem Mahmutaj i cili paraqitej si kryetar. Fjalėn kryesore e mbajti Salih Basha dhe njė student nga Prishtina. Nė fjalėt e veta, qėllimi kryesor ishte qė ne tė organizohem sa mė mirė tė zhvillojmė aktivitetin e klubit duke shikuar dhe ēfarė filma tė ndryshėm tė shpėrndajmė "Zėrin e Kosovės" etj. Nė kėtė tubim erdhi si vendim qė sallėn e kėtij restoranti ta marrim me qira pėr dy muaj, tė paguhen 200 copė "Zėrin e Kosovės" ndėrsa nga ana e "Lėvizjes" ata u zotuan se do tė na furnizojnė me materiale tjera. Menjėherė Rrustem Mahmutaj i shpėrndau thirrjet dhe kėshtu mė dt. 22.04.1984 luajti filmi "Flaka e Maleve" e qė nė kėtė shfaqje pėr mua recituan dy vjersha nga "Kėngėt e Lirisė". Gjithashtu mė 29.04.1984 ka luajtur filmi "Shota dhe Azem Galica" e tė cilin film e kanė pėrcjellė njė numėr mjaft i madh i shikuesve e pastaj janė shpėrndarė afro 30 copė "Zėri i Kosovės" pastaj disa revista tjera. Gjithashtu janė shpėrndarė edhe disa pamflete me qėllim qė tė organizojnė demonstratat pėr festėn e NJĖ MAJIT. Salih Basha ka qenė shokė i ngushtė i Zija Shemsiut, ėshtė ndėr aktivistėt e dalluar nė qytetin Bazell"

 

-  Hasan Mala, punėtor nė Zvicėr

-  Zija Shemsiu, tani i dėnuar politik

- Taib Zeka, punėtor nė Zvicėr, vėllai i Kadri Zekės

-  Kathrin Asal, pranė bibliotekės ku shitet materiali propagandistik dhe ai mė prejardhje nga RPSSH, shtetas Zvicerane jeton nė Biellė.

-  Hysen  Fetahu,  punėtor nė Zvicėr,  pėrndryshe  nga  fshati  Gajre,  KK Tetovė.

- Hajdar Sadrija, nga Ponosheci, KK Gjakovė, punėtor nė Zvicėr/Bernė, i martuar me shtetasen Zvicerane. Pėr veprimtari armiqėsore tė tij DSHSH Gjakovė e mban nėn tretmanin si (PO)

- Rrustem Mahmutaj, nga fshati Lubeniq LL Pejė punėtor nė Zvicėr pėr tė cilin kemi shkruar edhe mė parė.

-  Adem Sadrija  nga fshati  i  dalluar nė veprimtarinė armiqėsore ndaj sistemit tė RSFJ-sė, tani jeton nė Zvicėr/Bazel..

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ

Shėnimet e prezantuara janė tė vėrtetuara edhe nga burimet tjera. Me ardhjen e "Kobrės" nė vend do tė detajohen edhe disa momente tjera. Sė bashku me raportin ju dėrgojmė edhe poezitė e Jusuf Gėrvallės, "Bekimi i nėnės” dhe fotokopjen e Lajmėrimit".

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

Dėrgohet

2   x SHSSH SKPB

1   x nė lėndė tė bashk. "KOBRA"

1   x punėtori tė vijės II

1   x evidencės

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

 KOBRA KA DHĖNĖ GJĖRA SHUMĖ INTERESANTE, PRESIM ARDHJEN E TIJ...

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

 Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

Punė e op. Sejfullah Sahatēiu

Mė 16.06.1984

 

RAPORT BASHKĖPUNIMI

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "Kobra"

Shėnimet kanė tė bėjnė me LRSHJ nė Zvicėr

Dėrgesa ėshtė dėrguar mė dt.5.06.1984 (shihet vula) ndėrsa nė Gjakovė

pėrmes SHSSH ka arritur mė 14.06.1984

Shpenzime nuk ka pasur

 

II

 

Bashkėpunėtori   pėrcjell  veprimtarinė  armiqėsore     LRSHJ     Zvicėr Bernė.

 

III

 

 a) Bashkėpunėtori "Kobra" nė letrėn e dėrguar nė tė ka futur edhe numrin e katėrt, maj 1984 tė fletushkės me pėrmbajtje armiqėsore "Zėri i Kosovės" dhe njė hartė tė RPSSH me njė parathėnie nė gjuhėn gjermane

 

IV

 

 Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

"Kobra" nė disa raste ka dėrguar materiale tė tilla dhe se gjer mė tani ka dhėnė shėnime interesante. Sė shpejti presim ardhjen e tij nė vendlindjen me ē'rast gjerėsisht do tė bisedohet me tė dhe do t'i jepen detyra tė reja. Bashkangjitur me shėnim ju sjellim dhe fletushkėn "Zėri i Kosovės" nr.4. Maj 1984.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit.

 

Dėrgohet

2   x SHSSH SKPB

 2 x kėtij DREJTORATI

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

SHĖNIMET KANĖ TĖ BĖJNĖ ME LRSHJ NĖ ZVICĖR

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

 Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

Punė op. Sejfullah Sahatēiu

Mė 10.05.1984

 

 

RAPORT  I   BASHKĖPUNTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "Kobra"

Shėnimet kanė tė bėjnė me LRSHJ nė Zvicėr

Shėnimet janė  prezantuar dhe  dėrguar    poshtė    dt.1.05.1984, ndėrsa kanė arritur mė dt. 10.05.1984. Me iniciativėn e bashkėpunėtorit Shpenzime nuk ka pasur.

 

II

 

Bashkėpunėtori ėshtė i orientuar qė tė pėrcjellė veprimtarinė armiqėsore antijugosllave tė LRSHJ-sė nė Zvicėr/Bernė

 

III

 

"Nė demonstratat e organizuara pėr 1 Maj nė Bernė, kam qenė edhe unė. Nė kėto demonstrate pak shqiptarė kanė marrė pjesė nė to. Me vete kanė pasur flamurin shqiptar dhe dy parulla dhe dy flamuj "proletar tė gjitha vendeve bashkohuni: Pėr kėto demonstrate janė shpėrndarė "Traktet pėr Njė Majin" nė gjuhėn shqipe si dhe ato nė gjuhėn gjermane.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ

 

Bashkėpunėtori "Kobra" ėshtė nė fazėn e vėrtetimit pasi ėshtė angazhuar nė bazė tė materialit komprometues. Me postė ka dėrguar dy fletushka "Zėri i Kosovės" nr. 3 tė muajit mars 1982 dhe 3 nėntor 1982 pastaj 10 "traktet   pėr   Njė   Maj"   7   trakte      gjuhėn   gjermane.   Njė   fletė   tė fotokopjuar nga gazeta "Zėri i Popullit" i cili bėnė fjalė pėr dėnimet dhe masa shtypėse kundėr shqiptareve nė Jugosllavi", njė fotokopje tė njė gazete nė gjuhėn gjermane qė bėn fjalė pėr demonstratat nė Kosovė dhe njė "njoftim pėr koncertin qė ėshtė organizuar mė 24.07.1982, nė Bernė, tė cilat sė bashku me raport po ju dėrgojmė.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit

Dėrgohet:

3   x SHSSH SKPB

1   x nė lėndė tė bashkė. " KOBRA"

1   x Evidencės

1 x punėtorit tė linjė sė II

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

 NDJEKJA E KADRI ISTOGUT

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati - Gjakovė, sektori II

Punėtori Operativ, Sejfullah Sahatēiu

Mė 19.04.1984

 

RAPORT BASHKĖPUNĖTORI

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "KOBRA"

Shėnimet kanė tė bėjnė me veprimtarinė armiqėsore tė pjesėtarėve tė "LRSHJ" nė Zvicėr

Shėnimet janė prezantuar nėpėrmjet korrespodencės mė dt.17.04.1984.

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit

Shpenzime nuk ka pasur

 

II

 

Bashkėpunėtori para se tė niset pėr nė Zvicėr/Bernė ka marrė pėr detyrė qė tė interesohet pėr veprimtarinė e LRSHJ-sė.

 

III

 

Bashkėpunėtori nė kovertin e dėrguar pėrveē disa broshurave me pėrmbajtjen armiqėsore shkruan edhe kėtė: "Jam informuar rastėsisht se Kathrin Asal ėshtė njė grua nė moshė afėr 40 vjeēare e cila i ndihmon "Lėvizjes pėr formimin e Republikės shqiptare nė Jugosllavi" Mė parė Kathrin ka qenė e martuar pėr njė shtetas turk, mirėpo para 6 vitesh ajo kalon me Kadri Istogun dhe sė bashku me tė kanė qenė disa herė nė Kosovė. Kadriu ėshtė i lindur nė Istog, mirėpo tani nuk e dinė se ku jeton si dhe familja e tij. Adresa e tij nė Zvicėr ėshtė kjo: Kadri Istogu, Osternundigen, Elemeut Grust Ag. Libelleuėeg 8a." Kathrin Asal 2503 - Biel- Biende-Zvicėr, Kadri Istogu, i lindur nė Istog.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Shėnimet e prezantuara janė tė pavėrtetuara. Meqė bashkėpunėtori ka edhe broshurat "pse pėrdor dhuna policore dhe tanket kundėr shqiptarėve nė   Kosovė",   "Shtypi   botėror   rreth   ngjarjeve      Kosovė"   Rojtar   i Shqipėrisė sė ..." dhe " Fragmentin e ēeljes sė Kuvetit tė Prizrenit do tė jenė pėrbėrės e kėtij raporti.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit

 

Dėrgohet:

2   x SHSSH SKPB

1   x nė lėndė tė bashkė. "KOBRA"

1   x evidencės

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

DĖRGIMI I PANDĖRPRERĖ I MATERIALEVE NĖ UDB

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

Punėtori Operativ: Sejfullah Sahatēiu

Mė 13.03.1984.

 

 

RAPORT NGA BASHKĖPUNĖTORI

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "KOBRA"

Shėnimet kanė tė bėjnė me veprimtarin armiqėsore tė LRSHJ, nė Zvicėr.

Materiali ėshtė dėrguar nėpėrmes tė postės e qė nė pliko shihet data 5.03.1984, nė  adresė     punėtorit  operativ  i   cili   e   mban      lidhje bashkėpunėtorin.

Shpenzimet rreth kėtyre dėrgesave, mė vonė do tė dihen.

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit

 

II

 

Bashkėpunėtori para se tė niset pėr nė Zvicėr/Bernė ka marrė pėr detyrė qė tė interesohet pėr veprimtarinė armiqėsore tė LRSHJ-sė.

 

III

 

Bashkėpunėtori nėpėrmes tė postės ka dėrguar kėto materiale propagandistike-armiqėsore; "Romanin e Jusuf Gėrvallės me titull 'Rrotull' tė botuar nė Tiranė nė vitin 1983, fotografitė e formatit tė madh tė Adem Demaēit, Rexhep Malės e Nuhi Berishės, pastaj fotografinė e pėrbashkėt tė Jusuf dhe Bardh Gėrvallės dhe Kadri Zekės". Thirrjen pėr dyvjetorin e vdekjes sė Jusuf Gėrvallės, Kadri Zekės dhe Bardhosh Gėrvallės, panoramėn me shqiponjė me mbishkrimin me parulla armiqėsore "Kosova Republikė", falėnderimin qė bėn LRSHJ pėr ndihmat e dhėna familjeve tė tė burgosurve, komunikatėn rreth rastit tė Rexhep Malės dhe Nuhi Berishės, thirrjen pėr demonstratat e 2 Marsit 1984 tė organizuara nė Gjenevė - Zvicėr, kėnga kushtuar Rexhep Malės dhe Nuhu Berishės e shtypur nė gjashtė faqe, gazeta "La Suise" e cila bėn fjalė pėr demonstratat e    organizuara  nė Gjenevė  si dhe  vizitkartėn - FRAHNENFARBRIK BERN - HUMA CHER - SCHALCH AG - ku nė pjesėn e pasme tė saj ėshtė edhe vula e Rrustem Mahmutajt nga fsh. Lybeniq, KK Pejė, i cili ėshtė i njohur nga Shėrbimi si anėtar aktiv dhe person tepėr interesant i LRSHJ-sė nė Zvicėr.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

Materialet e cekura nė kėtė raport do tė jenė pjesė pėrbėrėse e kėtij shėnimi.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit.

Dėrgohet:

2   x SKPB SHSSH

1   x evidencės

1   x nė lėndė tė bashkėpunėtorit

1   x punėtorit tė linjės II

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

KOBRA MERR DIPLOMĖN E FALSIFIKUAR PĖR KLASĖN E VIII

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

 Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

 Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

Me 07.02.1984

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "KOBRA"

Shėnimet kanė tė bėjnė me Hajdar dhe Adem Sadrijėn nga fsh. Ponoshec, KK Gjakovė; Avdi Lekun nga Gjakova dhe Zija Shemsiun nga Gjilani, tė gjithė tė punėsuar nė Zvicėr, mbi veprimtarinė armiqėsore nga pozitat e nacionalizmit dhe irredentizmit shqiptar.

Takimi ėshtė mbajtur mė 03.02.1984 nė lokalet e DSHSSH Gjakovė, prej orės 10.00 -12.00.

Me iniciativėn e punėtorit operativ

Shpenzimet operative nuk ka pasur

 

 

II

 

Bashkėpunėtori ka marrė pėr detyrė qė tė kontaktojė me anėtarėt e familjes sė Avdi Lekut.

 

Veprimtarėt e LRSHJ-sė vizitojnė Shqipėrinė

 

III

 

"Kam dėgjuar se Hajdar dhe Adem Sadrija nga fsh. Ponoshec, KK Gjakovė, dhe Zija Shemsiu nga Gjilani, kanė qenė si turistė nė RPSSH. Jam i sigurt se Avdiu nuk ka qenė pasi qė me ardhjen e tij atje i njėjti ka dorėzuar pasaportėn nė policinė Zvicerane pėr tė kėrkuar azil politik dhe gjer mė tani ende nuk ka kurrfarė pasaporte. Ende nuk ka arritur qė Avdiu tė marrė azilin politik dhe pėr kėtė arsye pa kurrfarė pasaporte nuk ka mund tė vizitojė Shqipėrinė. Flitej nė mesin e punėtorėve se personat qė kanė qenė nė vizitė nė RPSSH, atje kanė qenė tė pritur tepėr mirė, kanė vizituar shumė qytete monumente historike dhe se nė Shqipėri kanė shkuar nga Italia me aeroplanė. Flitet se kėto viza kanė qenė afatgjate, kuptohet se nė Shqipėri kanė qėndruar mė tepėr se nga njė muaj".

 

- Hajdar  Ramė  Sadrija   nga  fsh.   Ponoshec,   KK  Gjakovė,  tani   nė Zvicėr, pjesėtar aktiv i LFRSHJ, pėr te ky Drejtorat mban lėndėn PO.

- Adem Ramė Sadrija, nga fsh. Ponoshec, KK Gjakovė, tani nė Zvicėr, pjesėtar aktiv i LFRSHJ-sė, pėr te ky Drejtorat mban lėndėn PO.

-  Avdi Leku nga Gjakova, pjesėtar i LFRSHJ-sė nė Zvicėr, pranė kėtij Drjtorati lėnda e tij mbahet nė PO.

- Zija Shemsiu nga Gjilani, tani nė burgun hetues nė Beograd pėr veprimtarinė armiqėsore.

 

IV.

 

Vėrejtjet e punėtori operativ:

Shėnimet e pavėrtetuara, bashkėpunėtori nė fazėn e vėrtetimit pasi i njėjti ėshtė angazhuar nė bazė tė materialit komprometues. Bashkėpunėtori "KOBRA" iu ėshtė dhėnė pėr detyrė qė tė shkojė nė bisedė me ISA LEKUN, babain e Avdiut dhe tė interesohet pėr ndonjė porosi qė kishte me qenė interesante nga aspekti i Shėrbimit

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit.

Dėrgohet:

2   x SKPB SHSSH

 1   x DSHSSH Gjilan

 4 x Drejtorati

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu.

    

 

 

"THUAJ AVDIUT QĖ VAZHDIMISHT TA MBAJĖ ARMĖN ME VETE..."

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

 Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

Mė 24.02.1984

 

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "KOBRA"

Shėnimet kanė tė bėjnė me Avdi Lekun (LPO) i cili vepron armiqėsisht nga pozitat e nacionalizmit dhe irredentizmit shqiptar.

Takimi ėshtė mbajtur mė 23.02.1984, nė lokalet e ShSSH prej orės 12-13

Nė iniciativėn e punėtori operativ

Shpenzime nuk ka pasur

 

II

 

Bashkėpunėtori   ka   pasur   pėr   detyra         vizitojė   familjen   Lekaj gjegjėsisht tė bisedojė me Isa Lekun pasi njihet mirė me Avdiun

 

III

 

Sipas marrėveshjes me ju sot mė 23.02.1984 isha nė shtėpinė e Isa Lekut me qėllim qė t'ia pėrcjell tė falat e djalit tė tij Avdiut. Nė bisedė me tė Isa mė tregoi se ai sė bashku me bashkėshorten e Avdiut do tė shkojnė nė Zvicėr, ku kanė pėr qėllim qė tė qėndrojnė disa ditė. Nė bisedė pėrveē tjerash Isa mė tha; "Kur tė vij nė Zvicėr do tė kėrkoj ndihma nga punėtorėt tanė e me kėto ndihma do tė angazhoj njė avokat qė t'ia rregullojė ēėshtjen e azilit politik Avdiut pasi ende nuk ka mundur qė tė rregullojė kėtė ēėshtje. Pengesė tė madhe si duket po i bėn Ambasada e Jugosllavisė nė Zvicėr. "Pastaj Isa mė tha qė t'ia pėrcjell njė porosi tė tij Avdiut me kthimin tim atje e kjo porosi ėshtė "Thuaj Avdiut qė vazhdimisht tė mbajė armėn me vete pasi nė ēdo moment mundet ti kėrcėnohet rreziku. Nė bisedė Isa mė tregoi se gjendjen materiale e ka tė vėshtirė dhe kjo ishte e vetmja pengesė qė ende nuk ka shkuar nė Zvicėr.

 

Avdi Leku nga Gjakova tani i zėnė me punė nė Zvicėr ėshtė aktiv nė veprimtarinė armiqėsore kundėr sistemin tonė, ky Drejtorat mban lėndėn e tij PO.

 

- ISA Leku, nga Gjakova pensionist pėrndryshe babai i Avidiut.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ;

 

Shėnimet   pjesėrisht  janė    vėrtetuara.   Bashkėpunėtori     fazėn   e vėrtetimit tė sinqeritetit tė tij  ndaj shėrbimit. "KOBRA" ka  marrė pėr detyra qė tė shoqėrohet me Avdi Lekun nė Zvicėr pasi me tė njihet tepėr mirė dhe nė disa raste Avdiut i ka ndihmuar materialisht dhe nė mėnyra tjera. Jemi marrė vesh qė pėr gjėra interesante dhe tė natyrės sė shpejtė tė  lajmėrohet  me telefon    mėnyrė tė  kodifikuar apo  nėpėrmes tė korrespodencės.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

 

Dėrgohet

2   x SHSSH SKPB

1   x Evidencės

1   x nė lėndėn e Avdi Lekut dhe

1   x nė lėndė tė bashkėpunėtorit Punėtori operativ

Drejtorati i SHSSH-sė, Gjakovė

 

Pėr informim tuajin ju njoftojmė se nė emėr tė Sejfullah Sahatēiut, nga Zvicra kanė mbėrritur 10 ekzemplare tė gazetės "Zėri i popullit", tė cilat i kemi ndalė ne, pasi qė nė kuvertė pėrveē tyre nuk ka pasur asgjė tjetėr. Kryeshefi i Sektorit, Muharrem Dana

Drejtorati i SHSSH-sė

Bashkangjitur aktit pėrcjellės ju dėrgojmė materialet tė cilat nė emėr tė Sejfullah Sahatēiut kanė mbėrritur nga Zvicra.

Shtojcė: Kuverta me materiale SM

Kryeshef i Sektorit II

Muharrem Dana

 

Vėrejtje pėr mėnyrėn e raporteve me 'Kobrėn'

 

Drejtorati i SHSSH-sė Gjakovė

 

Pas leximit dhe analizės sė raportit tė bashkėpunėtorit "Kobra" numėr 578/84 tė datės 5.09.1984 ju njoftojmė se jemi tė mendimit se duhet ndėrruar mėnyrėn e raporteve me tė, gjegjėsisht duhet tėrhequr vėrejtjen bashkėpunėtorit qė kur tė shkruajė tė kėtė kujdes se mund tė vijė deri tė dekonspirimi.

 

Kryeshef i Sektorit II, Muharrem Dana

Drejtorati i SHSSH-sė, Gjakovė

 

Bashkangjitur aktit pėrcjellės ju dėrgojmė materialin dhe letrėn qė nė emėr tė Sejfullah Sahatēiut kanė mbėrritur nga Zvicra.

Shtojcė: Kuvertė me material dhe letėr Kryeshef i Sektorit II, Muharrem Dana

Drejtorati i SHSSH-sė, Gjakovė

 

Bashkangjitur aktit pėrcjellės ju dėrgojmė kuvertėn me materiale, tė cilat nga Zvicra nė emėr tė Sejfullah Sahatēiut.

Shtojcė: Kuverta me materiale

SM, Kryeshef i Sektorit II, Muharrem Dana

    

 

 

DETYRĖ E KOBRĖS: PĖRCJELLJA E RRUSTEM MAHMUTAJT

     

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati - Gjakovė, sektori II

Punėtori operativ, Sejfullah Sahatēiu

Mė 5.09.1984

 

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "Kobra"

Shėnimet kanė tė bėjnė  me veprimtarinė armiqėsore tė  LRSHJ-sė nė Zvicėr

Shėnimet janė prezantuar nėpėrmjet korrespodencės e cila sė pari ka arrtur nė SKPB e pastaj mė dt.5.09.1984 ka arritur nė DSHSSH Gjakovė.

Dėrgesat postare kanė arritur sipas marrėveshjes

Shpenzime nuk ka pasur

 

II

 

1. Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarinė e LRSHJ nė Zvicėr

 

2. Ka marrė pėr detyrė tė kontaktojė me Rrustem Mahmutajn dhe tjerė.

 

III

 

Bashkėpunėtori nė dėrgesė postare nė tė cilėn figuron data nė vulė 28.08.1984, pėrveē thirrjes pėr mbrėmje pėrkujtimore kushtuar Rexhep Malės e Nuhi Berishės dhe gazetės "Oktober", gazetė kjo e Partisė komuniste Marksiste -Leniniste nė Zvicėr, shkruan edhe kėtė: "Para disa ditėsh kamė kontaktuar me Idriz Halilin nga Kaēaniku tė cilėn e quajnė edhe me emrin Idriz Seferi, dhe nė bisedė me te pėrveē tjerash mė tha: 'Kam kėrkuar azil politik nė Zvicėr pasi qė unė kamė qenė pjesėmarrės nė demonstratat e organizuara nė shtetet e perėndimit. Vėllai i im politikisht ėshtė dėnuar gjithsej 24 vjet burg ku edhe tani gjendet nė vuajtjen e dėnimit. Politikisht e kanė dėnuar edhe nėnėn time Shukrie Halilin, pėr tė cilėn ka shkruar edhe "Zėri i Kosovės". Unė njė kohė kam qenė si anėtar i celulės sė bashku me shokėt e mi Isė Uruq Bresalcin nga Gjilani, i cili tani do tė dėnohet, Zijah Shemsiut, i cili ėshtė dėnuar 13 vjet burg, Hysen Jashar Fetahun nga fshati Gajre, KK Tetovė si dhe disa shokė tė tjerė tė cilėt nuk i njeh ti, Vėllai im i cili gjendet nė burg si dhe njė shok imi i ngushtė i celulės mė kanė lajmėruar se Xhafer Shatri ėshtė lėshuar me qėllim nga UDB-ja qė tė kryejė detyrėn e tyre, prandaj nuk duhet besuar atij aspak, ashtu mė kanė lajmėruar. Gjithashtu edhe pėr Hysen Fetahun flitet se ėshtė spiun pasi pėr ata ėshtė ditur se ėshtė anėtar i celulės, mirėpo ai shkoi nė Jugosllavi dhe nuk u dėnua. Nė kohėn e fundit Xhaferi ka blerė njė veturė "mercedes" tė bardhė, ka marrė azilin politik brenda 3 muajve, ka banesė me 4 dhoma nė Gjenevė dhe atė shumė moderne e qe tė gjitha kėto flasin se ai financohet nga ndonjė organizatė tė cilėt me diplomaci dhe konsultime tė ndryshme po mundohet qė Sabri Novosellėn e Xhafer Durmishin dhe disa shokė tjerė t'i akuzojė gjoja se kanė lidhje me UDB-n Jugosllave.

 

Ansambli "Migjeni" nga RPSSH i cili do tė bėjė vizitė Zvicrės mė datėn 21.09.1984 do tė jetė nė st. Gallen, pastaj mė 22 nė Bernė. E koncerti do tė mbahet nė sallėn SCHTATBATER e qė biletat do tė fillojnė sė shituri qė nga data 9.09.1984, nė Casinokasse nė Bernė. Pastaj ky ansambėl do tė japė koncertet dhe programet e veta edhe nė Cyrih, Sangall, Emenbruce, Gjenevė, Llozanė dhe vende tjera"

 

-  Idriz Halili nga Kaēaniku,

-  Shukrie Halili nga Kaēaniku

-  Isė Oruq Bresalc nga Gjilani,

-  Zijah Shemsiu i dėnuar politik nė vitin 1984,

-  Hysen Jashar Fetahu, nga fsh, Gajre KK Tetovė,

- Xhafer Shatri, i njohur SHSSH.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ

 

Bashkėpunėtori pjesėrisht i vėrtetuar e gjithashtu edhe sinqeriteti i tij ndaj shėrbimit. Shėnimet pjesėrisht tė vėrtetuara edhe nga burimet tjera. Me siguri bashkėpunėtori do tė jetė prezent nė shfaqjen e programit nga ana e shoqėrisė "Migjeni", pėr ēka mė detajisht do tė na informojė mbi ekseset apo paraqitjet eventuale armiqėsore nga ana e ndonjė anėtari tė ansamblit  apo  nga  ana  e  punėtorėve  tanė    do    pėrcjellin   kėtė program. Sė bashku me raportin, ju sjellim edhe "Thirrjen pėr mbrėmjen pėrkujtimore" si dhe gazetėn "Oktober".

 

V

 

Vėrejtjet ēmimet dhe vendimet e eprorit:

Dėrgohet:

2   x SHSSH SKPB

1   x nė lėndė tė bashk. "KOBRA"

1   x evidencės

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

 

 

KOBRA MERR DIPLOMĖN E FALSIFIKUAR PĖR KAMERIER

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

 

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "Kobra"

Shėnimet kanė tė bėjnė me veprimtarin propaganduese tė SHISH-sė dhe LRSHJ-sė nė Zvicėr

Materialet kanė arritur nėpėrmjet postės nė adresė tė pun.op. dhe nė tė shihet data 22.08.1984, Sipas marrėveshjes, shpenzime nuk ka pasur,

 

II

 

Mė 1.09.1984

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarinė armiqėsore tė LRSHJ-sė nė Zvicėr

 

III

 

 Bashkėpunėtori nėpėrmjet postės nė emėr tė punėtorit operativ qė mban nė lidhje, pėrcjell kėto materiale: Dramėn e Jusuf Gervallės "Procesi", "Zėrin e Kosovės" nr.7 gusht 1984 dhe 18 gazeta "Zėri i Popullit" organ i komitetit qendror tė RPSH.

 

Nga bashkėpunėtori kemi marrė dėftesat e falsifikuara mbi kryerjen e klasės VIII si dhe mbi dhėnien e diplomės pėr profesionin e kamerierit tė kualifikuar. Bashkėpunėtori me diplomat e dėrguara, shkruan se falsifikim ia ka bėrė njė person i panjohur pėr tė, nė moshėn afėr 48 vjeēare nga Zagrebi, pėrkohėsisht i punėsuar nė Zvicėr nė vitin 1981. Pėr dėftesė dhe diplomė nga bashkėpunėtori ka marrė 200 franga. Sikurse nė dėftesė ashtu edhe nė diplomė shihet vula e Universitetit tė punėtorėve nė Beograd.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

Bashkėpunėtori ka dhėnė shėnime interesante dhe tė sakta, prandaj para se tė shkojė prapė nė punė nė Zvicėr ėshtė interesuar qė tė jetė nė kontakt me Rrustem Mahmutaj i cili nė Bernė vepron armiqėsisht ndaj RSFJ.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

 

Dėrgohet

2   x SHSSH SKPB

1   x nė lėndė tė bashk. "Kobra"

1   x Evidencės

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

VAZHDIMĖSIA E PĖRCJELLJES SĖ LRSHJ-SĖ

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

Punėtori operativ:  Sejfullah Sahatēiu

Mė 22.08.1984

 

RAPORTI I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "Kobra"

 

Shėnimet kanė tė bėjnė me LRSHJ nė Zvicėr. Dėrgesa postare ka arritur mė  21.08.1984  nė adresė tė  punėtorit operativ.  Sipas  marrėveshjes.

Shpenzime nga ana e shėrbimit nuk ka pasur. Mė 22.08.1984

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarin armiqėsore tė LRSHJ nė Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori nėpėrmjet postės dėrgon kėto materiale propagandistike: "Thirrjen pėr demonstrata tė dt. 14.07.1984". "Pamfletin nė gjuhėn gjermane i cili ėshtė shpėrndarė nė demonstratat e dt. 14.07.1984", "Zėri e popullit" tė dt. 11 korrik 1984, njė pjesė tė "Zėrit tė popullit" qė bėn fjalė pėr shkėmbimin kulturor shqiptaro -jugosllav i dt. 4 korrik 1984, njė artikull tė gazetės Zvicerane e cila bėn fjalė pėr demonstratat e dt. 14.07.1984 nė Bernė, "Zėrin e Kosovės" nr. 6, tė korrikut 1984, "Zėrin e Kosovės" nr. 5 tė qershorit 1984, si dhe hartėn e qytetit Bernė dhe marshin e demonstratave tė dt. 14.07.1984.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Edhe nė tė ardhmen "Kobra" ka marrė pėr detyrė qė tė na sjellė materiale tė tilla.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

Dėrgohet:

2   x SHSSH SKPB

1   x evidencės

1   x nė lėndė tė bashk. "KOBRA"

Punėtori operativ, Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

BASHKĖPUNĖTORI PĖRCJELL VEPRIMTARINĖ ARMIQĖSORE TĖ LRSHJ NĖ ZVICĖR

    

 Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

Mė 22.08.1984

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "Kobra"

Shėnimet kanė tė bėjnė me LRSHJ nė Zvicėr.

Biseda  ėshtė zhvilluar nėpėrmjet telefonit  mė dt.19.08.1984    orėn 17.00

Nė iniciativėn e bashkėpunėtorit.

Shpenzime nga ana e Shėrbimit nuk ka pasur.

Mė 22.08.1984

 

II

 

 

BASHKĖPUNĖTORI PĖRCJELL VEPRIMTARINĖ ARMIQĖSORE TĖ LRSHJ NĖ ZVICĖR

 

III

 

Bashkėpunėtori nėpėrmjet telefonit, mė dt. 19.08.1984 nė orėn 17.00 lajmėron: "Nga LRSHJ kam marrė thirrjen e tė tilla janė shpėrndarė bukur shumė, ku lajmėrohem se mė dt. 25.08.1984 nė qytetin Sangall nė ora 18.00 do tė mbahet njė takim pėrkujtimor me rastin e vdekjes sė Rexhep Malės e Nuhi Berishės. Ky takim do tė mbahet nė njė hotel ( bashk. e ka pėrmendur hotelin. Vr. E pun. Op.) nė tė cilin me siguri do tė marrin pjesė njė numėr i konsiderueshėm i punėtorėve tanė. Nėse nuk punoj atė ditė, do tė marr pjesė edhe unė, pėr ēka detajisht do tė ju informoj me anė tė korrespodencės".

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Bashkėpunėtori "Kobra" para se tė kthehet nė punė tė pėrkohshme nė

Bernė, ėshtė zotuar se edhe mė tepėr do tė angazhohet nė pėrcjelljen e

veprimtarisė armiqėsore tė anėtarėve tė  LRSHJ-sė.  Me pėrmbajtjen e

kėtij raporti jemi njoftuar me depeshen tonė nr.174 tė dt. 20.08.1984.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit.

Dėrgohet

2   x SHSSH SKPB

1   x evidencės

1   x nė lėndė tė bashk. "KOBRA"

1   x punėt. op tė vijės II.

 Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

 

 

BISEDA TELEFONIKE ME RRUSTEM MAHMUTAJN...

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

 Mė 21.08.1984

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "KOBRA"

Shėnimet kanė tė bėjnė me Rrustem Mahmutajn nga Lubeniqi,   KK Pejė.

Anėtar i LRSHJ nė Zvicėr. Takimi ėshtė mbajtur mė 17.08.1984 nė lokalet e DSHSSH Gjakovė prej orės 13-14. Nė iniciativėn e bashkėpunėtorit. Shpenzime nuk ka pasur. Mė 20.08.1984.

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarin armiqėsore tė LRSHJ-sė nė Zvicėr.

 

III

 

Nga telefoni zyrtar bashkėpunėtori "Kobra" thėrret Rrustem Mahmutajn me kėtė numėr 994131514524 tė cilin e ka pasur nė notesin e vet. Nė bisedė nė prezencėn time Rrustemi e njofton "Kobrėn" se pėr shumėzimin e fotografive tė Rexhep Malės, Nuhi Berishės etj., duhet paguar 690 franga Zvicerane dhe se kėto fotografi se shpejti do t'i marrė. Njėherit Rrustemi lajmėron se tani nė vizitė e ka nėnėn e vet. Bashkėpunėtori pas bisedės telefonike me Rrustemin thotė: "Rrustemi ėshtė njeri tipik i aksioneve dhe se ai pėrdoret nga ana e "Lėvizjes" si vegėl. Nuk ka aftėsi tė tė folurit dhe tė shprehuri por ai e "zbukuron" vetveten me trimėrinė qė tregon nėpėr tė gjitha demonstratat. Ka sjellje tejet arrogante e sidomos ndaj personave qė kanė qėndrim tė mirė ndaj Jugosllavisė. Nė banesėn e tij nė tė gjitha muret e dhomės janė tė varura fotografitė e Jusuf Gėrvallės dhe Bardhoshit pėr tė cilėt thotė se janė dajėt e tij si dhe fotografitė tjera tė personave tė vrarė apo dėnuar gjatė dhe pas demonstratave nė Kosovė".

 

Rrustem Mahmutaj, nga fshati Lubeniq, KK Pejė, pėrkohėsisht i punėsuar nė Bernė - Zvicėr, pėr tė edhe mė parė ėshtė shkruar dhe ėshtė i njohur nga Shėrbimi.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Shėnimet e vėrtetuara dhe nga burimet tjera. Bashkėpunėtori edhe nė tė ardhmen do tė pėrcjellė veprimtarinė armiqėsore tė Rrustem Mahmutajve dhe tė tjerėve pasi nė mesin e tyre gėzon autoritet dhe ėshtė i ēmuar. Mbi veprimtarinė armiqėsore tė anėtarėve tė LRSHJ, kohė pas kohe do tė na informojė me telefon dhe me anė tė korrespondencės.

 

IV

 

Vėrejtjet , ēmimet dhe vendimet e eprorit.

 

Dėrgohet

2   x SHSSH SKPB

1   x Evidencės

1   x nė lėndė tė bashkė. "Kobra"

1   x punt. tė vijės sė II

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

PĖRCJELLJA E VEPRIMTARISĖ SĖ EMIGRACIONIT TĖ RPSSH-SĖ

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

Me 21.08.1984

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "KOBRA"

 

Shėnimet kanė tė bėjnė me veprimtarinė armiqėsore tė emigracioneve tė RPSSH nė   Zvicėr me aksionin "Tragaqa" si dhe me  veprimtarinė armiqėsore tė disa punėtorėve tanė nė Zvicėr.

Takimi ėshtė mbajtur mė 15.08.1984 nė lokalet e DSHSSH Gjakovė prej orės 22.14.

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit.

Shpenzime nuk ka pasur.

 

Mė 17.08.1984

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarinė armiqėsore tė LRSHJ nė Zvicėr.

 

III

 

"Gjatė kohės sa janė duke punuar nė Zvicėr/Bernė jam njoftuar edhe me Tomė Zefin dhe Augustin Tinėn qė tė dytė emigrant nga RPSSH e qė tani jetojnė nė Bernė. Toma nė Zvicėr jeton para 17 vitesh ndėrsa Augustini afėr 8 vitesh. Mė parė Toma si emigrant kishte jetuar afėr Titogradit pasi edhe tani vėllai prej babe i Tomės jeton diku nė afėrsi tė Titogradit. Augustini punon njė orė nė ditė nė njė bibliotekė, ndėrsa Toma punon si pėrkthyes pranė organeve gjyqėsore dhe ato policore. Mosha e Tomės diku 50 vjeēar ndėrsa e Augustinin 38-40 vjeēar. Augustini ėshtė i njohur si shitblerės i armėve tė zjarrta e sidomos tė revoleve. Kryesisht shitjen e revoleve e bėn nė mesin e punėtorėve tanė pasi qė ēdonjėrit qė i nevojitet revolja, pa kurrfarė pengese e blen tek Augustini. Pėrsonalisht kam qenė nė banesė tė Augustinit, ku pėrveē armėve kamė vėrejtur edhe disa ekzemplarė tė "Zėrit tė Popullit" e tė " Zėrit tė Kosovės".

 

PLAGOSJA E TOMĖS...

 

Nė pyetjen time drejtuar Augustinit se 'a merresh edhe me politikė', ai ėshtė pėrgjigjur se kėto gjėra i lexoj vetėm pėr kuriozitet, ndėrsa politika nuk mė intereson e aq mė pak tė simpatizoj Shqipėrinė". Augustini shpeshherė shihet me pjesėtarėt e "Lėvizjes" e nėse nuk ėshtė nė pyetje vetėm fitimi pėr shitjen e armėve, atėherė duhet tė jetė lidhshmėria nė veprimtari armiqėsore. Nėse Shėrbimi ka interes qė tė ndėrmarrė ndonjė masė pasivizimi apo ēfarėdo mase tjetėr edhe me tė ashpėr ndaj Augustinit apo Tomės, tani ekzistojnė mundėsitė pasi qė kėta i kanė plagosur rėndė me revole Reshad N. nga rrethi i Suharekės. Pėr kėtė plagosje Toma ka qėndruar vetėm 14 ditė nė burg e pastaj prapė e kanė lėshuar. Toma gjatė kohės sa ka qėndruar nė burg duke e shfrytėzuar njoftėsinė e tij me organet policore dhe ato gjyqėsore ka denoncuar pėr Reshad N. se gjoja kryesisht merret me vjedhje, pėr ē'gjė policia e ka burgosur tė njėjtin dhe e ka mbajtur nė burg 7 muaj. Mė parė Toma ka qenė nė marrėdhėnie tė kėqija me Nuridin N. nga Shkupi, i cili mė parė e ka plagosur Tomėn, duke ia marrė revolen nga dora Tomės dhe me tė ka shtie nė Tomėn, e pasi qė edhe Reshadi ka qenė prezent nė ketė tollovi, mė vonė Toma ėshtė hakmarrė nė Reshadin. Me tė kthyer tė Nuridinit nė Shkup, i njėjti ėshtė burgosur, mirėpo jam i bindur se pėr kohėn sa ka qenė nė Bernė, Nuridini asnjėherė nuk ėshtė marrė me veprimtarinė armiqėsore por ekziston mundėsi qė Toma apo Augustini tė kenė plasuar ndonjė tė pavėrtetė pėr Nuridinin, qė kėtij mos t'i mundėsohet shkuarja prapė nė Bernė. Pasi me siguri Nuridini do t'i hakmerret Tomės apo Augustinit. Pėr ndonjė masė tė shėrbimit kundėr Tomės apo Augustinit nėpėrmjet meje e Nuridinit kishte me u realizua pasi qė unė jam nė marrėdhėnie tepėr tė mira si me Tomėn ashtu edhe me Augustinin".

 

-    Tomė Tinaj, emigrant nga RPSH e qė tani jeton nė Bernė/Zvicėr, nė moshė afro 65 vjeēar.

 

-    Augustin Tinaj  emigrant nga  RPSH, tani jeton    Bernė-Zvicėr, merret me shitjen e armėve.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Bashkėpunėtori i sinqertė, shėnimet e pavėrtetuara. "Kobra" ka marrė pėr

detyrė qė prapė tė kontaktojė me Tomėn e Augustinin dhe mė pėr sė

afėrmi tė njoftohet mbi pėrcaktueshmėrinė politike tė tyre.

 

V

 

Vėrejtjet,  ēmimet dhe vendimet e eprorit.

Dėrgohet:

2   x SHSSH

1   x Evidencės

1   x  Nė lėndė tė bashk. "Kobra".

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

 

 

PĖRCJELLJA E AVDI LEKUT DHE E HAJDAR SADRIUT

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

 Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

Me 9. 08. 1984

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "KOBRA"

Shėnimet  kanė tė  bėjnė  me veprimtarinė  armiqėsore tė Avdi   Lekut, Hajdar Sadriut (LPO) nga pozitat e nacionalizmit dhe irredentizmi shqiptar LRSHJ - nė Zvicėr.

Takimi ėshtė mbajtur mė 9. 08. 1984 nė lokalet e DSHSSH nė Gjakovė, prej orės 9. 00  10. 00

Sipas marrėveshjes, shpenzime nuk ka pasur, mė 09. 08. 1984

 

II

 

Bashkėpunėtori edhe me parė ka dhėnė shėnime pėr veprimtarinė e Avdi Lekut nga Gjakova, pėr ē'gjė edhe ka qenė orientuar

 

III

 

"Para disa muajsh nė Zvicėr ka ardhur nė vizitė babai Avdi Lekut, Isa. Sė bashku me tė ka ardhur edhe bashkėshortja e Avdiut dhe vajza e mitur. Isa para disa ditėsh i ka thėnė Avdiut qė tė shkojė tek Rrustem Mahmutaj nga fsh. Lubeniq, i cili gjithashtu punon nė Zvicėr dhe ėshtė aktiv nė LRSHJ, dhe atij t'ia pėrcjellė porosinė e Isas se nė momentin e parė kur tė takohem me tė do ta vras, pasi Rrustem ka qitė fjalė se Avdiu dhe Isa kanė spiunuar pėr dajė tė Avdiut, Tahir Gecin tė cilin mė vonė edhe e kanė dėnuar me burg. Pas takimit tė Avdiut me Rrustemin, Avdiu ia ka pėrcjellė fjalėt e Isės nė ēka Rrustemi aspak nuk ėshtė frikėsuar por pėrkundrazi Avdiu ia ka treguar revolen duke i thėnė se 'jam gati qė tė merrem vesh me ty po ashtu edhe babėn tėnd'. Ėshtė bindja ime e besoj se aspak nuk mund tė gaboj kur them se Isa ėshtė tepėr mė i keq ideologjikisht sesa djali i tij Avdiu. Jam i bindur se Avdiu punon sipas udhėzimeve dhe me dijen e Isas. Isa ėshtė njeri qė di t'i montojė gjėrat ashtu sipas dėshirės dhe se ėshtė ēudi e madhe se si Isa ka mundur qė prapė tė marrė pasaportėn dhe shkoi nė vizitė tek Avdiu, kur dihet se Avdiu ėshtė i njohur pėr veprimtari armiqėsore kundėr RSFJ-sė. Si pėr Avdiun ashtu edhe pėr Rrustemin nuk kanė bindje tė mirė as tė tjerėt tė "Lėvizjes" pasi ata kanė sjellje tejet arrogante. Kėshtu qė nė bisedė me Hajdar Sadriun mė thanė: "Njerėzit sikurse Rrustemi e Avdiu nuk na nevojiten pasi ata me sjelljet e tyre humbin autoritetin e "Lėvizjes". Ata grisin dhe asgjėsojnė fotografitė tė Titos si dhe kanė sjellje tjera tė pamira. Kėshtu qė nesėr apo diku tė kthehem pasi pėr ketė edhe po punoj ndėrsa Avdiu e Rrustemi kur nuk do tė mund tė kthehen nė Jugosllavi pasi ata do tė tė ndiqen pėr vepra tė pamira".

 

Avdi Leku, nga (LPO) i njohur shėrbimit pėr aktivitet nė veprimtarinė armiqėsore kundėr RSFJ-sė.

 

Rrustem Mahmutaj nga fshati Lybeniq, KK Pejė, pjesėmarrės aktiv nė demonstratat antijugosllave, pėr tė cilėn ėshtė shkruar dhe mė parė. Hajdar Sadrija nga fsh. Ponoshec, KK Gjakovė, (LPO) aktivist i dalluar i LRSHJ nė Zvicėr. Isa Leku, baba i Avdiut me banim nė Gjakovė.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Bashkėpunėtori   ka  dhėnė  shėnime  interesante  dhe    sakta   prandaj ēmojmė se edhe kėto janė tė vėrteta. Pasi qė Isa Leku gjendet nė pushim tek djali i tij Avdiu, me ardhjen e tij nė vend do tė bisedohet me tė. Bisedėn do ta zhvillojė M. Slavkoviqi pasi me tė ėshtė biseduar edhe mė parė. Gjatė vėrtetimit tė kėtyre shėnimeve duhet tė kihet kujdes qė tė mos dekonspirohet bashkėpunėtori kualitativ "Kobra".

 

V

 

Vėrejtjet ēmimet dhe vendimet e eprorit.

Dėrgohet

x SHSSH SKPB

x DSHSSH Pejė

x Evidencės

x nė lėndė tė bashk. "Kobra"

x nė lėndė tė Avdi Lekut

x pun. Tė vijės sė II-tė.

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

    

 

NDJEKJA E KLUBIT "TEFIK ĒANGA" NĖ BERNĖ

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

Me 13. 08. 1984

 

 

 RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "KOBRA"

Shėnimet kanė tė bėjnė me aktivitetin armiqėsor tė klubit "Tefik Ēanga" nė Bernė - Zvicėr, klub ky i udhėhequr nga anėtarėt e LRSHJ-sė.

Takimi ėshtė mbajtur mė 10. 08. 1984 nė terren sipas marrėveshjes

Me iniciativėn e punėtorit operativ

Shpenzime nuk ka pasur.

 

Mė 13. 08. 1984

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarinė armiqėsore tė LRSHJ-sė nė Zvicėr.

 

III

 

"Puna nė klubin "Tefik Ēanga" nė Bernė ėshtė pėr ēdo ditė mė pasive e sidomos pas sulmit fizik tė Rrustem Mahmutajt nga Lybeniqi nė Haxhi Berishėn nga Deēani tė cilin e akuzonin si spiun tė Ambasadės. Pėrkundrazi Haxhiu ka qenė tepėr aktiv nė "Lėvizje" dhe se ėshtė munduar qė sa mė mirė tė punojė ky klub. Nesėr mė aktivėt ishin Rrustem Mahmutaj, Salih Basha, Hjadar Sadrija si dhe dy studentė nga Kosova qė para disa kohe kanė ardhur ėn Zvicėr. Pėrderisa ky klub nė kuadėr tė LRSHJ-sė ishte mė aktiv, Rrustemi shpeshherė me videorekorder personal ka shfaqur filma me prejardhje nga RPSSH. Nė kėto lokale zakonisht shpėrndahej edhe "Zėri i Kosovės". Nė kėtė lokal kohė pas kohe mblidheshin dhe bisedonin pėr ēėshtje tė Kosovės. Lokalet e kėtij klubi i ka pasur pėrsipėr Rrustemi, i cili edhe ėshtė zotuar se do tė paguajė qiranė e lokalit nė vleftė 150 apo 200 franga nė muaj. Klubi "Tefik Ēanga" nė Bernė tani ėshtė pasivizuar nė tėrėsi dhe sa pėr shfrytėzimin e lokalit Rrustemi ende nuk ia ka paguar borxhin qiradhėnėsit".

 

Rrustem Mahmutaj, nga fshati Lybeniq KK Pejė, i punėsuar nė Zvicėr, pjesėtar aktiv nė demonstratat antijugosllave nė Perėndim pėr tė edhe mė parė ėshtė shkuar: Haxhi Berisha nga Deēani anėtar i klubit 'LRSHJ" "Tefik Ēanga" nė Bernė. Salih Basha pėr tė edhe mė parė ėshtė shkruar. Hajdar Sadrija nga fsh. Ponoshec, KK Gjakovė. (LPO).

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Bashkėpunėtori      fazėn   e   verifikuar   ndėrsa   shėnime   pjesėrisht  tė vėrtetuara edhe nga burimet tjera - Bashkėpunėtori "KOBRA" para se tė kthehet prapė nė punė nė Bernė do t'i jepen detyra tė reja nė pėrcjelljen e veprimtarisė armiqėsore tė anėtarėve tė LRSHJ-sė.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet edhe vendimet e eprorit.

 

Dėrgohet

x SHSSH SKPB

x Nė lėndė tė bashk. "Kobra"

x Evidencės

x nė lėndė tė H. Sadriut.

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

'KOBRA' DUHET PĖRCJELLĖ ANSAMBLIN SHTETĖROR TĖ SHQIPĖRISĖ

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

 Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

Mė 09. 08. 1984

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "KOBRA"

Shėnimet  kanė tė  bėjnė  me veprimtarinė armiqėsore tė  emigracionit shqiptar dhe tė LRSHJ, nė Zvicėr.

Biseda ėshtė zhvilluar mė 07. 08. 1984 prej orės 9, 00-11. 00 nė lokalet e DSHSSH Gjakovė.

Nė iniciativėn e punėtorit operativ.

Shpenzime nuk ka pasur.

 

Mė 07. 08. 1984

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarin armiqėsore tė LRSHJ nė Zvicėr.

 

III

 

"Mė dt. 14. 07. 1984 nga ana e LRSHJ janė organizuar demonstrata tė mėdha nė Bernė - Zvicėr nė tė cilat kam marrė pjesė edhe unė pasi po nė kėtė vend punoj dhe banoj. Pėrveē punėtorėve tė zėnė me punė nė Zvicėr, nė demonstratė kanė ardhur edhe nga RF e Gjermanisė dhe Belgjika e qė ky numėr ishte afėr 1500-2000 veta. Nga Zvicra mė sė tepėrmi ka pasur nga klubet e "Lėvizjes" si ata tė Cyrihit, Gjenevės. St. Gallenit, Lozanės, tė Bielbit etj. Vendtubimi ishte nga stacioni i trenit prej nga edhe jemi nisur nė drejtim tė qytetit dhe jemi ndalur para Ambasadės sė RSFJ. Demonstruesit me vete kanė bartur afėr 50 parulla, pastaj fotografi tė ndryshme tė personave tė vrarė apo tė burgosur si ato tė Gėrvallave, Rexhep Malės, Sami Kurteshit, Nuhi Berishės, Adem Demaēit, Shemsedin Kamberit, Hyzerin Sadikut, Afrim Abazit, Sherif Frangut, Fazli Grajēevcit, Tahir Gecit etj.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ: Bashkėpunėtorit "Kobra" iu ėshtė dhėnė pėr detyrė qė tė pėrcjellė koncertin nė qytetin Bernė, e sipas mundėsive dhe nė ndonjė qytet tjetėr me qėllim qė tė pėrcjellė kontaktet e punėtorėve tanė dhe tė personave interesantė pėr nga aspekti i Shėrbimit dhe udhėheqėsit apo anėtarėve tė ansamblit shtetėror tė kėngėve dhe valleve tė RPSSH-sė.

 

V

 

Vėrejtjet, vlerėsime dhe vendimet e eprorit:

 

Dėrgohet

x SHSSH SKPB

x kėtij Drejtorati

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

    

 

RAPORTIMI I 'KOBRĖS' PĖR DEMONSTRATAT E BERNĖS

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

 Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

 Mė 13. 11. 1984

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "KOBRA"

 

Shėnimet    kanė        bėjnė    me    identifikimin    e    pjesėmarrėsve    nė demonstratat antijugosllave tė organizuara nga LRSHJ nė Zvicėr, nė vitin 1983.

Materialet dhe fotografitė janė dėrguar nėpėrmjet dėrgesave postare mė dt.. 09. 11. 1984

me iniciativėn e bashkėpunėtorit.

Shpenzime nuk ka pasur.

Mė 13. 11. 1984

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarinė e disa anėtarėve tė LRSHJ-sė nė Zvicėr.

 

III

 

Nė demonstratat e organizuara nė Zvicėr nė vitin 1983 pėrveē shumė punėtorėve nė to ka marrė pjesė edhe Rrustem Mahmtaj, nga fsh Lubeniq KK Pejė dhe Brahim Elezaj nga fshati Jabllanicė e vogėl, KK Pejė. Nga Rrustemi kamė arritur qė tė marr 3 fotografi nė tė cilat shihet pjesėmarrja aktive e tij nė kėto demonstrata me veshje kombėtare duke e bartė flamurin kombėtar. Sė bashku me Rrustemin shihet edhe Brahim Elezi, i cili shihet nė fotografi me dy duart lart. Brahim Elezi kohėn e fundit punon nė Bernė.

 

Bashėkpunėtori "Kobra" sė bashku me raport dėrgon edhe kėto materiale "ILLYRIA" prospekt mbi porositė e librave dhe gazetave tė RPSSH-sė, pastaj dy numra tė "Zėrit tė Popullit" organ i KQ PPSH, tė dt. 24 e 25 10 1984. Nė numrin e datės 24. 10. 1984 pėrveē artikujve tjerė ėshtė edhe artikulli: "Dhuna e vazhdueshme antishqiptare nė Kosovė kundėr inteligjencės - pėrjashton profesorė tė Universitetit tė Prishtinės". Sė bashku me kėto gazeta "Kobra" dėrgon edhe kėto gjėra: fotokopje e gazetės "Zėri i Popullit" me titull "Shtypi botėror rreth ngjarjeve nė Kosovė dhe gjendja nė Jugosllavi", broshurėn "Kosova, zhvillimi Krahinor dhe integrimi kombėtar nė Jugosllavi" tė cilėn e boton " Zėri i Kosovės" organ i LRSSHJ nė mėrgim", pastaj "Komunikatėn dhe Kushtrimin", "........ dhe " Paralajmėrimin".

 

Rrustem Mahmutaj nga fshati Lybeniq KK Pejė pėr tė ėshtė shkruar edhe mė parė. Brahim Elezaj nga fsh. Jabllanicė e vogėl, KK Pejė, tani i punėsuar nė Zvicėr- Bernė.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:  Bashkėpunėtori i sigurt dhe shėnimet e vėrtetuara  pasi flasin  materialet dhe fotografitė e prezantuara.  Duhet pasur  kujdes     posaēėm   gjatė   identifikimi      personave   nėpėrmjet fotografisė personalisht janė tė marra nga Rrustem Mahmutaj nga ana e "Kobrės"

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit

 

Dėrgohet

x SHSSH SKPB

x Evidencės

x nė lėndė tė "Kobrės"

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

 KOBRA DĖRGON NĖ UDB VAZHDIMISHT "ZĖRIN E KOSOVĖS"

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

 Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "KOBRA"

 

Shėnimet  kanė tė  bėjnė  me  materialin  propagandues  nga  RPSSH  qė qarkullon nė mesin e disa anėtarėve tė LRSHJ-sė nė Zvicėr.

Materiali ėshtė dėrguar (shihet vula e dt.30.10.1984) ndėrsa nė DSHSSH

- Gjakovė ka arritur mė 08.11.1984. Me iniciativėn e bashkėpunėtorit

Shpenzime nuk ka pasur,

Mė 13.11.1984

 

II

 

Bashkėpunėtori  pėrcjell  veprimtarinė  armiqėsore tė disa  anėtarėve tė LRSHJ-sė

 

III

 

Bashkėpunėtori" Kobra" nė dėrgesėn e vet nėpėrmjet dėrgesės postare ka sjellė 6 gazeta "Zėri i Kosovės" Organ i KQ PPSH, tė datave 17,18,19,20,21 dhe 23,10,1984. Nė numrin e datės 17.10.1984, ėshtė artikulli: "Ekonomia jugosllave nė vėshtirėsi tė vazhdueshme ne detyrohemi ta shtyjmė nė afatin e shlyerjes sė borxheve, pohon kryeministrja PLANINC". Nė gazetat tjera nuk shkruhet pėr Jugosllavinė. Sė bashku me kėto gazeta "Kobra" ka dėrguar edhe "Zėrin e Kosovės" nr.9 tetor 1984.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

Bashkėpunėtori  edhe    parė  rregullisht  ka  dėrguar gazetat "Zėri   i Popullit"   si   dhe   materialet   tjera   interesante.      shpejti   pritet   mbi aktivitetin e disa anėtarėve tė LRSHJ-sė nė Zvicėr.

 

V

 

Vėrejtjet ēmimet dhe vendimet e eprorit:

 

Dėrgohet

1   x SHSSH SKPB

1   x Evidencės

1   x nė lėndė tė bashk."Kobra"

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

BASHKĖPUNĖTORI "SLLAVIA" BISEDON ME AMBASADORIN E SHQIPĖRISĖ

    

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

 Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

 Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

 Me 30 10.1984

 

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "KOBRA"

 

Shėnimet kanė tė bėjnė me materialet propagandistike nga RPSSH tė cilat  qarkullonin   nė mesin e disa punėtorėve tė zėnė me punė tė pėrkohshme nė Zvicėr. Materiali ka arritur mė 30.10.1984 nėpėrmjet SHSSH tė SKPB-E

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit

Shpenzime nuk ka pasur, mė 30.10.1984

 

II

 

Bashkėpunėtori  pėrcjell  veprimtarinė  armiqėsore tė disa  anėtarėve tė LRSHJ-sė nė Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori "Kobra" nėpėrmjet dėrgesės postare nė emėr tė punėtorit operativ qė e mban nė lidhje ka dėrguar 6 copė gazeta "Zėri i Popullit" organ i KQ tė PPSH tė dt.10,11,12,13,14 dhe 16 tetor 1984. Nė gazetėn e dt. 13 tetor 1984 ėshtė artikulli "Politika antishqiptare e udhėheqėsve Jugosllav - njė politikė e shėmtuar "ku artikullshkruesi bėn njė rrėzim propagandistike tė drejtuar kundėr sistemit tė RSFJ-sė.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Lidhur  me  artikullin    fjalė  bashkėpunėtori  "Sllavia" nė  bisedė  dhe kontaktin qė e  ka  pasur me Ambasadorin e  RPSSH  nė Vjenė – Idriz Bardhin   i   ka   prezantuar     raportin   e  dt.   25.10.1984   (raporti   nga kombinimi   operativ "SHEN   BRUN)   e    do    thotė  se  shėnimet  e prezantuara nga bashkėpunėtori "Sllavia" janė tė sakta. Me bashkėpunėtorin "Kobra" do tė merremi vesh mbi mėnyrėn e dėrgesave dhe materialeve tjera me ardhjen e tij nė vendlindje.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit.

 

Dėrgohet

2   x SHSSH SKPB

1   x nė lėndė tė bashk."Kobra"

1   x Evidencės

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

 

 

LAVDĖROHET PUNA E "KOBRĖS" NGA MUHARREM DANA

 

Drejtorati i SHSSH-sė, Gjakovė

Bashkėngjitur aktit pėrcjellės ju dėrgojmė materialet tė cilat nė emėr tė Sejfullah Sahatēiut kanė mbėrritur nga Zvicra.

 

Shtojcė: Kuverta me materiale

 

Kryeshef i sektorit II Muharrem Dana

 

Lidhur me raportin e bashkėpunėtorit "Kobra" nr. 634 tė datės 3.10.1984 ju rekomandojmė qė t'i sugjerojmė bashkėpunėtorit mėnyrėn e dėrgimit tė raporteve nė mėnyrė qė tė mos vijė deri tė dekonspirimi i tij sepse ėshtė nė rrugė tė mirė qė tė krijohet si lidhje e fortė. Gjithashtu   sugjerojmė    emrat  e   personave   nga  terrenet  tjera   qė pėrmenden nė raportet e tij t'i dėrgohen qendrave pėrkatėse.

Kryeshef i sektorit II, Muharrem Dana

    

 

KOBRA PĖRCJELL KONCERTET...

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

 Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "KOBRA"

Shėnimet kanė tė bėjnė me materialet propagandistike nga RPSH i cili qarkullon nė mesin e disa punėtorėve tanė pėrkohėsisht tė punėsuar nė Zvicėr. Materiali "Zėri i Popullit" organ i KQ PPSH (5 copė) ka arritur me iniciativėn e bashkėpunėtorit, shpenzime nuk ka pasur.

Mė 19.10.1984

 

II

 

Bashkėpunėtori  pėrcjell  veprimtarinė  armiqėsore tė disa  anėtarėve tė LRSHJ-sė nė Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori "Kobra" nėpėrmjet dėrgesės postare nė adresė tė punėtorit operativ i cili mban nė lidhje, ka dėrguar 5 numra tė "Zėrit tė Popullit", organ i KQPPSH-sė. Me kėtė rast "Kobra" dėrgon numrat e datės 3,5,6,7 e 9 tetor 1984. Pas vėshtrimit tė kėtyre gazetave nė "Zėrin e Popullit" tė datės 03.10.1984 nė artikullin "Sukseset e Ansamblit tonė tė kėngėve dhe valleve nė turneun e tij nė Zvicėr pėrveē tjerash shkruhet: "...nė shfaqjet e ansamblit kishin ardhur shqiptarė me banim nė Zvicėr, RF Gjermane, Sued,i Belgjikė Francė, Austri, Luksemburg etj... Kėngė 'Enver Hoxha tungjatjeta' "Shqipėria, Shqipėria, Enver Hoxha, Enver Hoxha" etj. Nė numrin e "Zėri i Popullit" tė datės 7.10.1984 ėshtė artikulli "Vazhdon Terrori kundėr shqiptarėve nė Kosovė i cili artikull bėn fjalė pėr gjykimin e anėtarėve tė grupit ilegal "Komiteti i Kosovės pėr mbrojtjen e tė drejtave tė shqiptarėve nė Jugosllavi. Nė numrin tjetėr tė datės 9.10.1984 janė dy artikuj njėjtė" "Jugosllavia saboton pėrfundimin e programit pėr bashkėpunim kulturor me Shqipėrinė" dhe tjetrin artikull "Vendi ynė merr pjesė nė panairin ndėrkombėtar tė librit nė Frankfurt", ku pėrveē tjerash shkruhet; "... Vizitorėt kanė treguar interes tė madh pėr librin shqiptar, veēanėrisht pėr veprat e shokut Enver Hoxha, si "Titistėt" dhe "Shėnimet pėr Lidhjen e Mesme" etj.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Sė bashku me raportin ju sjellim edhe 5 numrat e gazetės "Zėri i Popullit" organ i KQ PPSH

 

V

 

Vėrejtjet ēmimet dhe vendimet e eprorit:

 

Dėrgohet

 

2   x SHSSH SKPB

1   x Evidencės

1   x nė lėndė tė bashk. "Kobra"

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

BASHKĖPUNĖTORI  PĖRCJELL  VEPRIMTARINĖ  ARMIQĖSORE TĖ DISA  ANĖTARĖVE TĖ LRSHJ-SĖ NĖ ZVICĖR

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

 Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

 

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "KOBRA"

 

Shėnimet kanė tė bėjnė me materialet propagandistike nga RPSSH i cili qarkullon nė mesin e disa punėtorėve pėrkohėsisht tė zėnė me punė nė Zvicėr.

Materiali "Zėri i Popullit" ka arritur mė 18.10.1984.

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit.

Shpenzime nuk ka pasur.

Mė 18.10.1984

 

II

 

Bashkėpunėtori  pėrcjell  veprimtarinė  armiqėsore tė disa  anėtarėve tė LRSHJ-sė nė Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori "Kobra" nėpėrmjet dėrgesės postare ka dėrguar nė adresė tė punėtorit operativ i cili mban nė lidhje, kėta numra tė "Zėrit tė Popullit" organ i Komitetit Qendror tė datave 28, 29, 30 shtator dhe 2 e 4 tetor 1984. Nė numrin e dt. 29 shtator ėshtė artikulli "dhėniet e kredive tė reja pėr Jugosllavinė nga banka Evropiane e Investimeve". Nė numrin e datės 30 shtator, nė artikullin "Ansambli i kėngėve dhe valleve popullore vazhdon me suksese turneun nė Zvicėr pėrveē tjerash thuhet nė kėtė artikull se kėnga mė e mirė ka qenė "Enver Hoxha tungjatjeta" e cila gjatė gjithė kohės u pėrcoll me duartrokitje dhe spektatorėt u ngritėn nė kėmbė...." Nė artikullin e datės 2.10. 1984 , ėshtė artikulli " Nė Kosovė thellohet prapambetja dhe rritet vėshtirėsitė ekonomike".

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ: Pasi qė bashkėpunėtori gjendet nė punė nė Zvicėr, nuk dihet se nga e merr shtypin "Zėri i Popullit" por me ardhjen e tij nė vend do tė sqarojmė kėtė rrethanė. Sė bashku me raport ju dėrgojmė edhe 5 gazeta "Zėri i Popullit".

 

V

 

Vėrejtjet ēmimet dhe vendimet e eprorit:

 

Dėrgohet:

2   x SHSSH SKPB

1   x Evidencės

1   x nė lėndė tė bashk."Kobra"

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu.

    

 

 

RAPORT PĖR SHITJEN E LIBRAVE TĖ DEMAĒIT E JUSUF GĖRVALLĖS

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

 Me 11.10.1984

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "KOBRA"

 

Shėnimet kanė tė bėjnė me vizitėn e Ansamblit Shtetėror nga RPSSH disa qyteteve nė   Zvicėr, dhe pjesėmarrja e disa qytetarėve tanė nė eksponimet armiqėsore.  Raporti ėshtė  dėrguar nėpėrmjet  postės dhe mban vulėn e dt.3.10.1984.

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit.

 Shpenzime nuk ka pasur.

Mė 11.10.1984

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarinė armiqėsore tė LRSHJ-sė nė Zvicėr

 

III

 

Bashkėpunėtori nė raportin e vet tė shkruar me dorė pėrveē tjerash thotė: Tė dielėn, mė 30 09.1984. Ansambli i RPSSH i cili gjendet nė turne nė Zvicrė, ka organizuar koncertin pėr punėtor tanė nė qytetin. Para se tė arrijė Ansambli nė Zvicėr, nėpėrmjet reklamave dhe propagandimeve tė ndryshme, organizatorėt patėn arrij qė t'i shesin tė gjitha biletat, mirėpo pas shfaqjes sė disa koncerteve dhe ekspozimeve tė ndryshme nga disa tė pranishėm nėpėr kėto koncerte, shumica e punėtorėve biletat e vlera mė parė i kanė kthyer mirėpo prapėseprapė sallat ishin tė pėrmbushura me vizitorė. Nė .......... koncerti ka filluar nė orėn 14.30 dhe mbaroi nė 17.30. Nė kėtė sallė tė madhe prezent ishin afėr 600 veta, kuptohet tė gjithė tė kombėsisė shqiptare. Nė kėtė qytet disa pjesėtarė tė koncerteve tė organizuara nė RFGJ, si dhe disa shirita tė kasetofonit me kėngė tė ndryshme. Koncerti filloi me duartrokitje dhe brohoritje "Enver Hoxha, Enver Hoxha" kurse nga disa tė tjerė dėgjohej ndonjė brohoritje "Kosova Republikė" nga ana e publikut. Kėngėtarit Arif Vladit iu dha njė tubė lule dhe njė flamur shqiptar pas kėndimit tė kėngės "Prite Azem Bejtėn". Pas mbarimit tė koncertit disa persona tė panjohur pėr mua kanė shitur libra si "Gjarpėrinjtė e gjakut" tė Adem Demaēit. Pastaj tė Isuf Gėrvallės etj.

Nė mesin e shitėsve tė kėtyre librave, kam vėrejtur edhe Salih Bashėn me disa shokė tė vet. Njė person i "Lėvizjes" i panjohur pėr mua, ka bėrė incizimin e koncerteve me kamerė televizive.

Bashkorganizator i kėtyre koncerteve janė vėllezėrit Hajdari dhe Ademi nga fshati Ponoshec, KK Gjakovė, tė cilėt edhe i kanė pėrcjellė koncertet e dhėna nėpėr Zvicėr (fjala ėshtė pėr Hajdar dhe Adem Sadriun nga fsh Ponoshec KK Gjakovė) lėndė nė PO vr. Epun.op.) Rrustem Mahmutaj nuk ka arritur tė vijė nė koncertin e Winterturit pasi ka qenė i zėnė me shpėrndarjen e njė numri tė madh tė gazetave "Zėri i Kosovės". Nė koncertin e Bernės kishte qenė edhe Beati i cili punon dhe shet libra e gazeta "Zėri i  Kosovės" nė bibliotekėn  Buchandlung Badhausstrase 35 Biell. Beati ėshtė pjesėtar i Partisė Marksiste Leniniste tė Zvicrės.

 

-   Arif Vladi, kėngėtar i Ansamblit tė RPSSH-sė

-   Sali Basha, punėtor nė Zvicėr i njohur nga Shėrbimi

-   Hajdar Sadrija nga fsh. Ponoshec, KK Gjakovė, interesant pėr nga aspekti i Shėrbimit (LPO)

-   Adem Sadrija nga fsh. Ponoshec, KK Gjakovė, interesant pėr nga aspekti i Shėrbimit.

-   Rrustem   Mahmutaj   nga fsh.  Lybeniq, KK Pejė,   interesant   nga aspekti i Shėrbimit.

-   Beati   N.  shtetas  i  Zvicrės   merret   me   shitjen  e  librave   dhe materialeve tjetėr propagandistike antijugosllave.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Shėnimet e pavėrtetuara por munden me qenė plotėsisht tė sakta. Me ardhjen e "Kobrės" nė vend mė detajisht do tė bisedohet me tė rreth identifikimit tė personave qė kanė marrė pjesė nėpėr kėto koncerte e sidomos atyre tė cilėt kanė bėrtitur dhe brohoritur parulla armiqėsore. Sė bashku  me raport, "Kobra" dėrgon edhe dy numra tė gazetės "Zėri  i Popullit" tė dt.26. e 27 shtator 1984 tė cilat gazeta do tė jenė pjesė pėrbėrėse e kėtij raporti.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit

 

Dėrgohet

 

2   x SHSSH SKPB 1   x Evidencės

1   x nė lėndė bashk. "Kobra"

1   x Punėtori pėrgjegjės sė vijės sė II

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

'KOBRA' PĖRCJELL ANSAMBLIN E SHQIPĖRISĖ...

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu,

Mė 6. 10. 1984

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "KOBRA"

 

Shėnimet kanė tė bėjnė me materialet propagandistike qė arrijnė nga RPSH. nė Zvicėr. Bashkėpunėtori ka dėrguar me dėrgesė postare mė dt. 6. 10. 1984.

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit, shpenzime nuk ka pasur.  Mė 6.  10. 1984.

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarinė armiqėsore tė LRSHJ-sė nė Zvicėr

 

III

 

Nga bashkėpunėtori "Kobra" i cili punon pėrkohėsisht nė Zvicėr/Bernė. Mė dt 6. 10. 1984 kanė arritur 6 numra tė "Zėrit tė Popullit" organ i Komitetit Qendror tė PPSH-sė tė datave 14, 15, 16, 17, 18, 19 dhe 20. 19. 1984. Nė numrin e datės 19 shtator 1984 ėshtė artikulli "Kredi e re e Bankės Amerikane Eksport -Import" si dhe numrin 20 shtator 1984, ėshtė artikulli: "Pasoja tė thellimit tė krizės nė Jugosllavi".

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Bashkėpunėtori edhe mė parė ka dėrguar materiale dhe gazeta tė njėjta.

Sė bashku me raportin ju dėrgojmė edhe 6 numrat e "Zėrit tė Popullit"

 

V

 

Vėrejtjet ēmimet dhe vendimet e eprorit

Dėrgohet:

2   x SHSSH SKPB

1   x Nė lėndė tė bashk. "Kobra"

1   x Evidencės

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

IDENTIFIKIMI I PJESĖMARRĖSVE NĖ KONCERT

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

Punėtori operativ:  Sejfullah Sahatēiu

 

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "KOBRA"

 

Shėnimet  kanė tė  bėjnė  me  eksponimet armiqėsore tė  anėtarėve tė LRSHJ-sė dhe tė disa punėtorėve tjerė me rastin e shfaqjes sė koncertit tė  RPSSH-sė  nė Zvicėr.  Bashkėpunėtori  me  letėr tė dt. 2. 10. 1984 pėrcjell vėrejtjet e veta. Me iniciativėn e bashkėpunėtorit, shpenzime nuk ka pasur. Mė 3. 10. 1984

 

Identifikimi i pjesėmarrėsve nė koncert

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarinė e LRSHJ-sė nė Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori "Kobra" nė letrėn e dėrguar shkruan: "Mė datė 22. 09. 1984 nė Bernė ka arritur Ansambli i kėngėve dhe valleve popullore nga RPSSH, Ansambėl ky i cili pėr herė tė parė ka ardhur nė Zvicėr. Nga punėtorėt tanė tė punėsuar nė Zvicėr Ansambli u prit me mirėseardhje dhe nė orėn 20 filloi edhe koncerti ku zgjati gjerė nė orėn 23. 30 minuta. Koncerti u mbajt nė sallėn "Theater in National" nė prezencėn e afėr 900 - 1000 vetave. Gjatė koncertit janė dėgjuar brohoritje tė mėdha "Parti Enver jemi gati kurdoherė". Nė sallė ishin tė vendosur 2 fotografi tė Enver Hoxhės. Nė kėtė koncert prezent ka qenė edhe ambasadori i RPSSH nė Vjenė, Idriz Bardhi dhe disa tė tjerė. Ansamblit i printe Imer Gjosi i cili ishte nė kontakt me anėtarėt e LRSHJ-sė dhe tė celulave tė LRSHJ-sė si p. sh Hasan Malėn "Mixhėn" pastaj Rrustem Mahmutajn nga Lybeniqi, Ademi sė bashku me vėllain Hajdarin (Adem e Hajdar Sadrija vr. pun operativ) nga njė fshat afėr Gjakovės etj. Ndėr persona tjerė qė kanė qenė prezentė nė kėtė koncert kam njohur Remzi dhe Shemsi Cekajn nga fshati Doganaj, KK Kaēanik. Idriz Halili nga Kaēaniku tė cilin e thėrrasin edhe Idriz Seferi ka kėrkuar azil politik. Brahim Elezaj nga fshati Jabllanic e vogėl, KK Pejė. Zeqė Ramadani dhe vėllai i vogėl i tij nga fshati Firaj, KK Ferizaj. Rrahman Nikė Provelija afėr Kaēanikut, Faik Caka nga fshati Doganaj, KK Kaēanik e ky i fundit ka qenė edhe nė demonstratėn e dytė me radhė, e cila ėshtė organizuar nė Bernė. Pastaj Faik Mitrovica nga Mitrovica e Titos, i cili nė Zvicėr punon qė 8 vite, Selim Haziri nga rrethi i Prishtinės (baba e ka emrin HAZIR) i cili ka marrė pjesė nė tri demonstratat e organizuara nė Bernė. Gjemė Kumanova me vendbanim afėr Shkupit, i cili gjithashtu ka marrė pjesė nė demonstratėn e parė dhe tė dytėn nė Bernė, si dhe enveristi i njohur Hasan Haxhaja afėr Kaēanikut, sė bashku me Ismajl Kolshin afėr Kaēanikut. Ismajli nuk ėshtė i pėrzier nė ēėshtje politike kundėr RSFJ-sė, por me siguri shokėt e kanė marrė nė kėtė koncert, ku ka qenė edhe Tashk Ndue Uka nga Beci, KK Gjakovė, i cili ka ardhur prej (qyteti apo vendi ėshtė i paqartė, - v e pun op. ) pėr tė pėrcjellė kėtė koncert. Pashku ka marrė pjesė nė disa demonstrata antijugosllave tė organizuara nė Zvicėr dhe jashtė saj, pastaj ka qenė nė demonstratat e Berlinit. Pashku ėshtė anėtar i klubit nė qytetin ku punon. Me mbarimin e koncertit prapė nga tė pranishmit nė sallė filluan brohoritje "Enver Hoxha tungjatjeta" dhe kėngėtarėve iu dorėzua disa tubė lulesh.

 

Nė kėtė koncert nuk qenė Riza Alija nga rrethi i Gjakovės (fjala ėshtė pėr Riza Ali nga fshati Dobriq, KK Gjakovė. - vr. e pun op. ) por Rizaja ishte pjesėmarrės nė shumė manifestime antijugosllave si: demonstratat e Bernės, pastaj ka qenė nė Lucern kur ėshtė festuar 70 vjetori i Lindjes sė Enver Hoxhės. Ka qenė nė Cyrih kur ėshtė shqyer flamuri jugosllav dhe prish rendi dhe qetėsia publike. Rizaja ėshtė duke punuar nė Zvicėr nė qytetin Surse" e)

 

-  Idriz Bardhi, ambasador i RPSSH-sė nė Austri/Vjenė

-  Imer Gjosi, udhėheqės rruge i kėtij ansambli

-  Hasan Mala "Mixha" i njohur nga shėrbimi

-  Rrustem Mahmutaj nga Lybeniqi, KK Pejė, i njohur i shėrbimit

-  Hajdar Sadrija (LPO) nga fshati Ponoshec, KK Gjakovė, tani nė Zvicėr

- Adem Sadrija (LPO) nga fshati Ponoshec, KK Gjakovė, tani nė Zvicėr.

-  Remzi Cekaj nga fshati Doganaj, KK Kaēanik

-  Shemsi Cekaj nga fshati Doganaj, KK Kaēanik

-  Idriz Halimi nga Kaēaniku

-  Brahim Elezaj nga fshati Jabllanic e vogėl, KK Pejė

-  Zeqė Ramadani nga fshati Friajė, KK Ferizaj

-  N. Ramadani vėllai i Zeqės nga fshati Firaj

-  Rrahman Nikė Provelija afėr Kaēanikut

-  Faik Caka nga fshati Doganaj, KK Kaēanik

-  Faik Mitrovica nga Mitrovica e Titos

-  Selim Haziri nga apo rrethi i Prishtinės

- Xhemė Kumanova afėr Shkupit

-  Hasan Haxhanja afėr Kaēanikut

-  Pashk Ndue Uka nga Beci KK Gjakovė

-  Riza Ali Shabanaj nga fshati Dobriq, KK Gjakovė pėr tė cilin kemi edhe shėnime operative tjera mbi veprimtarinė e tij gjatė qėndrimit tė tij nė Zvicėr.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ: Shėnimet e vėrtetuara vetėm kur bėhet fjalė pėr Riza Shabanaj, ndėrsa tė tjerat munden me qentė tė sakta pasi "Kobra" nė bashkėpunim me ne tregohet i sinqertė. Kohė pas kohe me tė mbahen bisedat pėrmes telefonit dhe pėr ēdo gjė me kohė njoftohemi. Sė bashku me raport "Kobra" ka dėrguar edhe nr. 8 tė "Zėri tė Kosovės" programin e Ansamblit tė RPSSH si dhe "njoftimin" mbi mbajtjen e koncerteve e qė kėto do tė jenė pjesė pėrbėrėse e kėtij raporti:

 

V

 

Vėrejtjet ēmimet dhe vendimet e eprorit"

 

Dėrgohet

2   x SHSSH SKPB

1   x DSHSSH Ferizaj

1   x DSHSSH Pejė

1   x DSHSSH Mitrovicė Titos

1   x DSHSSH Prishtinė

1   x Evidencės

1   x nė lėndė tė bashkė. "Kobra"

1   x punėtori tė linjės II.

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

BASHKĖPUNĖTORI PĖRCJELL VEPRIMTARINĖ ARMIQĖSORE TĖ LRSHJ NĖ ZVICĖR

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

 Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

Punėtori operativ:  Sejfullah Sahatēiu

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "KOBRA"

 

Shėnimet kanė tė bėjnė me disa shkrime antijugosllave tė gazetave "Zėri i Popullit" organ i KQ tė PPSH

Materiali ka arritur mė dt. 25. 09. 1984

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit

Shpenzime nuk ka pasur

Mė 25. 09. 1984

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarinė armiqėsore tė LRSHJ nė Zvicėr

 

III

 

Bashkėpunėtori "Kobra" pėrmes postės nė adresė tė punėtorit operativ qė mban nė lidhje dėrgon 6 numra tė "Zėri tė Kosovės" tė dt. 7, 8, 9, 11, 12, 13 shtator 1984. Nė gazetėn e datės 8. 091984 Ėshtė artikulli "Vetadministrimi Jugosllav administrohet nga kapitali i huaj" dhe nė gazetėn e datės 13. 09 1984 ėshtė artikulli "Luftanije Amerikane nė portin jugosllav nė Rjekė".

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Bashkėpunėtori kohė pas kohe dėrgon gazetat e tilla si dhe material tjetėr

antijugosllav qė shtypet, lexohet dhe pėrpunohet nga LRSHJ

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit

Dėrgohet:

2   x SHSSH SKPB

1   x Evidencės

1   x nė lėndė tė bahk. "Kobra"

Punėtori operativ, Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

RAPORT PĖR VĖLLEZĖRIT RAMADAN DHE ZEQĖ RAMADANI NGA FERIZAJ

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

 Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "KOBRA"

 

Shėnimet kanė tė bėjnė me veprimtarin armiqėsore tė LRSHJ nė Zvicėr

Bashkėpunėtori me letėr tė datės 5 dhe 7. 09. 1984 njofton shėrbimin mbi vėrejtjet e tij. Nė iniciativėn e bashkėpunėtorit, shpenzime nuk ka pasur.

 

Mė 20. 09. 1984

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarinė armiqėsore tė LRSHJ- nė Zvicėr

Raport pėr vėllezėrit Ramadan dhe Zeqė Ramadani nga Ferizaj

 

III

 

Bashkėpunėtori nė letrat e dėrguara nga Zvicra tė dt 5 dhe 9. 099. 1984 dėrgon 5 numra tė "Zėri tė Popullit" organ i Komitetit Qendror tė PRSH. Nė numrat 4 dhe 5 shtator janė dy artikuj ku flitet pėr Jugosllavinė. Nė letrėn tjetėr bashkėpunėtori shkruan: "..... Kentunit tė Bernit nė vendin e quajtur Egivil punonjės vėllezėrit Ramadan dhe Zeqė Ramadani, pėrndryshe familja e tyre jetojnė nė fshatin Firajė, KK Ferizaj. Ramadani nė Zvicėr nuk ka aspak sjellje tė mira dhe se vetin e ēmon si Enverist tė madh. Mban dhe shpėrndan fotografi tė Enver Hoxhės dhe ėshtė nė kontakt tė vazhdueshėm me Rrustem Mahmutajn nga rrethi i Pejės i cili ėshtė i njohur pėr veprimtarin armiqėsore kundėr RSFJ. "

 

VĖREJTJE PĖR RUAJTJEN E 'KOBRĖS'

 

- Ramadan Ramadani nga fshati Firaj, KK Ferizaj pėrkohėsisht i zėnė me punė nė Zvicėr - Evigil

- Rrustem Mahmutaj nga fshati Lybeniq, KK Pejė, pjesėmarrės aktiv nė tė gjitha demonstratat antijugosllave nė Perėndim i njohur nga Shėrbimi.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Bashkėpunėtori i sinqertė ndėrsa Shėnimet e pavėrtetuara. Gjatė vėrtetimit tė kėtyre shėnimeve duhet pasur kujdes pasi ėshtė pyetje bashkėpunėtori tepėr kualitativ. Me njė kopje tė kėtij raporti ėshtė njohur edhe DSHSH - Ferizaj.

 

V

 

Vėrejtjet ēmimet dhe vendimet e eprorit:

Dėrgohet:

2   x SHSSH SKPB

1   x DSHSSH - Ferizaj

1   x nė lėndė tė bashkė, "Kobra"

1   x Evidencės

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

ANSAMBLI SHTETĖROR I KĖNGĖVE DHE VALLEVE POPULLORE TĖ RPSSH NĖ ZVICĖR

    

 Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

Me 18. 09. 1984

 

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "KOBRA"

 

Shėnimet kanė tė bėjnė me ardhjen e ansamblit shtetėror tė kėngėve dhe valleve popullore tė RPSSH nė Zvicėr.

 

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit Shpenzime nuk ka pasur. Raporti paraqitet mė 18. 09. 1984

 

II

 

Bashkėpunėtori ėshtė i orientuar qė tė pėrcjellė veprimtarinė armiqėsore tė LRSHJ nė Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori nė letrėn e dėrguar ka future dhe programin mbi koncertin e ansamblit tė valleve dhe kėngėve popullore tė Shqipėrisė me titull "SHQIPONJAT FLUTUROJNĖ MBI ALPE" gjatė turneut tė ansamblit nė fjalė nė Zvicėr. Nga programi shihet dita, data, ora dhe vendi i mbajtjes sė shfaqjeve. Nė parathėnien e kėtij programi, pėrpos tjerash ėshtė shkruar dhe" e gjithė kjo ėshtė e kuptueshme sepse ky art socialist bazohet fuqishėm nė tabanin kombėtar dhe kultivohet e pėrpunohet me tė madhe nėn kujdesin e vazhdueshėm tė vijės sė drejtė tė Partisė sė Punės sė Shqipėrisė dhe udhėheqėsit tė saj Enver Hoxhės". Drejtorati i SHSSH-sė, Gjakovė

Bashkangjitur aktit pėrcjellės ju dėrgojmė plikon me materiale tė cilat nė emėr tė Sejfullah Sahatēiut kanė mbėrritur nga Zvicra.

 

Shtojcė: Plikoja me materiale Kryeshef i Sektorit tė II Enver Prekadinaj

Kuvertat dėrgoheshin nė emėr tė Sejfullah Sahatēiut

Drejtorati i SHSSH-sė, Gjakovė

Bashkangjitur aktit pėrcjellės ju dėrgojmė materialet tė cilat nė emėr tė Sejfullah   Sahatēiut   kanė   mbėrritur  nga   Zvicra.   Shtojnė   kuverta   me materiale

Kryeshef i Sekotorit II, Muharrem Dana.

Drejtorati i SHSSH-sė, Gjakovė.

 

Bashkangjitur aktit pėrcjellės ju dėrgojmė kuvertėn me materiale e cila nė emėr tė Sejfullah Sahatēiut ka mbėrritur nga Zvicra. Ju bėjmė me dije se kėto materiale kanė ardhur pėrmes doganės ku edhe janė hapur kėshtu qė nuk jemi tė sigurt se mos ka pasur edhe diē me to, mirėpo nėse nga lidhja do tė informohemi se ka pasur edhe diē, atėherė ju lutem qė tė na informoni me kėtė.

 

Shtojcė kuverta me materiale

 

Kryeshef i Sektorit II, Enver Prekadinaj.

Drejtorati i SHSSH-sė, Gjakovė

Bashkangjitur aktit pėrcjellės ju dėrgojmė kuvertėn me materiale tė cilat nė emėrtė Sejfullah Sahatēiut kanė mbėrritur nga Zvicra.

Luteni qė pasi tė shkruani shėnimin zyrtar sė bashku me tė, tė na i dėrgoni  edhe  fotografitė    kanė  arritur  me  kėto  materiale  pasi  qė personat nė to nuk janė nga terreni i juaj, nė mėnyrė qė tė njėjtat t'ia dėrgojmė qendrave nga janė personat nė to.

 

Shtojcė, kuverta me materiale

 

Kryeshef i Sektorit II, Muharrem Dana.

Drejtorati i SHSSH-sė, Gjakovė.

Bashkangjitur aktit pėrcjellės ju dėrgojmė kovetėn me materiale tė cilat nė emėrtė Sejfullah Sahatēiut kanė mbėrritur nga Zvicra.

Shtojcė, kuverta me materiale Kryeshef i SEKTORIT II, Muharrem Dana.

 

 

RAPORT I "KOBRĖS" PĖR LITERATURĖN QĖ SHITEJ NĖ PERĖNDIM

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

Punėtori operativ:  Sejfullah Sahatēiu

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "KOBRA"

 

Shėnimet kanė tė bėjnė me veprimtarinė armiqėsore propaganduese tė LRSHJ-sė nė Zvicėr. Pėrmes postės ka arritur dėrgesa postare mė 6. 12. 1984

Me   iniciativėn e bashkėpunėtorit. Shpenzime nuk ka pasur. Raporti paraqitet mė 7. 12. 1984.

 

II

 

Bashkėpunėtori  pėrcjell  veprimtarinė  armiqėsore tė disa  anėtarėve tė LRSHJ-sė nė Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori pėrmes dėrgesės postare nė raportin e vet pėrveē tjerash cek: "mė dt. 17. 11. 1984 Beat Schafer (e njohu me bibliotekėn -librarinė e saj nė Biell ver. e pun. op) ka hapur bibliotekėn - librarinė e saj edhe nė Bernė nė rrugėn "NEUENGASSE" 43 von Werdt-Passage. Beati kėtė bibliotekė - librari e ka hapur sė bashku me njė ish-student nga Prishtina i cili kishte qenė pjesėmarrės i demonstratave nė Prishtinė si dhe nė ato antijugosllave tė organizuara nė Bernė. Emri i tij ende nuk mė ėshtė i njohur. Nė kėtė bibliotekė/librari kam vėrejtė pėrveē librave tjera edhe kėto "Titistėt" "Die Ttitoisten" "TITISTI" LES TITIST THE TITOITES DIE EREUNGNISE IN KOSOVO, NGJARJET NĖ KOSOVĖ, Romani "Rrotull" nga Jusuf Gėrvalla, Mic Sokoli "Bajram Curi, Jakup Ferri, Idriz Seferi, Shota dhe Azem Galica e shumė libra tjerė me prejardhje nga RPSSH" Bashkėpunėtori sė bashku me raportin dėrgon edhe "Ftesėn " pėr manifestimin qė ėshtė mbajė nga ana e LRSHJ-sė nė Cyrih me datė 24. 11. 1984 si dhe njė gazetė nė gjuhėn gjermane "DER Bund" e cila shkruan pėr Jugosllavinė dhe Kosovėn.

Beat Schafer mė parė ka pasur librarinė e vet nė Biell e cila vazhdimisht ka shitur libra propagandistike tė shtypura nė RPSSH, tani si e tillė ėshtė paraqitur edhe nė Bernė.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Bashkėpunėtori i sigurt shėnimet e prezantuara janė tė sakta. Sė bashku

me kėtė raport ju sjellim edhe "Ftesėn" dhe gazetėn "Der Bund".

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

 

Dėrgohet

1   x SHSSH SKPB

1   x nė lėndė tė bashk. "Kobra"

1   x Evidencės

1   x punėtorit tė vijės II,

Punėtori operativ:Sejfullah Sahatēiu.

    

 

BASHKĖPUNĖTORI  I SIGURT

    

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu,

Mė 3. 12. 1984.

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "KOBRA"

Shėnimet kanė tė bėjnė me materiale propagandistike i cili qarkullon dhe lexohet nga anėtarėt e LRSHJ-sė, nė Zvicėr

Dėrgesat kanė arritur nė DSHSSH mė dt. 3. 12. 1984. Me iniciativėn e bashkėpunėtorit. Shpenzime nuk ka pasur. Mė 03. 12. 1984

 

II

 

Bashkėpunėtori  pėrcjell  veprimtarinė  armiqėsore tė disa  anėtarėve tė LRSHJ-sė nė Zvicėr

Raportohen edhe shkrimet e gazetave gjermane qė shkruanin pėr Kosovėn

 

III

 

Bashkėpunėtori "Kobra" nėpėrmjet dėrgesės postare e nė emėr tė punėtorit operativ i cili e mban nė lidhje atė, dėrgon 5 numra tė gazetės "Zėri i Popullit" organ i KQ PPSH tė datave 9, 10, 11, 13, 14 nėntor 1984, pastaj njė gazetė nė gjuhėn gjermane "Berner Zeitung" si dhe librin me titull: "Konferenca Kombėtare e studimeve pėr Lidhjen e Prizrenit 1878-1881" e botuar nė Tiranė mė 1979. Nė gazetėn "Zeri i Popullit" tė dt. 13. 11. 1984 ėshtė artikulli: "Nė Kosovė tė rinjtė e tė miturit dėnohen me 11 vjet burgim se paska qėlluar me gurė xhamat e njė dritareje. Nė gazetėn gjermane "Berner Zeitung" ėshtė njė artikull i cili bėn fjalė pėr vendin tonė, ndėrsa nė librin e cekur mė lart janė pjesėmarrėsit nga tė gjitha vendet ashtu edhe nga Kosova tė cilėt me punimet e veta janė paraqitur nė kėtė konferencė tė mbajtur prej 12-28 nėntor 1978 nė Tiranė.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Bashkėpunėtori  i sigurt shėnimet e vėrtetuara pasi vetė materiali flet gjėra tė tilla. Sė bashku me raport ju dėrgojmė edhe gazetat ( 6 copė) dhe librin.

 

V

 

Vėrejtjet ēmimet dhe vendimet e eprorit

Dėrgohet

2   x SHSSH SKPB

1 x nė lėndė tė bashk. "Kobra"

1 x Evidencės,

Punėtori operativ:Sejfullah Sahatēiu Drejtorati i SHSSH, Gjakovė.

Bashkangjitur aktit pėrcjellės ju dėrgojmė kuvertėn   me  materiale tė  cilat    emėr tė  Sejfullah  Sahatēiut  kanė mbėrritur nga Zvicra. Shtojcė, kuverta me materiale

 Ndihmėsi i kryeshefit tė sek. II, Zija Musliu

 

 

TĖ DHĖNAT E "KOBRĖS" IDENTIKE ME TĖ DHĖNAT E BASHKĖPUNĖTORIT "MENGJER"

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu,

Mė 21. 11. 1984.

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT.

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "KOBRA"

Shėnimet kanė tė bėjnė me organizimin e demonstratave antijugosllave nga ana e LRSHJ-sė nė Zvicėr. Biseda ėshtė zhvilluar nėpėrmjet telefonit mė dt. 20. 11. 1984.

 Me iniciativėn e bashkėpunėtorit. Shpenzime nuk ka pasur. Mė 21. 11. 1984.

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarinė e disa anėtarėve tė LRSHJ-sė nė Zvicėr.

 

III

 

Mė dt. 20. 11. 1984 nėpėrmjet telefonit bashkėpunėtori "Kobra" lajmėron sa vijon : "Manifestimi do tė bėhet mė dt. 24. 11. 1984 duke filluar nė orėn  18.  00. Ky   manifestim   do      bėhet      Cyrih   -   Zvicėr.   Unė personalisht nuk mund tė marr pjesė nė tė, pasi qė atė ditė do tė jem i zėnė me punė, mirėpo do tė interesohem qė tė di mbi pjesėmarrėsit nė to"

 

IV

 

Vėrejtjet e pun op.

 

Shėnime e prezantuara nga bashkėpunėtori "Kobra" janė tė sakta pasi qė tė dhėna e tilla kemi edhe nga bashkėpunėtori "Mengjer" pėr ē'gjė jeni njoftuar edhe me depeshėn tonė nr. 253 tė dt. 20. 11. 1984 Sipas marrėveshjes me bashkėpunėtorin "Kobra" fjala 'manifestohet' ka domethėnien - organizim i demonstratave. Me siguri pritet qė "Kobra" sė shpejti tė kthehet nė atdhe pėr ē'gjė do tė na informojė mė pėr sė afėrmi lidhur me kėto demonstrata.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit

 

Dėrgohet

 

3   x SHSSH SKPB 1   x Evidencės

1   x njė herė nė lėndė tė bashk. "Kobra"

1   x punt. tė vijės sė dytė.

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

    

 

Bashkėpunėtori  pėrcjell  veprimtarinė  armiqėsore tė disa  anėtarėve tė LRSSHJ, nė Zvicėr

 

Sekretariati krahinor pėr punė tė brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati Gjakovė

 Punt. Op. Sejfullah Sahatēiu

Mė 5. 01. 1985

 

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT.

 

I

 

-    Burimi: Bashkėpunėtori "Kobra"

-  Shėnimet   kanė      bėjnė   me   materialin   propagandistik,   i   cili qarkullon nė mesin e disa anėtarėve tė LRSSHJ, nė Zvicėr.

-    Materiali ka arritur mė dt. 05. 03. 1985.

-    Me iniciativėn e bashkėpunėtorit

-    Shpenzime nuk ka pasur.

-    Raporti paraqitet me 05. 03. 1985

 

II

 

Bashkėpunėtori  pėrcjell  veprimtarinė  armiqėsore tė disa  anėtarėve tė LRSSHJ, nė Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori "KOBRA" pėrmes postės e pastaj pėrmes SKPB, ka dėrguar 19 copė gazeta "Zėri i Popullit" organ tė Komitetit Qendror tė PPSH tė datave 31 janar 1985, 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20 dhe 21 shkurt 1985. nė gazetėn e dt. 1 shkurt 1985, ėshtė artikulli "Vazhdojnė dėnimet kundėr shqiptarėve nė Maqedoni" dhe nė gazetėn e dt. 21 shkurt 1985, ėshtė artikulli :Rriten ēmimet e bukės nė Jugosllavi". Bashkėpunėtori sė bashku me kėto gazeta dėrgon edhe pamfletin "Zėri i Kosovės" nė nr. 2/1985.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

Bashkėpunėtori me vetė dėshirė dėrgon materialet nė fjalė. Nėse ju e ēmoni se materialet e tilla janė tė pavlefshme, na njoftoni me qėllim qė tė ndėrpritet kjo praktikė. Tė gjitha gazetat e cekura janė pjesė e raportit tė cilat ju sjellim juve.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit.

Dėrgohet :

 

2 X SHSSH SKPB

1 X nė lėndė tė bashk. "KOBRA"

1 X Evidencės

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

Drejtorati i SHSH, Gjakovė.

Bashkangjitur aktit pėrcjellės ju dėrgojmė plikon me materiale, tė cilat nė emėr tė Sejfullah Sahatēiut kanė mbėrri nga Zvicra.

Shtojcė: Plikoja me materiale

    

 

 

RAPORTIM PĖR PROTESTAT NĖ SHTUTGART

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati - Gjakovė, Sektori II

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu.

 Mė 31. 01. 1985

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

-    Burimi: Bashkėpunėtori "Kobra".

-   Shėnimet kanė tė bėjnė me veprimtarinė armiqėsore dhe materialin propagandistik tė LRSSHJ nė Zvicėr.

-    Materialet kanė arritur mė dt. 31. 01.  1985, nėpėrmjet dėrgesės postare.

-    Me iniciativėn e bashkėpunėtorit

-    Shpenzime nuk ka pasur.

-    Mė 31. 01. 1985

 

II

 

Bashkėpunėtori  pėrcjell  veprimtarinė  armiqėsore tė disa  anėtarėve tė LRSSHJ nė Zvicėr.

 

III a/

 

Bashkėpunėtori "KOBRA", pėrmes dėrgesės postare, e nė emėr tė punėtorit operativ i cili mban nė lidhje, ka dėrguar dy pliko nė tė cilat ka pasur kėto materiale propagandistike: dy numra tė "Zėrit tė Kosovės" nr. 1 tė janarit 1985, pastaj dy kalendar me mbishkrime "LAVDI TĖ RĖNĖVE PĖR LIRI; KOSOVA REPUBLIKĖ", me fotografi tė Jusuf Gėrvallės, Kadri Zekės, Bardhosh Gėrvallės, Rexhep Malės, Nuhi Berishės dhe Bajram Bahtirit, tri thirrje pėr marshin protestues tė dt. 26. 01. 1985, i cili ėshtė dashur tė mbahet nė Shtutgart tė RFGJ-sė, si dhe stemėn e "Republikės sė Kosovės" punuar nga LRSSHJ.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

Bashkėpunėtori deri mė tash ka dėrguar sasi tė konsiderueshme  tė materialit propagandistik,   material   ky   i   cili   qarkullon      mesin   e anėtarėve tė LRSSHJ dhe tė disa punėtorėve pėrkohėsisht tė zėnė me punė nė Zvicėr.  Bashkangjitur raportit ju dėrgojmė materialet tė cilat janė cek nėn pikėn III.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit.

 

Dėrgohet:

2 X SHSSH SKPB

1 X nė lėndė tė bashk. "KOBRA"

1 X Evidencės

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

"THIRRJE PĖR MARSHIN PROTESTUES NĖ SHTUTGART" LRSHJ

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati-Gjakovė, Sektori II

Punt. op. Sejfullah Sahatēiu,

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "Kobra".

 

Shėnimet kanė tė bėjnė me materialin propagandistik i cili qarkullon nė mesin e disa anėtarėve tė LRSHJ nė Zvicėr.

Materiali ėshtė dėrguar mė 23. 01. 1985, ndėrsa ka arritur mė dt. 29. 01. 1985

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit,

Shpenzime nuk ka pasur Raporti paraqitet mė 30. 01. 1985.

 

II

 

Bashkėpunėtori  pėrcjell  veprimtarinė  armiqėsore tė disa  anėtarėve tė LRSHJ nė Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori pėrmes letrės e nė adresė tė punėtorit operativ qė e mban nė lidhje, ka dėrguar shtatė numra tė "Zėrit Popullit" Organ i Komitetit qendror tė PPSH, tė datave 10. 11. 13. 15. 16 dhe 17 janar 1985, si dhe njė gazetė tė botuar nė Zvicėr e cila bėn fjalė pėr Jugosllavinė. Njėherit "Kobra" ka dėrguar edhe 3 "Thirrje" pėr pjesėmarrje nė marshin protestues i cili ėshtė dashur tė mbahet mė 26 janar 1985, nė Shtutgart, RFGJ.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

Bashkėpunėtori lidhur me organizimin e marshit protestues ka lajmėruar menjėherė nėpėrmjet telefonit pėr ēka jeni njoftuar me depeshen tonė nr. 16 tė dt. 21. 01. 1985.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

Dėrgohet:

2 x ShSSh SKPB

1 x nė lėndė tė bashk. LRSHJ  "Kobra"

1 x Evidencės

Punėtori operativ,Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

ILJAZ KURTESHI KA FRIKĖ SE MOS CENOHET KRAHINA AUTONOME

    

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati-Gjakovė, Sektori II

Punt. op.: Sejfullah Sahatēiu,

Mė 25. 02. 1985

 

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT.

 

I

 

 

Burimi: Bashkėpunėtori "KOBRA".

Shėnimet kanė tė bėjnė me materialin propagandistik nga RPSSH i cili

qarkullon nė mesin e disa anėtarėve tė LRSHJ, nė Zvicėr.

Materiali ėshtė dėrguar pėrmes postės mė dt. 06. 02. 1985, ndėrsa nė

DSHSSH Gjakovė ka arritur mė 21. 02. 1985.

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit

Shpenzime nuk ka pasur

 

Raporti paraqitet mė 25. 02. 1985.

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarinė armiqėsore tė disa pjesėtarėve tė LRSHHJ nė Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori "Kobra" pėrmes dėrgesės postare ka dėrguar 10 numra tė "Zėrit tė Popullit" Organ i Komitetit Qendror tė PPSH, tė datave 18, 19, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 29 dhe 30. 01. 1985. Nė numrin e dt. 18. 01. 1985 nė kėtė gazetė ėshtė artikulli mė titull: "Pritje pėr bashkatdhetarėt me banim nė SHBA" pėrmendet Thanas Laska, i cili nė emėr tė anėtarit tė organizatės "Shqipėria e lirė" foli pėr pėrshtypjet e tija gjatė vizitės sė PPSSH. Nė numrin e datės 23. janar 1985, ėshtė artikulli mė titull "Debate tė ashpra midis udhėheqėsve tė partisė nė Kosovė dhe Serbi-Iljaz Kurteshi ka frikė se mos cenohet krahina autonome". Nė kėtė dėrgesė "Kobra" dėrgon edhe njė pjesė tė njė gazete Zviceran e cila bėn fjalė pėr Tomė Zef Tinėn i cili ėshtė dėnuar me 28 muaj burg pėr plagosjen me armė, qytetarin tonė Reshat N. , nga Suhareka (bashkėpunėtori nėpėrmjet njė letre jep pėrshkrimin e shkurtėr pėr Tomė Zef Tinėn, vr. E pun. op. ).

 

-  Thanas LASKA, me banim nė SHBA, anėtar i organizatės "Shqipėria e lirė" i cili ka vizituar Shqipėrinė nė vitin 1984.

-  Tomė Zef Tinaj, i lindur mė 1914 nė RPSSH, pas luftės ka jetuar nė Jugosllavi dhe me 1953, Toma shkon nė Zvicėr pėr shėrim ku kėrkon dhe merr azilin politik.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit.

 

Dergohet:

2 x SHSSH SKPB

1 x nė lėndė tė bashkėpunėtorit "Kobra"

1 x Punt. Tė vijės II-tė SHSH

1 x Evidencės,

Punėtori operativ:Sejfullah Sahatēiu

 

 

'KOBRA' I ZHDUK FTESAT PĖR PROTESTA LRSHJ

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

 Drejtorati-Gjakovė, Sektori II

 Punt. op. Sejfullah Sahatēiu,

Mė 22. 01. 1985

 

 

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

-    Burimi: Bashkėpunėtori "Kobra".

-  Shėnimet kanė tė bėjnė me veprimtarinė armiqėsore tė LRSHJ-sė nė Zvicėr, gjegjėsisht me organizimin e marshit protestues i cili do tė organizohet nė Shtutgart.

-    Biseda ėshtė zhvilluar mė 10.01.1985, nėpėrmjet telefonit,

-    Me iniciativėn e bashkėpunėtorit.

-    Shpenzime operative nuk ka pasur.

-    Raporti paraqitet mė 22. 01. 1985.

 

II

 

Bashkėpunėtori  pėrcjell  veprimtarinė  armiqėsore tė disa  anėtarėve tė LRSHJ-sė nė Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori "Kobra" me vetiniciativė, mė dt. 20. 01. 1985, nėpėrmjet telefonit lajmėron sa vijon: "Mė dt. 26. 01. 1985, nė Shtutgart, RFGJ, do tė organizohet njė marsh protestues tė cilin do tė organizojė LRSHJ. Pėr kėtė jam njoftuar dhe kam patur nė shėrbim 20 ftesa qė ato t'i shpėrndaj dhe t'i njoftoj tė tjerėt qė ky marsh tė jetė sa mė masiv, mirėpo, shumicėn prej kėtyre ftesave i kam asgjėsuar, ndėrsa 2 apo 3 iu kam dėrguar juve pėrmes postės. Nė ftesė shihet se vendtubimi do tė jetė nė Shtutgart nė vendin Schlastlatplatz duke filluar nė orėn 11, 30 min. Prej kėtu, pjesėmarrėsit nė kėtė marsh do tė vazhdojnė rrugėn pėr nė varrezat e vėllezėrve Gėrvalla. Supozoj se nė kėtė marsh do tė jetė njė numėr i konsiderueshėm i pjesėmarrėsve".

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Bashkėpunėtori "Kobra" kėtė bisedė e ka zhvilluar nėpėrmjet automatit telefonik nė qytet dhe pėr kėtė arsye nuk ka arritur qė mė hollėsisht tė mė tregoj se prej kujt i ka marrė thirrjet pėr marshin protestues i cili do tė organizohet nė Shtutgart tė RFGJ-sė. Sipas fjalėve tė tij, e nėse nuk ėshtė i zėnė me punė mė dt. 26. 01. 1985 edhe ky do tė shkojė nė Shtutgart mė qellim qė tė bėjnė identifikimin e personave dhe tė na njoftojė mbi sjelljet e pjesėmarrėsve nė kėtė tubim.

 

Lidhur mė kėtė jeni njoftuar edhe mė depeshen tonė nr. 16 tė dt. 21. 01. 1985.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

Dėrgohet:

2 x SHSSH SKPB

1 x nė lėndė tė bashkėpunėtorit "Kobra"  LRSHJ

1 x nė evidencė

1 x punt. tė vijės sė II

Punėtori operativ, Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

"BASHKĖPUNĖTORI I SIGURT DHE KUALITATIV, NDĖRSA SHĖNIMET E VĖRTETUARA"

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati-Gjakovė, Sektori II

 Punt. op. : Sejfullah Sahatēiu,

 Mė 22. 01. 1985

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

 

I

 

-    Burimi: Bashkėpunėtori "Kobra"

-    Shėnimet kanė tė bėjnė me materialin propagandistik i cili qarkullon nė mesin e disa anėtarėve tė LRSHJ-sė nė Zvicėr.

-    Materiali ėshtė dėrguar mė 14. 01.  1985, ndėrsa nė DSHSSH nė Gjakovė ka arritur mė 22. 01. 1985

-    Me iniciativėn e bashkėpunėtorit e sipas marrėveshjes

-    Shpenzime nuk ka pasur

-    Raporti paraqitet mė 22. 01. 1985

 

II

 

Bashkėpunėtori  pėrcjell  veprimtarinė  armiqėsore tė disa  anėtarėve tė LRSHJ-sė nė Bernė/Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori "Kobra" nėpėrmjet dėrgesės postare e nė emėr tė punėtorit operativ i cili mban lidhje ka dėrguar tre numra tė njėjtė tė "Zėrit tė Kosovės" nr. 11-12 dhjetor pastaj 10 numra tė "Zėrit tė Popullit" Organ i Komitetit qendror tė PPSH-s tė dt. 28, 29, 30 dhjetor 1984, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 dhe 9 janar 1985. Gjithashtu bashkėpunėtori ka dėrguar edhe trė katalogė tė botimeve qė janė vėnė nė qarkullim gjatė periudhės, janar-qershor 1984 nga ndėrmarrja e pėrhapjes sė librit nė Tiranė nė gjuhėn shqipe dhe atė anglishte si dhe pjesė tė gazetės "Nue Zurcher Zeitung" e cila bėn fjalė pėr inflacionin nė Jugosllavi".

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Bashkėpunėtori i sigurt dhe kualitativ ndėrsa shėnimet e vėrtetuara pasi qė shihet nga materiali i dėrguar. Edhe nė tė ardhmen ashtu sipas marrėveshjes, bashkėpunėtori do tė dėrgojė gazeta dhe materiale tjera tė cilat qarkullohen nė mesin e disa anėtarėve tė LRSHJ-sė nė Zvicėr/Bernė.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

 

Dėrgohet:

2 x SHSSH SKPB

1 x nė lėndė tė bashk. "Kobra" LRSHJ

1 x nė evidencė.

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

'KOBRA' DĖRGON EKZEMPLARĖ TĖ "ZĖRIT TĖ POPULLIT"

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati-Gjakovė, Sektori II

 Punt. op. : Sejfullah Sahatēiu,

Mė 22. 01. 1985

 

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

 

-    Burimi: Bashkėpunėtori "Kobra"

-    Shėnimet kanė tė bėjnė me materialin propagandistik i cili qarkullon nė mesin e disa anėtarėve tė LRSHJ-sė nė Zvicėr.

-    Materiali  ėshtė dėrguar mė dt.  2.  01.  1985 ndėrsa  nė DSHSSH Gjakovė ka arritur mė 15. 01. 1985.

-    Me iniciativėn e bashkėpunėtorit, e sipas marrėveshjes

-    Shpenzime nuk ka pasur

-    Raporti paraqitet mė dt. 2. 01. 1985

 

II

 

Bashkėpunėtori  pėrcjell  veprimtarinė  armiqėsore tė disa  anėtarėve tė LRSHJ-sė nė Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori "Kobra" nėpėrmjet korrespodencės dhe dėrgesės postare, nė emėr tė punėtorit operativ i cili mban nė lidhje, ka dėrguar 12 numra tė "Zėrit tė Popullit", Organ i Komitetit qendror tė PPSH-sė. Me kėtė dėrgesė postare kanė arritur kėta numra tė "Zėrit tė Popullit" 14, 15, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 26, dhe 27 dhjetor 1984.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Bashkėpunėtori "Kobra" zakonisht ashtu edhe sipas marrėveshjes dėrgon

gazetat e tilla dhe materialet tjera propagandistike tė cilat ia jep Rrustem

Mahmutaj bashkėpunėtorit "Kobra", me qėllim qė ky tė bėjė shpėrndarjen e disa numrave nė mesin e punėtorėve tanė tė zėnė nė punė nė qytetin Bernė/Zvicėr.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

 

Dėrgohet:

2 x SHSSH SKPB

1 x nė lėndė tė bashk. "Kobra"

1 x evidencės.

Punėtori operativ, Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

ĒDO LUFTĖTAR I LIRISĖ TĖ INFORMOHET MIRĖ DHE TĖ RUHET NGA ARMIKU

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati-Gjakovė

Punt. op.:  Sejfullah Sahatēiu

Mė 07. 01. 1985

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

-  Bashkėpunėtori "KOBRA".

 

- Shėnimet   kanė      bėjnė   me   veprimtarinė   armiqėsore      disa anėtarėve tė LRSHJ-sė nė Zvicėr

-    Letra  e dėrguar nga  bashkėpunėtori    DSHSSH  - Gjakovė,  ka arritur mė 5. 01. 1985

-    Me iniciativėn e bashkėpunėtorit, e sipas marrėveshjes.

-    Shpenzime nuk ka pasur.

-    Mė 7. 01. 1985

 

II

 

Bashkėpunėtori   "KOBRA"   pėrcjell   veprimtarinė   armiqėsore      disa

anėtarėve tė LRSHJ-sė nė Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori "KOBRA" nėpėrmjet korrespodencės dėrgon raportin e vet, ku ndėr tė tjera shkruan; "para disa ditėsh isha nė Gjenevė dhe rastėsisht janė me Kadri Avdullahun nga Gjilani dhe Sadri Mulajn nga fshati Kuliqan KK Pejė. Pas pak qė tė tretė kemi hyrė nė njė restorant, dhe nė ndėrkohė Kadriu filloi kėtė bisedė; "Duke e vlerėsuar situatėn nė Kosovė e cila ėshtė e ndėrlikuar, nė si pjesėtarė tė LRJSH-s tė cilėt jemi pėrfaqėsues tė popullit, duhet tė mobilizohemi me tė gjitha forcat dhe tė tregohem nė nivel tė duhur, me qėllim qė armikun ta godasim nė kokė. Ėshtė detyrė e jona, e ēdo shqiptari e ēdo ithtari, kurbetqari, ēdo patrioti, ēdo intelektuali e ēdo punėtori qė sa mė tepėr tė shpėrndajnė "Zėrin e Kosovės" aty nė Kosovė. Ėshtė detyrė qė me ēdo mjet tė rrisim rezistencėn popullore ashtu qė ēdo luftėtar i lirisė tė informohet mirė dhe tė ruhet nga armiku. Duhet tė lidhemi ngushtė nė shokėt, qė populli nė Kosovė tė furnizohet sa mė mirė me literaturė nė gjuhėn shqipe duke filluar prej qytetit nė qytet e gjithashtu tė pėrfshihen tė gjitha fshatrat tė banuara me shqiptarė. Pėr njė aktivitet tė tillė qė punėtori, fshatari, studenti, intelektuali, nėpunėsi, patriotėt e rinj, pleqtė, fėmijėt dhe gratė t'i kundėrvihen regjimit serbomadh tė Beogradit, kėshtu qė populli ynė heroik t'i kundėrvihet nė mėnyrė tė ndonjė ēetniku tė Beogradit. Duhet t'i forcojmė radhėt tona e sidomos konspiracionin, e nė kėtė mėnyrė t'i luftojmė gabimet tona e kėshtu ēdo punėtor i celulės tė jetė i pėrgatitur. E dini mirė thėnien e shokut Enver nė gazetėn e gushtit nė. 5 1983 tė cilėn e botoi "Zėri i Kosovės" ku thotė se parullat "Shqipėri e vogėl apo Shqipėri e madhe, nė ēdo kohė nga kushdo qė janė pėrdorur kanė qenė parulla antishqiptare dhe nė kundėrshtim me tė vėrtetėn objektive -historike. As, s'e ka pasur as s'mund tė flitet pėr Shqipėri tė madhe apo tė vogėl por ka pasur e ka vetėm njė Shqipėri, e cila pavarėsisht manipulimi e reaksionit tė tė gjitha kohėve, por pavarėsisht nėse ėshtė prerė, copėtuar, goditur, prapėseprapė mbetet si njė komb, si njė vend i banuar nga njerėzit e tė njėjtit gjak, tė sė njėjtės gjuhė, tė sė njėjtės kulturė, tė sė njėjtės histori tė tė njėjtit formim psikik e kombėtar, nė tėrėsi shqiptarėt. "Pra si detyrė e jona mbetet qė popullin e Kosovės ta drejtojmė dhe ta nxisim nė luftė revolucionare apo nė demonstrata tė serishme. Mbetet detyrė e jona qė nė tė ardhmen tė angazhohemi qė nėpėr shumė uzina dhe kombinate shpėrndahen traktate me pėrmbajtje propagandistike, tė organizohen grupe brenda dhe jashtė fabrikave, me qėllim qė tė zgjidhet ēėshtja e Kosovės. Duhet tė jemi aktivė dhe nė organizimin e demonstratave nė planin e jashtėm duke e organizuar demonstrata e kėtė me qėllim qė tė njoftohet opinioni botėror dhe OKB se shqiptarėve iu takon "Republika". Sadri Mulaj ėshtė pjesėmarrės i disa demonstratave antijugosllave tė organizuara nė Zvicėr/Bernė. Ėshtė adhurues i flaktė i Enver Hoxhės dhe se prej vitit 1981 e gjer mė tani nga frika qė merret me veprimtari armiqėsore, nuk ka qenė nė vizitė familjare se nė fshatin Kaliqan".

 

Kadri Avdullahu, nga Gjilani, tani banon nė Gjenevė nė adresėn; Frontex 51 Maēon - Gjenevė. Pėr tė njėjtin kemi shkruar edhe mė parė. Sadri Mulaj, nga fsh. Kaliqan, KK Pejė.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Bashkėpunėtori i sigurt, shėnimet deri diku tė vėrtetuara dhe nga burimet tjera. Me nga njė kopje tė kėtij raporti ėshtė njoftuar DSHSS Pejė e Gjilan dhe se gjatė vėrtetimit dhe bisedave tė ndryshme nė kėtė drejtim duhet pasur   kujdes      posaēėm   e   mos      vihet   deri      dekonspirimi   i

bashkėpunėtorit tepėr kualitativ.

 

V

 

Vėrejtjet, Ēmimet dhe vendimet e eprorit;

 

Dėrgohet :

2 x SHSSH SKPB

1 x DSHSSH - Gjilan

1 x DSHSSH -Pejė

1 x Nė lėndė tė bashk. "Kobra", LRSHJ

1 x Evidencės.

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

IDENTIFIKIMI I BRAHIM ELEZAJT

    

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtorati-Gjakovė, Sektori II

 Punt. op.: Sejfullah Sahatēiu

Mė 07. 01. 1985

 

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "Kobra"

 

Shėnimet kanė tė bėjnė me veprimtarinė armiqėsore tė disa anėtarėve tė LRSHJ-sė nė Zvicėr. Biseda ėshtė zhvilluar mė 27. 12. 1984, nė njė lokal hotelier jashtė territorit tė KK Gjakovės prej orės 10-14.

Mė iniciativėn e bashkėpunėtorit

Shpenzime 910 dinarė

Raporti paraqitet mė 5. 01. 1985.

 

II

 

Bashkėpunėtori  pėrcjell  veprimtarinė  armiqėsore tė disa  anėtarėve tė LRSHJ-sė nė Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori sė pari ka bėrė identifikimin edhe tė njė personi pjesėmarrės nė demonstratat antijugosllave tė organizuara nė Zvicėr/Cyrih. Bėhet fjalė pėr fotografinė tė cilėn 'Kobra" e ka dėrguar e tė cilėn fotografi pas riproduktimit iu kemi dėrguar sė bashku me raportin tonė nr. 724, tė datės 13. 11. 1984. nė anėn e majtė tė Rrustem Mahmutajve, me dy grushte lart nė fotografi shihet Brahm Elezaj, nga fshati Jabllanicė e Vogėl, KK Pejė, pjesėmarrės aktiv nė disa demonstrata tė organizuara nė Zvicėr dhe lidhje e ngushtė e Rrustem Mahmutajve nga fshati Lybeniq, KK Pejė, tani me vendbanim nė Bernė. "Kobra" nė vazhdim pėrveē tjerash tha: "Edhe mė datėn 1. 12. 1984, nė Luzan ėshtė mbajtur njė manifestim pėr nder tė 28 Nėntorit, ditės sė pavarėsisė sė Shqipėrisė, nė kėtė manifestim kanė marrė pjesė afėr 600-700 veta. Pėrveē tė tjerave, kanė parė Rrustem Mahmutajn, vėllezėrit Hajdar e Adem Sadriun nga Fshati Ponoshec KK Gjakovė, Faik Cakėn nga fshati Doganaj KK Kaēanik, Shaqa N. nga Ferizaji etj. Sikurse nė ēdo tubim tė cilin e organizojnė anėtarėt e LRSHJ-sė, ashtu edhe nė kėtė, janė brohoritė parulla tė ndryshme si "Kosova Republikė" etj. Janė kėnduar kėngė tė ndryshme kushtuar RPSSH dhe PPSH, kėtu, pas mbarimit tė kėsaj ceremonie, Hajdar Sadria ka shitur shumė shirita tė kasetofonit me ēmim 8 franka me kėngė dhe valle popullore tė ansambleve tė RPSSH-sė. Tani, Hajdari kryesisht merret gati me shitjen e kėtyre kasetave pasi ka edhe njė lloj tė profitit, por si duket fitimin e tillė e shpenzon pėr nevoja tė LRSHJ-sė. Pėrveē Hajdarit me punė tė tilla merret edhe vėllai u tij Ademi, por ky duke mos shitė, por duke i shpėrndarė. Nė njė bisedė qė kisha me Hajdar Sadriun pėrveē tjerash mė tha: "Edhe sikur Kosova tė fitojė statusin e Republikės, unė nuk do tė kem vend dhe s'guxoj tė shkoj atje, por deri atėherė kur Kosova pėrfundimisht t'i bashkėngjitet Shqipėrisė atėherė kisha me u kthye nė Jugosllavi". Nė kėtė pėrgjigje tė Ademit iu kam drejtuar duke i thėnė se ti tani nuk qenke pėr "Kosovėn Republikė", nė ēka ai prapė m'u pėrgjigj "Po edhe nėse behet ajo, prapė do tė ngelė nėn Jugosllavinė e pėr mua prapė s'do tė kenė vend". Nė njė bisedė me Hajdar Sadrijun, ai mė njoftoi se afati i pasaportės tani i ka kaluar dhe se pasaportėn e njėjtė nėpėrmjet postės e ka dėrguar nė Ambasadėn tonė, duke pasur frikė se po tė shkojė nė Ambasadė, atė do ta vrasin apo do ta burgosin e ta sjellin nė Jugosllavi.

 

PASAPORTA E FOTOKOPJUAR E RRUSTEM MAHMUTAJT

 

Meqė Rrustem Mahmutaj ka besim tė madh nė mua dhe asgjė nuk fsheh nga unė, para disa ditėsh ma dha pasaportėn e vet qė t'ia ruaja pėr disa ditė, e unė pas pak tė njėjtėn e kam fotokopjuar e qė mė vonė do t'ju vije nėpėrmjet postės. Nė disa raste kam shkuar nė banesėn e tij. Kjo banesė shėrben edhe si klub i LRSHJ-sė. Kėtu shpeshherė takohen Shaqa N. nga Ferizaj, Hajdar Sadrija sė bashku me vėllain Ademin e disa tė tjerė dhe bisedojnė pėr shumė ēėshtje. Rrustemi ėshtė i martuar me njė shtetase ruse tė cilės aspak nuk i pengojnė "punėt" e Rrustemit. Nė banesėn e kėtij, nė mur janė parullat "Rroftė Shqipėria dhe Enver Hoxha", "Rrnoftė RPSSH" si dhe nė njė qilim tė varur nė mur ėshtė e punuar me dorė "Kosova Republikė". Nė adresėn dhe emėr tė Rrustemit i vijnė paketa me libra, gazeta dhe materiale tjera propagandistike. Kėshtu ai vazhdimisht mė furnizon me "Zėrin e Popullit", "Zėri i Kosovės", "Ylli", "Shqipėria e Re" etj. Vazhdimisht me qėllim qė edhe unė tė shpėrndaj, m'i sjellė nga 20 copė "Zėra tė Popullit", mirėpo unė ato i asgjėsoj ndėrsa sikurse deri mė tani nga njė numėr ju pėrcjell juve. Nė njė rast Rrustemit iu kamė vėnė nė shėrbim duke i thėnė se jam i gatshėm qė tė fus nė Jugosllavi material propagandistik, por mė parė duhet tė dijė se kujt kisha me ia dorėzuar. Nė ketė, Rrustemi m'u pėrgjigj: "Sė pari ėshtė mirė qė tė sigurosh njė lidhje tė fortė mė Universitetin e Kosovės nė Prishtinė e pastaj kishte me qenė lehtė dhe e parrezikshme qarkullimi. Kėshtu ėshtė praktik edhe me tė tjerėt tė cilėt fusim materialin propagandistik. Ata Brenda afatit p.sh dy apo tri orėsh, materiali lexohet dhe po aq ekzemplarė tė shpėrndarė duhet grumbulluar prapė te shpėrndarėsi me qėllim qė mos tė bie ndonjė nė dorė tė UDB-sė, dhe i njėjti pastaj asgjėsohet".

 

UDB VENDOS BOMBĖ NĖ LIBRARI

 

Mė ka ra tė dėgjoj e pėr kėtė ka shkruar edhe gazeta zvicerane "Blick", se nė Biell para disa ditėsh, nė librarinė e Beatit i cili kryekėput shet libra me prejardhje nga Shqipėria, ka qenė e montuar njė bombė me mekanizėm, me qėllim qė tė ēohet nė ajėr kjo librari. Sipas bisedave tė anėtarėve tė "Lėvizjes" dhe sipas deklaratės sė Beatit, gjoja se kjo bombė ka qenė e vėnė nga ana e UDB-sė, dhe se gjėja ai e njeh personin i cili e ka montuar, por ende nuk ka mund ta shohė, identifikoi dhe paraqesė policisė zvicerane. Lidhje e ngushtė e Beatit ėshtė kushėri i Nuhi Berishės, ish-student nė Prishtinė, person me rėndėsi nė "Lėvizje" i cili sė bashku me Beatin kanė hapur njė librari nė Bernė, e cila kryekėput shet materiale me origjinė nga RPS e Shqipėrisė.

 

XHAFER SHATRI E HASAN MALA MĖ AKTIVĖT

 

Sipas mendimit tim e njė mendim i tillė ėshtė edhe tek punėtorėt tjerė tė punėsuar nė Zvicėr se mė aktivistėt nė "Lėvizje" janė Xhafer Shatri me pseudonimin "Shpati" pastaj Shaqa N. me pseudonim "Lulėkuqja", Hasan Mala i njohur si "Mixha" etj. Ėshtė bindje e ime qė ėshtė e vėrtetė se nė "Zėrin e Kosovės" paraqiten shumė pseudonime, mirėpo ato janė vetėm mashtrime tė disave se gjėja kjo "Revistė" ka shumė bashkėpunėtor dhe se ėshtė e aftė tė dijė gjithēka pėr vendin tonė.

 

Me Avdi Lekun, nga Gjakova i cili tani gjendet nė Zvicėr edhe pse mė parė kemi qenė nė marrėdhėnie tepėr tė mira, ka kohė me atė nuk jam takuar. Avdiu nė Zvicėr tani asgjė nuk paraqet pasi shumica e pjesėtarėve tė "Lėvizjes"nė tėrėsi kanė humbur besimin ndaj tij, duke e ēmuar tė njėjtin si agjent tė Jugosllavisė e sidomos pas ardhjes sė babait tė tij Isaut nė Zvicėr dhe qėndrimit tė tij afėr 6 muaj. Sikurse pėr Isaun ashtu edhe pėr Avdiun thuhet se janė ardhur me detyrė sublime. Askush nga Avdiu nuk merr material propagandistik poqė se edhe ai i ofron, duke u frikuar nga ai se sė shpejti do t'i paraqet njerėzit nė Jugosllavi. Nė kohėn e fundit ai nuk ka marrė pjesė nė asnjė tubim, pėrveē se kur ishte ansambli i RPSSH nė Zvicėr, mė parė i kishte blerė e qė mė vonė kėto i kishte shitė.

 

e) Brahim Elezaj, nga fshati Jablanicė e Vogėl, KK Pejė, i identifikuar si pjesėmarrės nė demonstratat e Cyrihut sipas fotografisė sė dėrguar nga ana e "Kobrės"

-    Rrustem   Mahmutaj   nga   fshati    Lybeniq,   KK   Pejė   i    njohur   pėr veprimtarinė e tij armiqėsore kundėr RSFJ,

-  Hajdar Sadrija (LPO) nga fshati Ponoshec KK Gjakovė,

- Adem Sadrija (LPO) nga fshati Ponoshec KK Gjakovė,

-  Faik Cakaj, nga fshati Doganaj KK Kaēanik,

-  Shaqa N. nga Ferizaji,

- Xhafer Shatrii njohur nga shėrbimi

-  Shaqa N. nga Avdi Leku (LPO) nga Gjakova, i njohur nga shėrbimi pėr veprimtarinė armiqėsore ndaj RSFJ-sė.

 

IV

 

 Vėrejtjet e punėtorit operativ:

Shumica e shėnimeve tė prezantuara, pėrputhen edhe nga burimet tjera bashkėpunėtori nė raportin nr. 803 tė dt. 20. 12. 1984, nuk ka pėrmendė vendin se ku ėshtė mbajtur manifestimi i ditės sė flamurit kombėtar, nė ēka tani thotė se ky manifestim ėshtė mbajtur nė Albright afėr Cyrihut. Me bashkėpunėtorin prapė do tė vazhdohen bisedat.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit :

 

Dėrgohet:

2 X SHSSH SKPB Punėtori operativ

1 X evidencės

1  X nė lėndė tė bashkėpunėtorit "Kobra"

2 X nga njė insert pėr lėndėt nė PO 1 X DSSH, Pejė

 

 

'KOBRA' RAPORTON PĖR DEKLARIMET RRETH XHAFER SHATRIT

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtori-Gjakovė

Punt. op.: Sejfullah Sahatēiu

Mė 6. 04. 1985

 

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

-    Burimi: Bashkėpunėtori "Kobra".

 

-    Shėnimet kanė tė bėjnė me veprimtarinė e LRSHJ-sė, nė Zvicėr dhe Suedi.

-    Raporti  ėshtė  dėrguar    26.   03.   2985,  ndėrsa     adresė  tė punėtorit operativ ka arritur mė 04. 04. 1985.

 

-    Me iniciativėn e bashkėpunėtorit e sipas marrėveshjes.

-    Shpenzime nuk ka pasur .

-    Mė 06. 04. 1985.

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjell dhe ėshtė i orientuar qė tė pėrcjellė veprimtarinė e LRSSHJ-sė.

 

III

 

Bashkėpunėtori "Kobra" nė raportin e vet pėrveē tjerash shkruan: "Mė datėn 22. 03. 1985, nga Idriz Halili i cili ėshtė nga njė fshat afėr Tetovės RS Maqedonisė, kam marrė "Zėrin e Kosovės", i cili redaksinė e vet e ka nė Suedi. Me marrjen e kėsaj gazete, Idrizi mė tha: 'Unė nuk shpėrndaj "Zėrin e Kosovės" i cili botohet nė Gjenevė, sepse nė kėtė gazetė rolin kryesor e ka Xhafer Shatri e qė ēmohet ndėr tradhtarėt mė tė mėdhenj tė popullit shqiptar. Xhaferi para se tė vijė nė Zvicėr, ka qenė nė burg me disa shokė dhe me vėllain tim. Mė kanė njoftuar se duhet pasur kujdes dhe tė ruhemi, pasi qė Xhaferi ėshtė pėrgatitur dhe me detyrė tė UDB-sė punon nė Zvicėr. Pėrveē qė me kanė lajmėruar pėr kėtė rast, duhet marrė me mend se si athua Xhaferi iku nga burgu. Si tradhtar ėshtė dėshmuar kur mė veprėn e tij i humbi dy djelmoshat mė tė njohur tė LRSHSJ-sė Rexhep Malėn e Nuhi Berishėn. Sikurse Rexhepi ashtu edhe Nuhiu kanė pasur mundėsi tė ikin nga Jugosllavia dhe kėshtu sė bashku kane arritur deri nė Lubjanė dhe afėr kufirit, mirėpo me urdhrin e Xhaferit ata janė kthyer prapė nė Kosovė. Njė urdhėr i tillė i Xhaferit pėr t'u kthyer nė Kosovė nuk ka qenė qė ata tė japin kontributin mė tė madh nė vend, por qėllimi kryesor ka qenė qė Rexhepi dhe Nuhiu t'ia paraqesė UDB-s, pasi mirė e ka ditė se nė ēfarė vendi gjenden ata tė strehuar. Gazeta "Zėri i Kosovės" e cila botohet nė Gjenevė asgjė nuk ka tė vėrtetė. Shkrimet nė ketė janė tė pasakta dhe tė marra dhe tė kopjuara nga materialet e Shqipėrisė. Unė lexoj dhe shpėrndaj "Zėrin e Kosovės" i cili botohet nė Suedi pasi ky nė shkrimet e veta i paraqet gjėrat reale dhe nuk ka kurrfarė qėllimi tjetėr pėrveē qė Kosovės t'i jepet statusi i Republikės nė Federatėn Jugosllave. Parulla "Kosova Republikė" nuk ėshtė parullė antijugosllave, sepse njė gjė tė tillė e ka cekė edhe kryesia e Kosovės. "Zėri i Kosovės" qė unė e shpėrndaj nė Bernė, kam arritur qė shumė persona t'i parapaguaj apo si tė tillė tė bėhen abonentė. Gazetat e tilla mė vijnė nga Suedia e tė cilat mi dėrgon Hysen Gėrvalla. Hyseni pėr kohen sa kishte qenė nė Jugosllavi kishte kontribuar shumė sidomos nė shpėrndarjen e "Zėrit tė Kosovės", mirėpo vonė pasi ėshtė diktuar nga UDB-ja i njėjti ėshtė arratisė pėr Itali, pastaj ka ardhur nė Zvicėr e prej kėtu nėpėrmjet klubit tė St. Galenit ka shkuar nė Suedi. Tani Hyseni ėshtė duke dhėnė kontribut tė madh nė redaksinė e "Zėrit tė Kosovės" nė Suedi".

 

Sipas fjalėve tė Idrizit, gjoja se vetė ka qenė pjesėmarrės nė demonstratat e Tetovės, pastaj se gjoja se vėllai i tij tani gjendet nė burg, dhe se vetė Idrizi gjoja se ka kėrkuar azil politik. Nga biseda me Rrustem Mahmutajt jam njoftuar se kėto ditė ka qenė nė polici gjoja me motivacionin se e ka humbur pasaportėn Jugosllave. Nga policia kishte marrė pėrgjigje se pėr humbjen e pasaportės, duhet tė paraqitet nė ambasadėn e RSFJ-sė, mirėpo me tė vėrtetė Rrustemit tani i ka kaluar afati e jo qė e ka humbur pasaportėn.

 

-    Idriz Halili, nga njė fshat afėr Tetovės, tani jeton nė Bernė.

-    Xhafer  Shatri,   ish   i   dėnuar  politik,  tani     Zvicėr,   i   njohur  i shėrbimit.

-    Hysen Gėrvalla; vėllai i Isuf dhe Bardhosh Gėrvallės, tani jeton nė Suedi,

-    Rrustem  Mahmutaj,  nga  fshati  Lybeniē,  KK Deēan,  pėr tė  kemi shkruar edhe mė parė.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Bashkėpunėtori i sigurt, shėnimet e pavėrtetuara e sidomos kur ėshtė fjala pėr redaksinė e "Zėrit tė Kosovės". Ėshtė interesant se pėr herė tė parė pėrmenden redaksitė e mundshme tė kėtyre gazetave gjė qė mbetet si detyrė parėsore thellimi i kėtyre njohurive nė ēka do t'i jepen detyra tė reja   bashkėpunėtorit     kėtė  drejtim.   Gjatė   pėrdorimit   tė kėtyre shėnimeve, duhet pas parasysh qė eventualisht mos tė vijė nė dyshim bashkėpunėtori kualitativ "Kobra".

 

Me njė insert tė kėtij raporti ėshtė njoftuar DSHSSH-Pejė

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

 

Dėrgohet:

2 x SHSSH SKPB

1 x DSHSSH-Pejė

1 x nė lėndė tė burimit-bash. "Kobra"

1 x Evidencės.

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

RAPORT PĖR ARTIKULLIN E PROF. BUJAR HOXHĖS

    

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtori-Gjakovė

Punt. op.: Sejfullah Sahatēiu

Mė 2. 04. 1985

 

 

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

-Burimi:Bashkėpunėtori "Kobra".

-Shėnimet kanė tė bėjnė me veprimtarinė propagandistike armiqėsore tė LRSHJ nė Zvicėr.

-Materialet janė dėrguar mė dt.  10.  03.  1985.  , ndėrsa  nė DSHSSH-

Gjakovė

Kanė arritur mė 27. 03. 1985.

-Me iniciativėn e bashkėpunėtorit.

-Shpenzime nuk ka pasur .

-Raporti paraqitet mė 02. 04. 1985.

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarinė armiqėsore tė disa anėtarėve tė LRSSHJ nė Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori  "Kobra",   nėpėrmjet  dėrgesės   postare   e      emėr  tė Punėtorit operativ qė e mban nė lidhje, ka dėrguar 5 numra tė gazetės "Zėri i Popullit" organ i komitetit qendror tė PPSH, tė datave 8. 9. 10. 12 dhe 13mars 1985.

 

Nė numrin e dt. 9 mars 1985, ėshtė artikulli "Demaskimi i akuzave tė rreme tė Revizionistėve Jugosllavė kundėr partisė sonė pėr sektarizėm", anėtar i sė cilės artikull ėshtė Bujar Hoxha.  Pėrveē gazetave nė fjalė, bashkėpunėtori ka  dėrguar  njė  fletė  nga  "Zėri   i   Kosovės"  me  fotografi   nga   marshi protestues i datės 26 janar 1985 i mbajtur nė Shtutgart/RFGJ, pastaj dy artikuj tė shkėputur nga gazeta "Shqipėri e Re" nė tė cilėn bėn fjalė pėr RSFJ".

 

Bujar Hoxha, profesor nė RPSSH.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Sė bashku me raportin ju sjellim edhe materialet e caktuara mė lart.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit. Dėrgohet: 2 x SHSSH SKPB 1 x nė lėndė tė bashk. "Kobra". 1 x nė Evidencė.

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

 

 

FJALIMI I STUDENTIT NGA PRISHTINA. . .

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtori-Gjakovė

Punt. op.: Sejfullah Sahatēiu

Mė 1. 04. 1985

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

-Burimi: Bashkėpunėtori "Kobra".

-Shėnimet kanė tė bėjnė me veprimtarinė e LRSSHJ-sė nė Zvicėr.

-Bashkėpunėtori raportin e vet me shkrim e ka dėrguar mė datė 29. 03.1985.

-Nė iniciativėn e bashkėpunėtorit.

-Shpenzime nuk ka pasur.

-Mė 1. 04. 1985.

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarin e LRSSHJ nė Zvicėr

III

 

Bashkėpunėtori "Kobra" shkruan: "Mė dt. 03. 03. 1985 isha nė klubin "Ganimete Tėrbeshi"nė Martigny nė Lozanė. Kėtu u organizuam qė me punėtorėt tė punėsuar nėpėr disa qendra tė ndryshme tė Zvicrės, tė takohemi nė ketė klub qė tė kalojmė disa momente. Me ketė rast njė student nga Prishtina, pjesėtar i LRSHJ, nė fjalimin e tij pėrveē tjerash tha: "Bota po e pėrkrah kėrkesėn tonė "Kosova Republikė" qė nga marsi i vitit 1981. Prej atėherė e deri mė tani, shtypi dhe radiotelevizionet e mbarė botės vazhdojnė tė shkruajnė dhe tė flasin pa ndėrprerė pėr ngjarjet nė Kosovė, rreth gjendjes sė mjerueshme tė dy milionė shqiptarėve qė jetojnė nė trojet e veta nė Kosovė. Papunėsia ka arritur nė mbi 100. 000 veta. Grabitja e pasurisė sė begatshme nga Kosova, presionet, torturat, burgosjet e deri tek masakrat qė u bėhen nga UDB-ja famėkeqe jugosllave, duke filluar nga nxėnėsit e shkollave tė mesme, studentėve, fshatarėve, punėtorėve e deri tek profesorėt e Universitetit, janė tema qė mund t'i shohim pėr ēdo ditė nė faqet e ndryshme tė shtypit botėror apo t'i dėgjosh nga agjencitė e huaja telegrafike. Kėto tė dhėna janė tė njohura nė opinionin vendės e atė botėror apo t'i dėgjosh nga agjencitė e huaja telegrafike. Kėto tė dhėna janė tė njohura nė opinionin vendės e atė botėror. Qėllimi ynė ėshtė qė t'i cekim ca fakte qė vėrtetojnė njė realitet tė pamohueshėm tė kėrkesės pėr konstituimin e Republikės Socialiste Shqiptare nė kuadėr tė federatės e pėrkrahur ne disa mėnyra: nė mėnyrė direkte, indirekte dhe nė mėnyrė tė heshtur. Numri i atyre qė e pėrkrahėn kėrkesėn e shqiptarėve nė Jugosllavi nė mėnyrė direkte, nuk qe i vogėl. Ata e thanė kėtė botėrisht nėpėrmjet radiotelevizioneve e agjencive tė veta telegrafike e deri edhe para forumeve botėrore siē janė OKB dhe Organizatės pėr tė drejtat e njeriut. Pėrfaqėsuesi i Vlladimir Dejijeri iu deshtė nė mėnyrė tė turpshme tė flasė pėr tė drejtat e njeriut, pėrderisa nė atdheun e tij pėr njė parullė siē ėshtė "Kosova Republikė"shqiptohen dėnimet mė shumė se 15 vjet burgim. Pėrfaqėsuesit shtetėror qė e pėrkrahėn kėrkesėn tonė nė mėnyrė indirekte, pėr shkaqe tė ndryshme nuk folėn, mirėpo shtypi dhe mjetet tjera tė informimit tė atyre vendeve, kurrė nuk pushuan sė foluri e sė shkruari objektivisht rreth kėtyre ngjarjeve.

 

Nga njė numėr shtetesh, kėrkesa jonė u pėrkrah nė heshtje, nga kėto nuk u dėgjua fjalė nė tė cilat pėrkrahet kėrkesa jonė, mirėpo nuk u dėgjuan fjalė as pėr tė kundėrtėn, sepse ėshtė jashtė logjikės tė deklarohesh ndaj njė kėrkese tė tillė.

 

Kjo e vėrtetė u vėrtetua edhe nga vetė jugosllavėt nė mėnyrė direkte apo indirekte.

Nė mėnyrė direkte u vėrtetua se deri mė sot, pa marrė parasysh zhurmėn shurdhuese qė e bėri e qė vazhdoi akoma tė bėjė shtypi i shfrenuar dha radiotelevizioni, nuk arriti tė citojė ēfarėdo lajmi qė e do nė favor tė tyre, por iu deshtė tė kritikojė shtypin botėror gjoja pėr tė pavėrtetat e ngjarjeve nė Kosovė".

 

NGA FJALIMI I AGIM GASHIT NGA LIPJANI

 

Pas pak kohe foli edhe Agim Gashi, nga Lipjani. Agimi ėshtė aktivist i "Lėvizjes"dhe njihet si kėngėtar i mirė. Ndėr tjera Agimi tha: Nė histori e kemi   lexuar  se   Partia   Komuniste  e  Shqipėrisė   mbante   njė  qėndrim konsekuent internacionalist. Nuk i lejonte vetės asnjė shfaqje sado tė vogėl shovinistė. Ndihmonte me tė gjitha forcat zhvillimin e luftės antifashiste nė Kosovė dhe ne rrafshin e Dukagjinit. Luftonte pėr vėllazėrimin mbi baza marksiste-leniniste tė popullit Shqiptar me popujt e Jugosllavisė. Lidhur me problemin e Kosovės dhe tė krahinave tjera tė banuara me shqiptarė nė Jugosllavi, PKSH nuk e kishte pranuar asnjėherė parullėn fashiste "Shqipėria e madhe", PKSH e shikonte zgjidhjen e drejtė tė kėtij problemi me fitoren e revolucionit si nė Shqipėri ashtu edhe nė Jugosllavi. PPSH    kishte   shpallur   botėrisht   se   populli    Kosovar   me   fitoren   e revolucionit, nė tė dy vendet, do tė fitojnė tė drejtėn e vendosjes sė fatit tė vet".

Agim Gashi, nga Lipjani.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Bashkėpunėtori i sigurt, shėnimet e pavėrtetuara. "Kobrės" do t'i jepet pėr detyrė qė tė identifikoi studentin nga Prishtina.

Me njė kopje tė kėtij raporti ėshtė njoftuar DSHSSH-Prishtinė.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

 

Dėrgohet:

2 X SHSSH SKPB

1 X DSHSSH Prishtinė

1 X nė lėndė nė bank. "Kobra"

1 X Evidencės

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

“DURMISHAT” SHPĖRNDANĖ TRAKTE DHE ORGANIZUAN VIZITĖ NĖ VARREZAT E HERONJVE

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtori-Gjakovė

Punt. op. Sejfullah Sahatēiu

 Mė 29.03.1985

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori 'Kobra'.

Shėnimet kanė tė bėjnė  me veprimtarinė armiqėsore tė  LRSHJ-sė nė Zvicėr. Bashkėpunėtori ka dėrguar raportin me shkrim mė 18.03.1985, ndėrsa nė adresė tė punėtorit operativ ka arritur mė 28.03.1985.

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit.

Shpenzime nuk ka pasur.

Raporti paraqitet mė 29.03.1985.

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarinė e disa anėtarėve tė LRSSHJ-sė nė Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori nė raportin e vet tė dėrguar me shkrim thotė: "Nė klubin 'Shotė Galica' nė Lozanė, nė njė bisedė me Shaqė N. nga Ferizaj apo Gjilani pėrmendi se ėshtė aktivist i njohur i 'Lėvizjes' dhe se brenda katėr viteve tė fundit ka dhėnė kontribut tė madh LRSSHJ-sė. Shaqa ėshtė nė moshė afėr 48 vjeēar. Ky sė bashku me Rrustem Mahmutajn i cili mbante flamurin nė dorė dhe Salih Basha i cili iu ka paraprirė, kanė marrė pjesė nė marshin protestues i cili ėshtė organizuar mė 26 janar 1986 nė Shtutgart-RFGJ. Nė kėtė marsh kanė marrė pjesė afėr 800 veta nga vendet e ndryshme si nga Belgjika, Zvicra, Franca, Austria dhe SHBA. Nė mesin e tė tjerėve nė kėtė marsh protestues ishin edhe Salih Basha, Mehmet Rashiti nga Gjilani, pėrndryshe anėtar i klubit 'Shotė Galica' nė Lozanė dhe korrespodent i 'Zėrit tė Kosovės'.

 

Mehmeti ėshtė shok i mire dhe ilaka me Selver Salihun nga Gjilani, i cili kishte qenė mė parė studentė nė Kosovė, e tani ėshtė sekretar i klubit 'Shote Galica' nė Lozanė, ku edhe jeton. Selver nė Jugosllavi ishte i dėnuar pėr ēėshtje politike, dhe se me ardhjen e tij nė Zvicėr luan njė rol tė madh e sidomos nė klubin 'Shotė Galica' nė Lozanė i cili ishte abonenti gazetės 'Zėr i Popullit' dhe tė njėjtat gazeta i sjell nė lokalet e kėtij klubi. Nė kėtė marsh protestues ishte edhe Zahir Zahiri, kushėriri i Zija Shemsiut, nga fshati Pėrlepnicė, KK Gjilan, i cili njihet dhe shoqėrohet me Hasan Malėn - "Mixhėn". Zahiri ka qenė nė koncertin e Ansamblit tė Shqipėrisė nė Bernė sė bashku me bashkėshorten e vet e cila ishte e veshur me tė kuqe dhe si pjesėtarė tė kėtij ansambli, bashkėshortja e Zahirit nė disa raste, pas mbarimit tė kėngėve iu ka dhuruar lule. Gjithashtu kjo ka qenė pjesėmarrėse nė demonstratat antijugosllave tė organizuara nė Bernė, e veshur me rrobat sikurse nė kuvertė, por me kėtė rast nė qafė mbante njė shami tė kuqe.

 

Mė dt. 24. 11. 1984, nė njė sallė tė madhe ku ishim tubuar pėr tė kremtuar ditėn e flamurit kombėtar, bashkėshortja e Zahirit ka hapė programin duke lexuar njė material tė pėrgatitur pėr ketė ceremoni, e qė ky kishte pėrmbajtje armiqėsore, e gjatė leximit ka mbajt grushtin lartė e qė nė atė moment publiku prezent ka filluar brohoritjet "Parti Enver, jemi gati kurdoherė", "Kosova Republikė" etj.

 

Fjala hyrėse e kėsaj femre, e cila ka qenė bukur e gjatė, ėshtė botuar nė "Zėrin e Kosovės" nr. 10 Nėntor 1984 nė faqen 1, 3 dhe 10. ky tubim ėshtė mbajtė nė njė vend afėr Cyrihut i quajtur Albiesguetli dhe sė bashku me Zahirin dhe bashkėshorten, prezent ishte edhe vajza e tyre 7-8 vjeēare, pastaj Shaqa N. Hajdar Sadrija nga rrethi i Gjakovės, Hasan Mala dhe Rrustem Mahmutaj. Tė gjithė kėta kishin siguruar njė tavolinė dhe sė bashku ishin ulur.

 

KUSH JANĖ "DURMISHAT"?

 

Nė bisedė me Kadri Avdullahun mė tha se "mė dt. 19.01.1983, nė Shtutgart "Durmishat" kuptohet tradhtarėt e vendit, sė bashku me disa pisa tjerė organizuan dhe shpėrndanė disa trakte dhe vizituan varrezat e heronjve tanė tė Jusufit, Kadriut e Bardhoshit, pastaj shpėrndanė "Zėrin e Kosovės" tė falsifikuar. Kėtė grup po e udhėheq Sadik Blakaj nga Ferizaj, Sabri Novosella, Xhafer Skėnderaj-Durmishi, Milaim Zekaj nga Gjilani, dhe Haxhi Berisha nga Deēani. Milaim Zeka nga Gjilani, ky tradhtar ėshtė paraqit se ėshtė patriot revolucionar shqiptar, pėrkundrazi, duhet ta dini tė gjithė se ai ėshtė tradhtar sė bashku me tė tjerėt pasi ata po i paguan UDB-ja Jugosllave, vetėm e vetėm qė ta pengojnė punėn dhe veprimtarinė e lėvizjes.

 

Pėr Milaimin ėshtė kuptuar edhe mė herėt, kur ishte Ansambli i Shqipėrisė ne Shtutgart, gjoja ky si atdhetar ansamblit nė fjalė iu ka dhuruar lule nė shenjė respekti duke menduar se tė tjerėt nuk i dinė punėt dhe marifetllėqet e tij. Gjithashtu, tradhtar ėshtė edhe Haxhi Berisha nga Deēani, i cili di diēka rreth vrasjes sė heronjve tanė nė Untergrupenbach afėr Shtutgartit".

 

-  SHAQA N. NGA Ferizaj apo Gjilani,

-  RRUSTEM MAHMUTAJ, NGA FSH. Lybeniq, KK Pejė,

-  Salih Basha

-  Mehmet Reshiti nga Gjilani,

-  Selver Salihu, nga Gjilani,

-  Zahir Zahiri, nga fsh. Pelepnicė, KK Gjilan,

-  Hasan Mala, nga Gjilani,

-  Bashkėshortja e Zahirit, nga Pėrlepnica, KK Gjilan,

-  Kadri Avdullahu,

-  Sadik Blakaj, nga Ferizaj,

-  Sabri Novosella, nga Prishtina,

- Xhafer Durmishi,

-  Milaim Zekaj, nga Gjilani,

-  Haxhi Berisha, nga Deēani,

 

DETYRA E 'KOBRĖS' TĖ TAKOHET ME KADRI AVDULLAHUN

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

Bashkėpunėtori   i   sigurt,  shėnimet  pjesėrisht tė  vėrtetuara   edhe  nga burimet tjera. Ekziston mundėsia qė 'Kobra' gjatė pėrpilimit tė raportit me shkrim  nuk  i   ka   pėrshkruar gjerėsisht  gjerat,  gjė    mbetet    nė kontaktin qė do tė behėt nė vend apo nėpėrmjet formave tjera, rastet dhe personat do tė jenė mė tė konkretizuar. 'Kobrės' i ėshtė dhėnė pėr detyrė qė tė kontaktojė me Kadri Avdullahun dhe tė njoftohet me pėr sė afėrmi me veprimtarinė e tij armiqėsore. Me nga  njė ekzemplar tė  kėtij  raporti  ėshtė njoftuar DSHSSH-Gjilan, Ferizaj dhe Pejė.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

Dėrgohet:

2 x SHSSH SKPB

1 x DSHSSH-Gjilan

1 x DSHSSH-Ferizaj

1 x DSHSSH-Pejė

1 x Nė lėndė tė "Kobrės"

1 x Evidencės

Punėtori operativ, Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

“KOBRA” VAZHDON TĖ DĖRGOJĖ MATERIALE TĖ SHUMTA NĖ “UDB”

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtori-Gjakovė

Punt. op.:  Sejfullah Sahatēiu

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

 

I

 

Burimi; Bashkėpunėtori 'KOBRA'

 

Shėnimet kanė tė bėjnė me materialin propagandistik nga RPSSH i cili qarkullon nė mesin e disa anėtarėve tė LRSSHJ-sė nė Zvicėr

Shpenzime nuk ka pasur

 

 

Raporti paraqitet mė 22. 03. 1985

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarinė armiqėsore tė LRSSHJ-sė nė Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori 'KOBRA' pėrmes dėrguatės postare e nė emėr tė punėtorit operativ i cili e mban nė lidhje ka dėrguar 12 copė gazeta "Zėri i Popullit" Organ i komunitetit qendror tė PPSH tė datave 22, 23, 24, 26, 27, 28 shkurt dhe 1, 2, 3, 5, 6 dhe 7 mars 1985. Nė numrin e datės 23 shkurt 1985 ėshtė titulli "Dėnime tė tjera kundėr shqiptarėve nė Kosovė-nė Pejė 9 veta dėnohen gjer nė ll vjet", ndėrsa nė numrin e datės 27 shkurt 1985, ėshtė artikulli "udhėheqėsit jugosllavė ndjekin njė politikė konstante antishqiptare". Nė kėtė numėr tė gazetės pėrveē se bėhet fjalė edhe pėr Mehmet Shehun kundėr tjera shkruhet: "... Nė udhėheqjen shqiptare mund tė futej dikur edhe Mehmet Shehu, agjent i fshehur i amerikanėve sovjetikė e jugosllavė. Por ai nuk mundi as tė deformohet as tė ndryshonte vijėn marksiste-leniniste tė partisė. Ai u likuidua pse ndeshi nė unitetin e pathyeshėm tė partisė nė popullin ..."

 

Sė bashku mė kėto gazeta 'Kobra' ka dėrguar dhe librin "Lidhja Shqiptare e Pejės - Lėvizja kombėtare 1896-1900", nga autori. Kristaq Prifti, e botuar nė Tiranė mė 1984.

 

IV

 

Vėrejtjet operativ:

Bashkėpunėtori me iniciativė e vet dėrgon material tė ngjashėm,

bashkangjitur kėtij raporti ju dėrgojmė edhe gazetar dhe librin nė fjalė.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimoret dhe vendimet e eprorit:

Dėrgohet:

2 x SHSSH SKBP

1 x evidencės

1 x nė lėndėn tė bashkėpunėtorit 'Kobra'

    

 

 

IDENTIFIKIMI I VEPRIMTARISĖ SĖ NJAZI MEHMETIT

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtori-Gjakovė

Punt. op.: Sejfullah Sahatēiu

 

I

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

Burimi: Bashkėpunėtori "Kobra".

Shėnimet kanė tė bėjnė lidhur me LRSSHJ, nė Zvicėr

Materiali  ėshtė dėrguar me dt.  26.  02.   1985,  ndėrsa    DSHSSh  ka arritur mė 7. 03. 1985,

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit

Shpenzime nuk ka pasur

Raporti paraqitet mė 8.03.1985.

 

II

 

Bashkėpunėtori  pėrcjell  veprimtarinė  armiqėsore tė disa  anėtarėve tė LRSSHJ-sė, nė Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori 'Kobra' nėpėrmjet korrespondencės ka dėrguar tri pjesė tė   gazetave     cilat   bėjnė   fjalė   pėr  demonstratat   antijugosllave  tė organizuara      Perėndim.      njėrin   prej   kėtyre   artikujve   me  titull "Albanische Minderheit Jugoslaėien demonstriert in Bon" shihet Rrustem Mahmutaj i  cili  me veshje kombėtare nė  ballė tė  kolonės   sė demonstratave mban flamurin shqiptar. Nė ketė, shihen demonstratat e organizuara nr. 6. 04. 1982, nė Bon tė RFGJ.

 

Rrustem Mahmutaj, nga fshati Lybeniq, KK Pejė, tani i punėsuar nė Zvicėr nė qytetin Bernė, pėr tė edhe mė parė ėshtė shkruar.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Bashkėpunėtori    edhe        parė    ka    dhėnė    shėnime    pėr    Rrustem Mahmutajn, shėnime kėto tė cilat janė treguar tė vėrteta. Meqė artikujt janė nė gjuhėn gjermane, pėr pėrmbajtjen e tyre nuk jemi te njohur pėrveē se shihen Rrustemi si pjesėmarrės nė kėto demonstrata. Nėse e doni fotografinė dhe njė kopje tė kėtij raporti, ia dėrgoni DSHSSH Pejė. Njihet   pėr   veprimtari   armiqėsore   kundėr   sistemit      RSFJ-sė.   Kjo mbledhje pėrkujtimore ėshtė mbajtur nė Kursall mė dt. 27. 04.  1985, prej orės 14-18. "

 

Nijazi Mehmeti, nga fshati Bilinicė, KK Gjilan, tani i punėsuar nė Bernė- Zvicėr.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Bashkėpunėtori i sigurt, shėnimet pjesėrisht tė vėrtetuara.  Nė bisedėn telefonike me 'Kobrėn' ka pasur pėr detyrė qė tė identifikojė personin nga Gjilani, i cilin tani bėn identifikimin e tij dhe jep emrin e Nijazi Mehmetit. (Shiko   raportin   e   ‘Kobrės'   nr.   960333/85      dt.    17.   05.    1985). bashkėpunėtori do tė udhėzohet sipas depeshes suaj nr. 5-664/a-tė dt. 91 18.  05. 1985, e cila bėn fjalė pėr takimin e LRSSHJ-sė pėr vdekjen e Zija Shemsiut si dhe pėr organizimin e demonstratave nė Zvicėr.

 

IV

 

Vėrejtjet ēmimet dhe vendimet e eprorit:

 

Dėrgohet:

2 x ShSSh SKPB

2 x kėtij Drejtorati

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

ASGJĖSIMI I THIRRJEVE PĖR KATĖRVJETORIN E DEMONSTRATAVE

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtori-Gjakovė

Punt. op.:  Sejfullah Sahatēiu

 

RAPORT i BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "Kobra".

 

Shėnimet kanė tė bėjnė me aktivitetin e LRSHJ, nė Zvicėr, rreth shėnimit

tė katėrvjetorit tė demonstratave kundėrrevolucionare nė Kosovė.

Biseda ėshtė zhvilluar pėrmes telefonit mė dt. 25. 03. 1985, nė orėn 22.

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit

Shpenzime nuk ka pasur

 

Raporti paraqitet mė 26.03.1985.

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarinė e LRSSHJ nė Zvicėr.

 

III

 

Mė datėn 25.03.1985, nė orėn 22, bashkėpunėtori "Kobra" nėpėrmjet telefonit nga Zvicra lajmėron: "Sot kam marrė afėr 30 copė thirrje qė ato t'i shpėrndaj bashkėmendimtarėve tė LRSSHJ-sė, se mė dt. 30.03.1985, do tė mbahet njė tubim nė Gjenevė nė shenjė tė manifestimit tė katėrvjetorit tė demonstratave kundėrrevolucionare nė Kosovė. Ky tubim mbahet nė njėrin prej klubeve tė LRSSHJ nė Gjenevė duke filluar nė orėn 19.  30minuta. Thirrjet do t'i asgjėsojė, ndėrsa njė ekzemplarė nėpėrmjet korrespodencės do t'ju dėrgoi juve. Do tė marr pjesė nė kėtė tubim pasi sipas tė gjitha gjasave ditėn nė fjalė nuk do tė punoi. "

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Bashkėpunėtori i sigurt pėr ēka edhe mendojmė se shėnimet duhet tė jenė tė sakta. Meqė bashkėpunėtori do tė marrė pjesė nė kėtė tubim, pėr ēka ka shpreh edhe gatishmėri, me raportin e vet do tė na lajmėrohet rreth vėrejtjeve tė kėtij tubimi. Lidhur me kėtė jeni njoftuar edhe me depeshen tonė nr. 88 tė datės 26.03.1985.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet deh vendimet e eprorit:

 

Dėrgohet:

2 x ShSSh SKPB

1 x nė lėndė tė bashk. 'Kobra'

1 x Evidencės

1 x punė. Tė vijės sė II

Punėtori operativ, Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtori-Gjakovė

Punt.op.:  Sejfullah Sahatēiu

Mė 24.05.1985.

 

I

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

Burimi: Bashkėpunėtori 'Kobra'.

Shėnimet kanė tė bėjnė me materialin propagandistik i cili qarkullon nė mesin e disa pjesėtarėve tė LRSSHJ-sė nė Zvicėr.

Materiali ėshtė dėrguar nėpėrmjet postės i cili nėpėrmjet SHSSH SKPB nė

DSHSSH-Gjakovė ka arritur mė dt. 23.05.1985.

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit.

Shpenzime nuk ka pasur.

Raporti paraqitet mė 24.05.1985.

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarinė armiqėsore tė disa pjesėtarėve tė LRSSHJ-sė nė Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori 'Kobra' nėpėrmjet dėrgesės postare e nė emėr tė punėtorit i cili e mban nė lidhje, ka dėrguar kėto materiale propagandistike 12 copė gazeta "Zėri i Popullit" organ i Komitetit Qendror tė PPSH, 6 copė "komunikata" pėr rastin e Zija Shemsiut, 4 copė "komunikata" rreth bashkimit tė disa organizatave tė LRSSHJ-sė, 3 thirrje e pamfletit "Liria", 6 fotokopje tė "Zėrit tė Popullit" me artikuj tė ndryshėm rreth ngjarjeve nė Kosovė, 1 copė tė fjalimit tė Enver Hoxhės nė Kongresin e 8 tė PPSH, 1 komunikatė rreth vdekjes sė Rexhep Malės e Nuhi Berishės dhe 3 fotografi tė pjesėmarrėsve nė demonstratat e organizuara nė Zvicėr. Pėrveē kėtyre materialeve bashkėpunėtori 'Kobra' nė raportin e vet me shkrim shkruan: "LRSSHJ pėr ftesėn e 1 majit 1095, ka pėrgatitė disa trakte nė gjuhėn gjermane, frėnge dhe ato angleze. Kėshtu qė ne Cyrih, Bazel, Gjenevė dhe nė qytete tjera rreth Zvicrės pėr kėtė festė nga ana e qytetarėve tė tyre janė organizuar marshe protestuese rreth rritjes sė tė ardhurave, rreth armėve bėrthamore, por kėto janė marshe tradicionale e duke e shfrytėzuar kėtė, Rrustem Mahmutaj, Enver Avdullahu dhe Beat Schafer bėnin shpėrndarjen e kėtyre trakteve me titull "Brot, Arbeit, Freiheit, Republik". Rrustem Mahmutaj, nga fsh. Lybeniē KK Pejė, Enver Avdullahu, i njohur nga shėrbimi. Beat Schafer, librashitės nė Biel.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Fotografitė (tri copė) e dėrguara nga 'Kobra' shihet Rrustem Mahmutaj dhe disa persona tjerė nė njėrėn prej demonstratave antijugosllave tė organizuara  nė Zvicėr, e qė  kėto fotografi  do tė ngelin  nė lėndėn  e bashkėpunėtorit me qėllim qė me ardhjen e 'Kobrės' nė vendlindje tė bėjė identifikimin e personave tjerė. Nėse paraqitet nevoja e shėrbimit, kėto fotografi mund t'i riprodhojmė dhe tė ju dėrgojmė. Tė gjitha materialet e pėrmendura, pėrveē fotografive, janė pjesė pėrbėrėse e kėtij raporti.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

 

Dėrgohet:

2 x SHSSH SKPB

1 x nė lėndė tė bashk. 'Kobra'

1 x Evidencės.

Punėtori operativ, Sejfullah Sahatēiu

 

DREJTORATI i SHSSH, Gjakovė.

Bashkangjitur aktit pėrcjellės ju dėrgojmė materialin i cili nė emėr tė Sejfullah Sahatēiut ka mbėrritur nga Zvicra.

Shtojcė: Plikoja me materiale

SM Kryeshefi i Sektorit II, Enver Prekadinaj

    

 

 

AKSIONI 'DOGMA'

    

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtori-Gjakovė

Punt.op. : Sejfullah Sahatēiu

Mė 17.04.1985.

 

I

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

Burimi: bashkėpunėtori 'Kobra'.

 

Shėnimet kanė tė bėjnė lidhur me veprimtarinė armiqėsore tė LRSSHJ-sė nė Zvicėr lidhur me aksionin 'Dogma'.

Biseda  ėshtė zhvilluar nėpėrmjet telefonit zyrtarė    16.04.1985  nė orėn19,30.

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit

Shpenzime nuk ka pasur.

Raporti paraqitet mė dt.17.04.1985.

 

II

 

Bashkėpunėtori  pėrcjell  veprimtarinė  armiqėsore tė disa  anėtarėve tė LRSSHJ-sė.

 

III

 

    bisedė   telefonike    me    bashkėpunėtorin   'Kobra'   pėrveē   tjerash pėrmendi:

 

"Nė Cyrih, tė dielėn mė dt. 14.04.1985 jam njoftuar se ėshtė mbajtur njė mbledhje pėrkujtimore me rastin e vdekjes sė Enver Hoxhės. Unė nuk kam qenė prezent por njė lajm i tillė dėgjohet nė mesin e punėtorėve tanė tė punėsuar nė Zvicėr. Gjithashtu deri  mė tani nuk mė ėshtė e njohur qė dikush nga LRSSHJ ka shkuar nė RPSSH pėr pjesėmarrje nė varrim tė E. Hoxhės.

Nė kohėn e fundit LRSSHJ i ka dėrguar Komitetit Ndėrkombėtar pėr tė drejtat e  njeriut njė peticion  me afro 400  nėnshkrime e  nė tė cilėn

 pėrmenden padrejtėsitė dhe terrori ndaj popullit shqiptar nė Kosovė dhe Jugosllavi.

Ndaj Ibrahim Kelmendit, shumica e anėtarėve tė LRSSHJ-sė kanė filluar tė largohen duke e ēmuar atė si tė dyshimtė se ka marrė pjesė apo ka gisht nė vrasjen e Isuf Gėrvallės dhe tė tjerėve.

 

-Ibrahim Kelmendi, i njohur nga shėrbimi.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

Shėnimet e pavėrtetuara por munden me qenė tė sakta. 'Kobra' ka marrė detyra tė reja rreth sigurimit tė peticionit, nėse ka mundėsi.

 

V

 

Vėrejtje, ēmimet edhe vendimet e eprorit :

Dėrgohet

2 X SHSSH SKPB

1 X Evidencės

1 X nė lėndė tė bashk. ‘Kobra'.

Punėtori operativ, Sejfullah Sahatēiu

 

 

PARAQITJA E NAIM MALĖS NĖ SKENĖ

    

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtori-Gjakovė

Punt.op. Sejfullah Sahatēiu

Mė 16.04.1985.

 

I

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

Burimi: Bashkėpunėtori 'Kobra'.

Shėnimet  kanė    bėjnė  me  veprimtarinė  armiqėsore     LRSSHJ  nė Zvicėr.

Bashkėpunėtori nėpėrmjet dėrgesės postare tė dėrguar mė 10.04.1985. paraqet edhe raportin

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit.

Shpenzime nuk ka pasur.

Raporti paraqitet mė dt. 16.04.1985.

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarinė e disa anėtarėve tė LRSSHJ-sė nė Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori nėpėrmjet korrespodencės, ka dėrguar librin doracak pamfletist "TITISTĖT" e klubit tė punėtorėve shqiptarė "Igballe Prishtina" tė Gjenevės pėr pjesėmarrje nė katėrvjetorin e shpėrthimit tė demonstratave nė Kosovė si dhe njė "Memorandum" nė gjuhėn frėngjishte tė cilėn e ka botuar LRSSHJ, nė Biel-Bienne. Pastaj bashkėpunėtori shkurtimisht lajmėron se: "Nė mbrėmjen e 30.03.1985 e cila u organizua nė Gjenevė, nė njė sallė tė madhe , djali i Hasan Malės ka lexuar dhe mbajtur fjalėn e mbrėmjes pėrkujtimore". N. MALA, djali i Hasan Malės, i cili tani gjendet nė Zvicėr.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Bashkėpunėtori i sigurt, shėnimet e vėrtetuara pasi flasin materialet e dėrguara. Sipas bashkėpunėtorit, pėr ketė rast ka dėrguar raportin i cili ende nuk ka arritur. Lidhur me takimin qė ėshtė mbajtur mė 30.03.1985, jeni njoftuar me depeshen tonė nr. 88 tė dt. 26.03.1985.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

Dėrgohet:

2 x SHSSH SKPB

1 x Evidencės

1 x nė lėndė tė bashk. 'Kobra'.

Punėtori operativ, Sejfullah Sahatēiu

 

 

INFORMIMI I OPINIONIT PĖR VRASJEN E ZIJA SHEMSIUT NĖ BURGUN E BEOGRADIT

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtori-Gjakovė

Punt.op.: Sejfullah Sahatēiu

Mė 11.05.1985

 

I

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

Burimi: Bashkėpunėtori 'Kobra'.

Shėnimet kanė tė bėjnė me LRSSHJ nė Zvicėr.

Biseda ėshtė zhvilluar me 09.05.1985, pėrmes telefonit zyrtar, prej orės 13,40 minuta.

Mė iniciativėn e punėtorit operativ.

Shpenzime nuk ka pasur.

Raporti paraqitet me 11.05.1985.

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjellė veprimtarinė armiqėsore tė disa anėtarėve tė LRSSHJ-sė, nė Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori 'Kobra' pėrmes telefonit lajmėron: "Nėpėr shumė qytete tė Zvicrės e ashtu edhe nė Bernė janė shpėrndarė kumtesa nė tė cilat shkruhet pėr vrasjen e Zija Shemsiut. Nė kumtesa pėrveē tjerash shkruhet: "Lajmėrojmė se mė dt. 04.05.1985 ėshtė vrarė vėllai ynė Zija Shemsiu nė burgun e Beogradit nga ana e UDB-sė Jugosllave". Kėso kumtesa kam vėrejtur nėpėr shumė vende dhe sasi tė mėdha.

Janė duke u bėrė pėrgatitjet pėr mbledhjet pėrkujtimore kushtuar vdekjes sė Enver Hoxhės. Kėto mbledhje gjerė nė momentin e fundit nuk do tė publikohen nga frika se a mos ndodhė sikurse me atė nė Bernė kur pronari i restorantit nga frika se do t'i hedhin bombė, nuk iu ka lejuar lokalin-restorantin dhe gati dėshtoi kjo mbledhje pėrkujtimore (shiko raportin e bashk. ‘Kobra' tė dt. 06.05.1985, nr. 960276/85, vr. e punt.op.). Sipas disa tė dhėnave, kėto mbledhje do tė mbahen nė pjesėn e dytė tė muajit maj 1985, duke filluar sė pari nė Lozanė e pastaj me radhė edhe nė qytetet tjera tė Zvicrės".

 

DETYRA E KOBRĖS...

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

Bashkėpunėtori i sigurt shėnimet pjesėrisht tė vėrtetuara. Lidhur me kėtė jeni njoftuar me depeshen tonė nr. 188/09.05.1985. nė bisedė me bashkėpunėtorin i janė dhėnė detyrė qė nė mesin e punėtorėve tanė tė punėsuar nė Zvicėr-Bernė dhe qytete tjera tė pėrhap lajmin dezinformues gjoja se Ibrahim Kelmendi ėshtė ai njeri qė ka marrė pjesė nė vrasjen e vėllezėrve Gėrvalla, se si gjatė kohės sa ka qenė nė Kosovė ėshtė shoqėruar me organet e sigurimit dhe se Ibrahim Kelmendin do ta vrasin vėllezėrit tjerė Gėrvalla apo dikush tjetėr nga LRSSHJ. Kėto detyra i janė dhėnė 'Kobrės' me sugjerimin e kryeshefit tė sektorit tė II tė SKPB -SHSSH, Enver Prekadinaj.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

Dėrgohet:

2 x SHSSH SKPB

1 x Evidencės

1 x nė lėndė tė bashk. 'Kobra'.

Punėtori operativ, Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

MENDIMI I SEKRETARIATIT FEDERATIV PĖR 'KOBRĖN' DHE 'HILTONIN'

 

12.03.1985, Prishtinė

Dega e SHSSH-sektori V, Gjakovė

Nė mbėshtetje tė aktit po ua japim letėrkėmbimin e fotokopjuar tė SHSPB faqe deri nr. 270/60 datė 19.02.1985 e cila ka tė bėjė me analizėn e bashkėpunėtorėve "Kobra" dhe "Hilton".

Kryeshefi i Sektorit tė II Enver Prekadinaj

Sekretariati Federativ pėr Punė tė Brendshme

 

Sekretariati Republikan pėr Punė tė Brendshme Beograd

SRPB RS e Serbisė-SHSSH sektori I - Kryeshefit Beograd

SKPB KSA Kosovė - SHSSH sektori II - Kryeshefit Prishtinė

 

LĖNDA: Pozicioni operativ i 'Kobrės' dhe 'Hiltonit', tė dhėnat qė kthehen.

 

Duke u nisur nga detyrat me prioritet tė programit tė kėtij viti e ky ėshtė puna me rrjetin e bashkėpunėtorėve dhe zbatimin e komunikimit operativ pėr ndėrtimin e pozicionit pėr ta luftuar emigracionin armiqėsor shqiptar posaēėrisht LPRSHJ-sė, nė kėtė rast po japim analizėn tonė lidhur me bashkėpunėtorit 'Kobra' dhe 'Hilton'.

 

'KOBRA' DUHET TĖ BIE NĖ KONTAKT ME XHAFER SHATRIN

 

Vlerėsojmė se 'Kobra' ka kushte qė edhe mė tutje tė orientohet konkretisht nė drejtim tė udhėheqjes sė LPRSHJ-sė nė Zvicėr, dmth. qė tė drejtohet nė drejtim tė Kadri Abdullahut mė perspektivė qė tė afrohet te Xhafer Shatri. Propozojmė qė tė shqyrtohet puna e pėrgjithshme, rezultatet, kushtet pėr shfrytėzim tė mėtutjeshėm tė tij, shkallėn e pėrkushtimit, me qėllim qė puna e ardhshme me ta tė organizohet dhe drejtohet nė drejtim tė Xhafer Shatrit nėpėrmjet Kadri Abdullahut. Nė kėtė drejtim duhet tė ketė parasysh analiza e vazhdueshme sepse 'Kobra' iu ėshtė ekspozuar presioneve edhe nga prezenca e shėrbimit shqiptar dhe  shėrbimeve  tjera   informative.

 

-Nė punė me tė duhet kujdes i madh dhe sjellje e tillė, e cila nuk pėrjashton mundėsinė e tėrheqjes sė tij pėr bashkėpunim nga policia Zvicerane  ose  shėrbimi shqiptar.

Dėshira jonė ėshtė qė pėrjetė tė lidhemi - pas punėve tė kontraktuara -nė vlerėsimin e efikasitetit tė tij, punės sė mėtutjeshme tė organizimit dhe instruktimit konkret rreth mbajtjes sė lidhjeve ...dhe tjetrit, me qėllim qė nga 'Kobra' tė krijojė njė pozicion kualitativ operativ. Nė punė me 'Kobrėn' duhet tė kemi parasysh edhe faktin se ka lidhje me “Hiltonin”....

 

II

 

Kemi analizuar dhe vlerėsuar shumė tė dhėna nga 'Hiltoni'. Tė dhėnat nga ju gjashtė muajt e fundit tė ēojnė nė pėrfundim se rasti i tij   kėrkon rishqyrtim  pėrmbajtjesor.

Njė pjesė e tė dhėnave tė cilat i ka ofruar janė shumė drastike dhe tė orienton se "ONDSH" e E. Fazlia po pėrgatiten pėr tė kryer aksione diversante terroriste , ēka askush nga burimet ekzistuese tė shėrbimeve tė SHSSH-sė, dhe shėrbimi i punėve tė jashtme nuk i ka bazuar. Nė anėn tjetėr tė dhėnat e pėrgjithshme na ēojnė se ONDSH - deri sot nuk ka pėrdorė terrorizmin. Mė tutje nuk janė vėrtetuar qėllimet e Shemsedin Kryeziut nga tė dhėnat e 'Hiltonit'. Nuk e mban fjalėn si nė rastin mė tė ri lidhur me ONDSH "?" pėr futjen e 25 automatikeve. Ofron tė dhėna, por asgjė mė shumė. Vihet te pėrfundimi se me 'Hiltonin' si "zogistė tė fjetur" , ONDSH dhe Fazliu nuk kanė ndonjė lidhje tė besueshme, e gjithashtu edhe LPRSH dhe nėpėrmjet tij ndoshta po na dėrgojnė dezinformata, me qėllim qė tė lodhemi pėr verifikimin e tyre. Ndoshta dyshojnė pėr shkak tė ardhjesh sė shpeshtė nė vend dhe me qėllim e dezinformojnė. Tė dhėnat e mėparshme obligojnė qė tė rishikohet dhe vlerėsohet nė mėnyrė operative si nė pikėpamjen e besueshmėrisė, ashtu edhe nė orientimin e ardhshėm tė tij, e po ashtu lidhjet e theksuara me 'Kobrėn'. Si edhe nė rastin e 'Kobrės' duam qė patjetėr tė kyēemi pėr vlerėsime tė pėrbashkėta dhe orientimin e mėtutjeshėm me instruksione konkrete pėr kėtė bashkėpunėtor.

Duke u nisur nga tė dhėnat propozojmė punė operative nė bashkėpunim me SHSSH tė SKBP tė Kosovės - sektori II lidhur me shfrytėzimin e mėtutjeshėm tė 'Kobrės' dhe 'Hiltonit'.

Konkretisht lidhur me  kėtė  marrėveshje dhe do tė  merremi vesh  nė telefon.

22-AM/SI, Kryeshefi Ivan Llasiq

 

Mė 25.03.1985, Prishtinė

Dega e SHSSH, Gjakovė

Nė mbėshtetje tė akteve po ju ofrojmė materialet tė cilat janė nė emėr tė Sejfullah Sahatēiut tė ardhura nga Zvicra

Kryeshefi i sektorit II, Enver Prakadinaj

SKPB KSAK-SHSSH

Dega Gjakovė

Punėtori   operativ: Mehmet  Haskaj

Shėnim zyrtar Datė 24.04.1985

 

"Nėpėrmes Rrustem Mahmutaj jam njoftuar me njė punėtor qė punon pėrkohėsisht nė Bernė me emrin Mark Prekaj ose Perkaj, i lindur nė Gjakovė ose rrethinė, punon nė njė restorant nė Bernė i cili quhet "Bir Hubelei", i cili ka vizėn "B", ka jetuar vetė nė Bernė, ndėrsa tash ka marrė edhe vajzėn e njė emigranti nga Shqipėria i cili jeton nė Kosovė. Nė banesėn e Mark Prekaj ose Perkaj, kam parė fotografinė e Enver Hoxhės, gazetėn "Zėri i Popullit" dhe "Zėri i Kosovės". Kam qenė personalisht nė njė bankė me Markun, ku Marku pagoi 32 franga belge nė llogari tė "Zėrit tė Kosovės" pėr parapagim. Ai mua mė tha se e parapaguan pėr shkak se dikush i ka sjellė njė dhuratė nga Shqipėria, por e kam dėgjuar kur punėtori i bankės, germė pėr germė, tregoi kujt po ia dėrgon. Nga Mark Prekaj-Perkaj furnizohet me kėtė literaturė njė punėtor i rrethit tė Gjakovės, qė jeton nė Pejė me emrin Gjin Alakaj".

 

Punėtori operativ

Nėnshkrimi

Mė 29.04.1985

Prishtinė

Degės sė shėrbimit tė sigurimit shtetėror

Gjakovė nė mbėshtetje tė akteve iu ofrojmė shėnimet zyrtare tė cilat kanė tė bėjnė me njerėzit e rrethit tuaj.

Kopje e vetme.

Kryeshefi i degės SHSSH: Asllan Sllamniku

    

 

 

LETRA KĖRCĖNUESE NĖ EMĖR TĖ SHEFIT TĖ RESTORANTIT "BIERXHUBELI"

    

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtori-Gjakovė

Punt.op. Sejfullah Sahatēiu

Mė 14.05.1985

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

(Plotėsim i raportit nr. 96027685 tė dt.06.05.1985)

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori 'Kobra'.

Shėnimet kanė tė bėjnė me tubimin e disa anėtarėve tė LRSSHJ nė Zvicėr nė mbledhjen pėrkujtimore kushtuar vdekjes sė Enver Hoxhės.

Raporti ka arritur mė 11.05.1985 nė adresė tė punėtorit operativ.

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit.

Shpenzime nuk ka pasur.

Raporti paraqitet mė 14.05.1985.

 

II

 

Bashkėpunėtori  pėrcjell  veprimtarinė  armiqėsore tė disa  anėtarėve tė LRSSHJ nė Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori "Kobra" pėrveē bisedės telefonike tė zhvilluar mė dt. 29.04.1985, tani lidhur me rastin nė fjalė bėnė zgjerimin dhe plotėsimin e raportit tė vet, ku ndėr tė tjera shkruan: "Letra kėrcėnuese e dėrguar nė emėr tė shefit tė restorantit "Bierxhubeli" qė tė mos iu lejojė tubimin anėtarėve tė LRSSHJ-sė, kishte pėrafėrsisht kėtė pėrmbajtje: "Shqiptarėt nė sallėn e juaj do tė organizojnė njė tubim pėrkujtimor kushtuar Enver Hoxhės, mirėpo lutemi qė tubimi i tillė mos tė ju lejohet pasi tubimi ka karakter politik dhe se ata qė tubohen aty janė bandė komuniste tė cilėt zhvillojnė ideologji tė vdekur marksiste-leniniste e staliniste. Ne jemi kundėr ideologjisė sė tyre dhe se pėr punėn e tyre ėshtė lajmėruar edhe parlamenti. Prandaj kishte me qenė mirė qė nė restorantin tuaj tė mos mbahet ky takim se nė tė kundėrtėn do tė vėmė bombė dhe do ta asgjėsojmė pasurinė tėnde e sė bashku me tė do tė kesh dėme edhe nė njerėz". Letra ėshtė shkruar nė gjuhėn gjermane ndėrsa autori anonim. Nga frika, shefi i kėtij restoranti dhe pas konsultimit me mua, ka hequr dorė nga rezervacioni duke vėnė nė hyrje tė restorantin lajmėrimin se sallėn nuk mund ta jap nga frika e ndonjė eksplodimi. Kėshtu Brenda pak kohė Hasan Mala, Rrustem Mahmutaj dhe Adem Sadrija kanė rezervuar njė sallė tjetėr nė vendin e quajtur "KURSALL" afėr Bernės, pėr ē'gjė kanė paguar 700 franga zvicerane. Nė kėtė sallė ku ishin tubuar afėr 180 veta, pėrveē tė tjerėve foli edhe Kadri Avdullahu nga Gjeneva, i cili kėrkoi nga tė pranishmit qė mė grusht lart tė ngrihemi nė kėmbė dhe tė mbajmė zi. Pas kėtij akti, Kadriu nė fjalimin e vet ndėr tė tjera ceku: "Nė ditėn e kėtij prilli pushoi sė rrahuri zemra e birit tė shtrenjtė tė popullit shqiptar, shokut Enver Hoxha, sekretarit tė parė tė KQ tė PPSH, kryetarit tė kėshillit tė pėrgjithshėm tė Frontit Demokratik tė Shqipėrisė, komandantit tė pėrgjithshėm tė forcave tė armatosura tė RPSSH..." pėrveē Kadriut nė kėtė tubim foli edhe bashkėshortja e Kadriut, Sanija e lindur nė fsh. Poliēkė KK Gjilan e cila pėrveē tjerash tha: "Tė pėrkujtojmė jetėn dhe veprėn e pavdekshme tė Enver Hoxhės, tė ndajmė pikėllimin dhe dhembjen e madhe qė i ka kapluar tė gjithė shqiptarėt kudo qė jetojnė, pėr humbjen e birit mė tė shtrenjtė, themeluesit tė partisė, udhėheqėsit tė LNĒ-sė, ideologut dhe strategut tė Shqipėrisė. Tė gjitha fitoret, tė gjitha sukseset qė ka arritur. Shqipėria socialiste, janė meritė e linjės sė drejt tė partisė sė udhėhequr nga shoku Enver. Veprat e shokut Enver janė dhe do tė mbesin busull, fanar ndriēues pėr tė gjithė revolucionarėt. Sa tė drejta dhe tė arsyeshėm ishin konkluzionet dhe mendimet e shokut Enver pėr Kosovėn, tė studiuara dhe tė ndriēuara nėn prizmin e marksizėm-leninizmit. Andaj shoku Enver jeton dhe do tė jetojė pėr jetė nė zemrat tona. Lavdi e pėrjetshme veprės sė shokut Enver, Rroftė PPSH, Rroftė populli shqiptar" nė ēka tė pranishmit me zė tė lartė kanė brohoritė "Rroftė".

       Nė vazhdim tė kėsaj mbledhjeje pėrkujtimore fjalėn e ka marrė Beat Schafer nga Biella, i cili ndėr tė tjera tha: "me rastin e sė pushuarit tė zemrės sė Enver Hoxhės, tė gjithė popullin shqiptar e kaploi mėrzia sepse Enver Hoxhėn ishte dhe mbetet njė ideolog komunist, internacionalist, marksist-leninist. Unė kam lexuar nė gjuhėn gjermane shumė vepra tė Enver Hoxhės e ndėr to edhe "Titistėt". Edhe pse jam zviceran, veprat e Enver Hoxhės i kam pėlqyer pamasė dhe i kam futur nė jetė". Pastaj fjalėn e mori djali i Hasan Malės, i cili lexoi artikullin nga "Zėri i Popullit" me titull "Elegji pėr Enver Hoxhėn" e botuar mė 20 prill 1985, ndėrsa Kadri Avdullahu u paraqit me dy poezi kushtuar Enver Hoxhės tė marra nga "Zėri i Popullit" tė dt. 21 prill 1985. Nė kėtė tubim ishte edhe Hajdar Sadrija dhe Adem Sadrija, e ky i dyti sė bashku me Kadri Avdullahun dhe djalin e Hasan Malės pėrbėnin njėfarė komisioni qė kishte tė bėnte me pėrgatitjen e vjershave dhe poezive kushtuar kėtij tubimi. Pėrveē tė tjerėve, nė kėtė tubim ėshtė paraqitur edhe njė shtetas turk i cili ndėr tė tjera tha: "Enver Hoxha nuk ėshtė vdekur sepse nuk vdes historia e tij. Ai vulosi epokėn e vet, tė gjithė proletareve dhe revolucionareve iu tregoi rrugėn e revolucionit..." i njėjti i takon partisė marksiste-leniniste "TDKP". Nė kėtė tubim ishin edhe Remzi e Shemsi Cakaj nga Kaēaniku, Rrustem Mahmutaj i cili solli edhe flamurin kombėtar dhe pas mbarimit tė kėtij tubimi ai bėri shpėrndarjen e "Zėrit tė Popullit" dhe "Zėrin e Kosovės". Hasan Mala ishte nė shoqėri tė Shaqės nga Kaēaniku ndėrsa me Shaqėn ishte edhe nėna e tij sė bashku me bashkėshorten dhe dy fėmijėt. Pėrveē tyre ishte edhe Sheremet N., i cili bėnte shpėrndarjen e materialit propagandistik, pastaj Ibrahim Kelmendi, Sadri Mulaj nga Kaliēani KK Pejė. Kėtė tubim me kamerė e ka pėrcjellė njė pjesėtar i LRSSHJ-sė. Nė fund tė kėtij "manifestimi" bashkėshortja e Kadri Avdullahut lexoi telegramin dėrguar PPSH dhe organeve tjera. Ky telegram ėshtė botuar nė "Zėrin e Kosovės" nr.4-1985".

 

- RRUSTEM MAHMUTAJ, nga fshati Lybeniq, KK Pejė,

- HASAN MALA, nga Gjilani,

- KADRI AVDULLAHU,

- SANIE ZEĒA-ZEKA, bashkėshortja e Kadri Zekės.

- BEAT SCHEFER, librashitės nga Biella,

- N. MALA; djali i Hasan Malės nga Gjilani,

- HAJDAR SADRIJA, nga Ponosheci KK Gjakovė,

- ADEM SADRIJA, nga Ponosheci KK Gjakovė,

- REMZI CAKAJ, nga Kaēaniku.

- SHEMSI CAKAJ, nga Kaēaniku,

- SHEREMET N.,

- IBRAHIM KELMENDI, i njohur shėrbimit.

- N. AVDULLAHU, bashkėshortja e Kadri Avdullahut.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Burimi i sigurt, shėnimet pjesėrisht tė vėrtetuara. Lidhur me kėtė raport nuk janė njoftuar drejtoratet tjera nga frika qė mos tė vihet gjerė tek dekonspirimi i bashkėpunėtorit.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

 

Dėrgohet:

2 x SHSSH SKPB

1 x nė lėndė tė bashk. "Kobra"

1 x nė (LPO) tė Adem dhe Hajdar Sadriut.

Punėtori operativ,

Sejfullah Sahatēiu

 

 

DETYRA E “KOBRĖS”: LANSIMI I DEZINFORMATAVE

 

Drejtorati i SHSSH-sė, Gjakovė

Bashkangjitur aktit pėrcjellės ju dėrgojmė materialet, tė cilat nė emėr tė Sejfullah Sahatēiut kanė mbėrri nga Zvicra.

 

Shtojcė: Plikoja me materiale SM

 

Kryeshefi i sektorit II, Enver Prekadinaj

Drejtorati i SHSSH-sė, Gjakovė

 

Lidhur me raportin e bashkėpunėtorit "Kobra" nr. 276/85 te datės 06. 05. 1985. ju njoftojmė se jemi tė mendimit qė nė tė ardhmen bashkėpunėtori sa mė tepėr tė udhėtohet nė lansimin e dezinformimeve tė tilla, siē ėshtė ky   lidhur   me   moslejimin   e   mbajtjes      tubimit      restorantin   e pėrmendur,   por  gjithnjė  duke  pasur  kujdes     mos    vijė  deri  te dekonspirimi SM. Shefi i sektorit II, Enver Prekadinaj

 

MBLEDHJA E PARAVE PĖR RREGULLIMIN E VARRIT TĖ ZIJA SHEMSIUT

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

 Drejtori-Gjakovė,

 Punt. op.: Sejfullah Sahatēiu

 Mė 16. 05. 1985

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori 'KOBRA'

 

Shėnimet kanė tė bėjnė  me ndihmat e LRSSHJ-sė familjes sė ish tė dėnuarit politik, tani tė vdekurit Zija Shemsiu nga Gjilani.

 

Biseda ėshtė zhvilluar mė 16. 05. 1985

Pėrmes telefonit nė ora 14, 00

Shpenzime nuk ka pasur.

Raporti paraqitet me 16. 05. 1985.

 

II

 

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarinė armiqėsore tė disa pjesėtarėve tė LRSSHJ-sė nė Zvicėr.

 

III

 

Mė dt. 16. 05. 1985. bashkėpunėtori 'Kobra' nėpėrmjet telefonit nė mėnyrė tė shkurtėr dhe tė shpejtė lajmėron: jamė njoftuar se "LRSSHJ" nė Zvicėr ka mbledhur 7000 franka zvicerane tė cilat do t'i dėrgohen nėnės sė Zija Shemsiut si ndihmė pėr varrosjen dhe rregullimin e varrit tė Zijaut. Personi i cili do ti sjellė kėto para pėr mua ėshtė i panjohur pasi qė njė gjė e tillė paraqet fshehtėsi pėr LRSSHJ-nė. Kėto tė holla nuk di as nga kanė mundur t'i mbledhin pasi qė deri mė tani nuk kam dėgjuar e as nuk kamė dhėnė kurrfarė ndihme nė tė holla pėr kėto qėllime apo qėllime tjera.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

Bashkėpunėtori   i   sigurt,   shėnimet      pavėrtetuara.   Ėshtė   mirė   qė DSHSSH-Gjilan tė marrė masat e duhura rreth vėrtetimit tė kėtij shėnimi. Bashkėpunėtorit iu ėshtė dhėnė pėr detyrė qė nėse dėgjon pėr personin i cili do ti sjellė kėto para nė Jugosllavi, tė dedikuara pėr ndihmė familjes

  Zija  Shemsiut,   menjėherė    na   lajmėrojė.   Lidhur  me  kėtė jemi njoftuar edhe me depeshen tonė 199 tė dt. 16. 05. 1985.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

 

Dėrgohet :

2 X SHSSH SKPB

1 X nė lėnd tė bashk. "Kobra"

1 X Evidencės

Punėtori operativ, Sejfullah Sahatqiu

    

 

 

PARALAJMĖRIM PĖR DEMONSTRATA TĖ REJA NĖ CYRIH

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

 Drejtori-Gjakovė,

Punt. op. Sejfullah Sahatēiu

Mė 16. 05. 1985

 

I

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

Burimi: Bashkėpunėtori "Kobra".

Shėnimet kanė tė bėjnė me organizimin e demonstratave antijugosllave nė Zvicėr - Cyrih, nga ana e "LRSSHJ-s".

Biseda ėshtė zhvilluar nėpėrmjet telefonit mė dt. 14. 05. 1985.

 

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit.

shpenzime nuk ka pasur.

Raporti paraqitet mė 16. 05. 1985.

 

II

 

Bashkėpunėtori   "KOBRA"   pėrcjell   veprimtarinė   armiqėsore      disa pjesėtarėve tė "LRSSHJ"-s nė Zvicėr.

 

III

 

Nėpėrmjet   telefonit      dt. 14.  05. 1985   bashkėpunėtori "Kobra" lajmėron: "Para njė jave pjesėtarėt e "LRSSHJ"-s nė Zvicėr kanė bėrė kėrkesė  organeve  policore  qė t'u  lejohen  demonstrata    cilat do tė organizoheshin  nė qytetin Czrih. Demonstratat i  kanė paraqitur qė tė organizohen brenda muajit maj 1985. Nė Lozanė ėshtė mbajtur mbledhja pėrkujtimore pėr vdekjen e Enver Hoxhės. Nė kėtė mbledhje kanė qenė afėr 130 persona, e nė mesin e tyre edhe Hajdar e Adem Sadrija nga Ponosheci, KK Gjakovė, dhe Rrustem Mahmutaj nga fshati Lybeniq, KK Pejė, nė kėtė tubim pėrkujtimor unė nuk kamė marrė pjesė".

 

- Hajdar Sadrija, nga fsh. Ponoshec, KK Gjakovė (LPO)

- Adem Sadrija, nga fsh. Ponoshec, KK Gjakovė (LPO)

- Rrustem Mahmutaj, nga fsh. Lybeniq, KK Pejė tani jeton nė Bėrnė/Zvicėr.

 

UDHĖZIME PĖR "KOBRĖN"

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Bashkėpunėtori   i   sigurt   ndėrsa   shėnimet   pėr   demonstrata   ende   tė pavėrtetuara. "Kobrės" iu ėshtė dhėnė pėr detyrė qė nėse njoftohet mė pėr sė afėrmi pėr organizimin e demonstratave, tė na njoftojė menjėherė sa mė urgjentisht. Njėherėsh bashkėpunėtorit iu ėshtė dhėnė pėr detyrė qe brenda mundėsive t'i identifikojė personat qė janė angazhuar mė tepėr nė organizimin e kėsaj demonstrate. Lidhur me kėtė shėnim jeni njoftuar edhe me depeshen tonė nr. 192 tė dt. 14. 05. 1985. Me njė insert tė kėtij raporti ėshtė njoftuar DSHSSH Pejė.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

Dėrgohet: 2 X SHSSH SKPB

1 X Nė lėndėn e Sadrijajve

1 X nė lėndė tė bashk. "Kobra".

1 X insert DSHSSH Pejė.

Punėtori operativ, Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

"KOBRA" DUHET TA IDENTIFIKOJĖ NJĖ VEPRIMTAR NGA GJILANI

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

 Drejtori-Gjakovė,

Punt. op.:  Sejfullah Sahatēiu

 Mė 17. 05. 1985

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: bashkėpunėtori "Kobra".

 

Shėnimet kanė tė bėjnė me materialin propagandistik qė lexohet dhe qarkullon nė mesin e pjesėtarėve tė LRSSHJ, nė Zvicėr.

Materiali nėpėrmjet SHSSH-SKPB, ka arritur mė 16. 05. 1985.

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit.

Shpenzime nuk ka pasur.

Raporti paraqitet mė dt. 07. 05. 1985.

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarinė armiqėsore tė disa pjesėtarėve tė LRSSHJ nė Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori "Kobra" nėpėrmjet postės, nė adresė tė punėtorit operativ qė e mban nė lidhje, ka dėrguar "Zėrin e Kosovės" nr. 4IV. 1985. pastaj "Thirrjen" pėr tubimin pėrkujtimor qė ėshtė mbajtur nė Bernė si dhe 6 numra tė "Zėrit tė Popullit" Organ i Komitetit Qendror tė PPSH, tė dt. 20, 21, 23, 24, 25, dhe 26 Prill 1985.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Bashkėpunėtori  tepėr produktiv  dhe  deri   me tani   ka  dhėnė  shėnime interesante dhe tė sakta. Ka marrė pėrsipėr qė tė identifikojė njė person nga  apo rrethi i Gjilanit i cili ka filluar tė merret me veprimtari armiqėsore. Sipas bisedės telefonike, personin e njeh por ende nuk e ka

identifikuar. Me "Kobrėn" mbahen kontaktet e vazhdueshme nėpėrmjet telefonit dhe letėrkėmbimit.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

Dėrgohet:

2 x SHSSH SKPB

1 x nė lėndė tė bashk. "Kobra"

1 x Evidencės, Punėtori operativ Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

'KOBRA' DUHET TĖ VAZHDOJĖ ME DEZINFORMIM

    

 

Drejtorati i SHSSH-sė, Gjakovė

 

Lidhur me raportin e bashkėpunėtorit "Kobra" nr. 299/85 tė dt. 11. 05. 1985. ju sugjerojmė qe tė njėjtit t'i jepet pėr detyrė, qė nėse di pėr vendin se ku do tė mbahet tubimi qė pėrmendet nė raport, atėherė le tė pėrdorė prapė tė njėjtin gjest dezinformimi sikurse nė rastin e parė.

SM

Kryeshefi i sektorit II, Enver Prekadinaj

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtori-Gjakovė,

Punt. op. Sejfullah Sahatēiu

 

I

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

Burimi: Bashkėpunėtori "Kobra".

Shėnimet kanė tė bėjnė me veprimtarinė propagandistike tė LRSSHJ-sė

nė Zvicėr.  Raporti  ėshtė dėrguar nėpėrmjet dėrgesėn  postare dhe ka

arritur mė dt. 18. 05. 1985.

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit

Shpenzime nuk ka pasur

Raporti paraqitet mė datėn 20. 02. 1985.

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarinė armiqėsore tė disa pjesėtarėve tė LRSSHJ nė Zvicėr.

 

Njoftim pėr veprimtarinė e Njazi Mehmetit nga Gjilani

 

III

 

Nė raportin e vet me shkrim "Kobra" ndėr tė tjera shkruan: "Nė mbledhjen pėrkujtimore pėr vdekjen e Enver Hoxhės e cila ėshtė mbajtur nė Kursall afėr Bernės, pėrveē tė tjerėve ishte edhe Nijazi Mehmeti nga fshati Bilinicė KK Gjilan. Njaziu sė bashku edhe me katėr pėrsona tė moshės sė re gjithashtu nga Gjilani, sikurse tė tjerėt janė ngritė nė kėmbė pėr t'i dhėnė nderimet e fundit Enver Hoxhės. Njaziu deri para njė viti ka pasur qėndrim pozitiv ndaj RSFJ-sė, nuk ka marrė pjesė nė demonstrata, mirėpo tani ka filluar vazhdimisht tė marrė dhe lexon "Zėrin e Kosovės". Shkon nė disa klube pasi qė daja i tij ėshtė sekretar i klubit tė Lozanės. Njaziu punon nė Bernė nė njė restorant me emrin "Kristofel"

 Unterfyrig Bonhof. Nė Bernė punon edhe babai i Njaziut i cili ka qėndrim tė  mirė  dhe  aspak  nuk  i  intereson  politika.  Njaziu  ėshtė  lidhur  me Rrustem Mahmutajn nga fshati Lybeniq, KK Pejė, tė cilėt edhe janė duke i pėrgatitur thirrjet".

 

- Zahir Zahiri, nga fshati Prelepnicė, KK Gjilan.

- Rrustem Mahmutaj nga fshati Lybeniq, KK Pejė.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Bashkėpunėtori i sigurt ndėrsa shėnimet e prezantuara nė kohė do tė vėrtetohen kuptohet pas mbajtjes sė kėtij tubimi.  Menjėherė pas kėtij takimi, do tė jemi nė kontakt me "Kobrėn", i cili do tė na njoftojė mbi qėndrimet dhe rrjedhat e kėtij tubimi. Lidhur me kėtė, jeni njoftuar edhe me depeshen tonė nr. 155 tė dt. 19. 04. 1985. me nga njė ekzemplarė tė kėtij raporti ėshtė njoftuar DSHSSH Pejė dhe Gjilan.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

Dėrgohet:

2 x SHSSH SKPB

1 x DSHSSH Pejė

1 x SSHSSH Gjilan

1 x Nė lėndė tė bashk. "Kobra"

1 x Evidencės

Punėtori operativ, Sejfullah Sahatēiu

 

 

DĖRGIMI I MATERIALEVE ME INICIATIVĖN E BASHKĖPUNĖTORIT

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtori-Gjakovė,

Punt. op.: Sejfullah Sahatēiu

Mė 23. 04. 1985.

 

I

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

Bashkėpunėtori "KOBRA".

Shėnimet kanė tė bėjnė me materialin propagandistik i cili qarkullon nė mesin e disa pjesėtarėve tė LRSSHJ-sė nė Zvicėr.

Materialet janė dėrguar nėpėrmjet dėrgesave postare, ndėrsa nė DSHSSH

Gjakovė kanė arritur mė dt. 22. 04. 1985.

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit.

Shpenzime nuk ka pasur.

 

Raporti paraqitet mė 23. 04. 1985.

 

II

 

Bashkėpunėtori  pėrcjell  veprimtarinė  armiqėsore tė disa  anėtarėve tė LRSSHJ-s nė Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori "Kobra" nėpėrmjet dėrgesave postare, e nė emėr tė punėtorit operativ i cili e mban nė lidhje kėtė bashkėpunėtor, ka dėrguar "Zėrin e Kosovės nr. 1. 01. 1985. tė fotokopjuar, "Zėrin e Kosovės" nr. 2-1985. si dhe 18 numra tė "Zėrit tė Popullit", organ i komitetit qendror tė PPSH-s tė dt. 14, 15, 16, 17, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 26, 27, 28, 29, 30 mars 1985 pastaj nė dt. 2, 3 dhe 4 prill 1985nė gazetėn e dt. 15. Mars 1985 ėshtė artikulli "Krizė nė ligjshmėrinė Jugosllave", dhe nė numrin e dt. 2. prill 1985 ėshtė artikulli me titull "Ethe sallvoshoviniste nė Beograd-Republikė pėr njė artikull tė "Veqernje Novostit".

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Bashkėpunėtori  rregullisht dėrgon  materiale tė tilla  propagandistike tė cilat qarkullojnė nė mesin e disa pjesėtarėve tė LRSSHJ-sė nė Zvicėr. Dėrgimin e kėtyre materialeve bashkėpunėtori e bėn me iniciativėn e vet dhe pa u diktuar nga askush. Sė bashku me raportin e bashkėpunėtorit ju sjellim edhe materialet e cekura nė kėtė raport.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

Dėrgohet:

2 X SHSSH SKPB

2 X Evidencės

Punėtori operativ, Sejfullah Sahatēiu

Drejtorati i SHSSH-sė, Gjakovė

Bashkėpunėtori i aktit pėrcjellės ju dėrgojmė plikon me material, i cili nė emėr te Sejfullah Sahatēiut, ka mbėrritur nga Zvicra.

Shtojcė: Plikoja me materiale

SM

Kryeshefi i sektorit tė II, Enver Prekadinaj

Drejtorati i SHSSH-sė, Gjakovė

Bashkangjitur aktit pėrcjellės ju dėrgojmė plikon me materiale, tė cilat nė emėr tė Sejfullah Sahatēiut kanė mbėrritur nga Zvicra

Shtojcė: plikoja me materiale

SM

Kryeshefi i sektorit tė II, Enver Prekadinaj

 

BASHKĖPUNĖTORI DUHET TĖ VEPROJĖ NĖ KLUB OSE NDAJ DY-TRE NJERĖZVE

 

Drejtorati i SHSSH-sė, Gjakovė

 

Lidhur me raportin e bashkėpunėtorit "Kobra" nr. 187/85 tė datės 29. 03. 1985. po theksojmė se ėshtė mirė qė bashkėpunėtori tė orientohet nė klub ose ndaj dy-tre njerėzve, kuptohet, me instruktazhė dhe qėllim tė caktuar e jo ende tė   veprojė      kėtė    mėnyrė pasi qė ėshtė bashkėpunėtor. Duhet  t'i sugjerohet       bėjė  identifikimin  e  sa     shumė pjesėmarrėsve tė tubimeve, tė cilat janė duke u organizuar si ky i 24. 11. 1984.      mėnyrė         ndėrmerren   masat   konkrete   kundėr   ēdo pjesėmarrėsi.   Ėshtė  shumė  interesant se nėpėrmjet kėtyre tubimeve shihet karakteri i tyre thjeshtė irredentistik. SM

 

Kryeshefi i sektorit tė II, Enver Prekadinaj

Drejtorati i SHSSH-sė, Gjakovė

Bashkėpunėtori aktit pėrcjellės ju dėrgojmė plikon me materiale, tė cilat nė emėr tė Sejfullah Sahatēiut kanė mbėrritur nga Zvicra.

Shtojcė: plikoja me materiale

    

 

 

DJALI I DERVISH SHAQĖS KĖNDON KĖNGĖ PĖR DĖSHMORĖT NĖ ZVICĖR

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtori-Gjakovė,

Punt. op. Sejfullah Sahatēiu

 

I

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

Burimi: Bashkėpunėtori "Kobra".

Shėnimet kanė tė bėjnė me veprimtarinė armiqėsore tė LRSSHJ-sė nė Zvicėr.

 

Materialet kanė arritur mė 25. 04. 1985, nė DSHSSH Gjakovė nėpėrmjet SHSSH SKPB

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit

Shpenzime nuk ka pasur

Raporti paraqitet mė 26. 04. 1985.

 

II

 

Bashkėpunėtori  pėrcjell veprimtarinė armiqėsore tė disa  pjesėtarėe tė LRSSHJ-sė nė Zvicėr.

 

III

 

 

Bashkėpunėtori "Kobra" ka dėrguar 9 copė gazeta "Zėri i Popullit" organ i Komitetit Qendror tė PPSH tė datave 31 mars 5, 6, 7, 9, 10, 11 dhe 12 prill 1985, si dhe disa titull tė disa tituj tė gazetave zvicerane tė cilat shkruajnė pėr vdekjen e Enver Hoxhės. Nė gazetėn zvicerane "Blick" ėshtė titulli "Vdiq diktatori Hoxha" ndėrsa nė gazetėn "Der Bund" ėshtė titulli "Vdiq Stalinisti i fundit" etj.

Pėrveē materialeve tjera "Kobra" ka dėrguar edhe njė shirit kasetofoni pėr tė cilin shkruan: "Si kėngėtar me ēifteli i cili ka kėnduar sa e sa herė nėpėr klubet e ndryshme, edhe mė 24 nėntor 1984 ėshtė paraqitur djali i Dervish Shaqės, nė qytetin Albisguetl, afėr Cyrihut, ku ishin takuar pėr tė festuar ditėn e flamurit kombėtar, dhe me kėtė rast ai kėndoi kėngė pėr flamurin, pėr demonstratat e Kosovės, kėngė pėr Rexhep Malėn e Nuhi Berishėn pėr Fazli Grajēevcin dhe kėngė tjera. Gjithashtu djali i Dervish Shaqės ka qenė edhe nė Gjenevė mė 30 mars 1985, ku ishin takuar pėr tė shėnuar katėr-vjetorin e demonstratave dhe me kėtė rast ai kėndoi pėr Bajram Currin, pastaj pėr Hydajet Hysenin, pėr Adem Demaēin pėr qėndrimin e "heronjve" Rexhepit e Nuhiut. Ky kėndoi sė bashku me disa shokė tjerė e nė prezencėn e afėr 250 vetave nė sallėn e Universitetit tė Gjenevės".

Sh. Shaqa, punėtor nė Zvicėr, djali i Dervish Shaqės, nga fshati Llukė, KK Deēan, emigrant nė RPSSH, i njohur si rapsod popullor i kėngėve kundėr sistemit tonė.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

 

Bashkėpunėtori edhe mė parė ka dhėnė shėnime pėr djalin e Dėrvish Shaqės  i   cili   ėshtė   paraqitur  me   kėngė   me   pėrmbajtje  armiqėsore.

Materialet e dėrguara do tė jenė pjesė pėrbėrėse e kėtij raporti, ndėrsa

 DSHSSH Pejė, i dėrgohet shiriti i kasetofonit dhe fragment nga ky raport.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

Dėrgohet:

2 x SHSSH SKPB

1 x fragment DSHSSH-Pejė

1 x nė lėndė tė bashk. "Kobra"

1 x Evidencės

Punėtori operativ, Sejfullah Sahatēiu

Drejtorati i SHSSH-sė, Gjakovė

Bashkangjitur aktit pėrcjellės ju dėrgojmė plikon me materiale, tė cilat nė emėr tė Sejfullah Sahatēiut kanė mbėrri nga Zvicra.

Shtojcė: Plikoja me materiale

 

SM

 

Kryeshefi i sektorit tė II, Enver Prekadinaj

 

Sqarim: "Kobra" ka pasur shoqėri me "Hiltonin" e jo lidhje familjare siē ėshtė pėrkthyer gabimisht.

    

 

 

IDENTIFIKIMI I SHAQĖ N. DHE SHEREMET N.

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme.

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror.

Drejtorati-Gjakovė.

Punt. op. Sejfullah Sahatēiu.

Mė 6. 5. 1985.

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "Kobra"

Shėnimet kanė tė bėjnė me tubimin e anėtarėve tė LRSSHJ nė Zvicėr, nė mbledhjen komemorative kushtuar vdekjes sė Enver Hoxhės.

Biseda ėshtė zhvilluar mė 29. 04. 1985 nėpėrmjet telefonit.

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit.

Shpenzime nuk ka pasur.

Raporti paraqitet mė 6. 5. 1985.

 

II

 

Bashkėpunėtori  pėrcjell  veprimtarinė  armiqėsore tė disa  anėtarėve tė LRSSHJ, nė Zvicėr.

 

RAPORTIM PĖR MBLEDHJEN KOMEMORATIVE KUSHTUAR ENVER HOXHĖS

 

III

 

Bashkėpunėtori nė bisedė telefonike pėrveē tjerash lajmėron: "Mė dt. 27. 04. 1985, ėshtė mbajtur tubimi i disa anėtarėve tė LRSSHJ, nė Bernė kushtuar vdekjes sė Enver Hoxhės. Mbledhja kryekėput ka qenė komemorative. Kjo mbledhje komemorative ka qenė dashur tė mbahet nė njė restorant nė Bernė nė rr. Nonjenbruk Strasse 43 (shiko depeshen tonė nr. 155 tė dt. 25. 04. 1985, nr. e punėtorit operativ), mirėpo mė dt. 25. 04. 1985, pronari i kėtij lokali ka marrė njė letėr anonime e kėrcėnuese nė tė cilėn thuhej qė tė mos i lėshohet lokali kėtij grupi njerėzish tė kombėsisė shqiptare pasi tė njėjtit janė banditė dhe terroristė, dhe poqė se iu lejon njė tubim tė tillė, nė lokalin-restorantin tuaj do tė hedhim bombė e cila do tė shkaktonte dėme materiale dhe sė bashku me dėmet materiale do t'i asgjėsojmė edhe personat qė do tė tubohen nė lokal. Pas marrjes sė kėsaj letre, pronari i kėtij restoranti ka kontaktuar me mua dhe mė ka njoftuar me pėrmbajtjen e letrės, nė ēka ka kėrkuar edhe mendimin tim pasi me tė jam nė marrėdhėnie tepėr tė mira. Pas njė bisede tė shkurtėr me tė, kam dhėnė mendimin tim duke i thėnė atij se ka mundėsi lehtė qė dikush tė hedhė ndonjė bombė, prandaj ėshtė mirė qė tė mos lejohet tubimi kėtė lokal pasi tė rrezikohet jeta dhe pasuria jote. Nė kėtė sugjerim timin, pronari i lokalit ka refuzuar dhėnien e lokalit. Nė momentin e fundit, Zahir Zahiri dhe Hasan Malaj duke vėrejtur se do tė dėshtojė ky takim, kanė arritur qė tė sigurojnė sallėn 'Kursall' dhe pėr kėtė tė japin vlerėn prej 700 frangash zvicerane. Tubimi ėshtė mbajtur mė 27. 04. 1985 duke filluar nga ora 14:00 dhe ka zgjatur pėrafėrsisht deri nė orėn 17:00. Prezentė ishin afėr 180 persona. Nė kėtė sallė ishin tė vėna vetėm dy fotografi tė Enver Hoxhės pasi qė edhe tubimi ishte caktuar pėr vdekjen e tij.

Mbledhjen komemorative e hapi bashkėshortja e Kadri Zekės, e cila foli pėr jetėn dhe veprat e Enver Hoxhės. Pas kėsaj, nė gjuhėn gjermane ka shprehur ngushėllime edhe Beat Chefer, i cili nė fjalimin e vet e ngriste lart personalitetin e Enver Hoxhės. Pėrveē Beatit, ngushėllime ka shprehur edhe njė shtetas turk, i cili pėrfaqėsonte 'Partinė Marksiste-Leniniste' tė Turqisė. Fjalimin e tij nga turqishtja e pėrkthente Kadri Avdullahu. Nė disa raste ėshtė brohoritur 'Parti Enver, jemi gati kurdoherė'. Kam vėrejtur edhe Adem dhe Hajdar Sadrijen nga Ponosheci, KK Gjakovė, tė cilėt ishin pėrgjegjės pėr zhvillimin normal tė tubimit. Para dhe pas kėtij tubimi ėshtė shpėrndarė "Zėri i Kosovės", botim i posaēėm kushtuar punės, jetės dhe veprave tė Enver Hoxhės. Kam vėrejtur dhe regjistruar kėto automjete tė personave tė cilėt kanė marrė pjesė nė kėtė tubim: GE 3101; LU99572; VL-165585; BE 420772; GE 6990; BE 405404; LU 99935 dhe GE 3727".

 

- Zahir Zahiri, nga fsh. Prelepnicė KK Gjilan;

- Hasan Mala, nga Gjilani;

- N. Zeka, bashkėshortja e Kadriut;

- Beat Chefer, librashitės Bielle;

- N. Avdullahu, bashkėshortja e Kadriut;

- Hajdar Sadrija, nga fsh. Ponoshec, KK Gjakovė;

- Adem Sadrija nga fsh. Ponoshec, KK Gjakovė.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

Bashkėpunėtori i sigurt, shėnimet ende tė pavėrtetuara. "Kobrės" i ėshtė

dhėnė pėr detyrė qė nė raportin e vet tė cilin do ta dėrgojė me shkrim, tė

identifikojė sa mė tepėr pjesėmarrės tė kėtij tubimi.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

Dėrgohet:

2 X SHSSH SKPB Punėtori operativ.

1 X Nė lėndė tė bash. "Kobra" Sejfullah Sahatēiu.

1 X Nė evidencė.

1 X Nė lėndė tė Hajdar dhe Adem Sadrijajt.

    

 

 

KLUBI I PUNĖTORĖVE SHQIPTARĖ I RSFJ "IGBALLE PRISHTINA", NĖ GJENEVĖ

 

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme.

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror.

Drejtorati-Gjakovė.

Punt. op. Sejfullah Sahatēiu.

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "Kobra".

 

Shėnimet kanė tė bėjnė me veprimtarinė e LRSSHJ.

Raporti ka arritur mė 17. 04. 1985.

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit.

Shpenzime nuk ka pasur.

Raporti paraqitet mė 22. 04. 1985.

 

II

 

Bashkėpunėtori  pėrcjell  veprimtarinė  armiqėsore tė disa  anėtarėve tė LRSSHJ nė Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori "Kobra" nė raportin e vet tė dėrguar me shkrim, pėrveē tjerash shkruan: "Klubi i punėtorėve shqiptarė i RSFJ 'Igballe Prishtina', nė Gjenevė, me rastin e katėrvjetorit tė shpėrthimit tė demonstratave nė Kosovė, organizoi njė mbrėmje pėrkujtimore nė njė sallė tė madhe tė Universitetit tė Gjenevės mė datė 30. 03. 1985. Nė kėtė tubim ishim afėr 250 veta e mė sė tepėrmi kishte anėtarė tė klubit tė Lozanės. Para se tė fillojė kjo ceremoni, para hyrjes, disa punėtorė tanėt shitnin gazeta tė ndryshme si 'Zėri i Popullit', 'Bashkimin', 'Shqipėria e Re' dhe disa libra Titistėt' tė formatit tė vogėl. Me kėtė rast ėshtė shitur 'Zėri i Kosovės' nė dy fletė vetėm me fotografi tė 'heronjve' dhe tė tė burgosurve politikė shqiptarė. Nė mbrėmjen pėrkujtimore fjalėn e mbajti djali i Hasan Malės, nė moshė afėr 25 vjeēar. Ky nė emėr tė 'lėvizjes' lexoi gjatė njė artikull rreth ngjarjeve nė Kosovė dhe rreth politikės antishqiptare tė disa udhėheqėsve tė Kosovės dhe tė Jugosllavisė. Nė vazhdim ky tha: 'Jugosllavia ia ka arritur disa qėllimeve tė veta kundėr nesh, kundėr punėtorėve nė migrim. Jugosllavia dhe UDB-a kanė intervenuar tek policia zvicerane qė neve tė mos na jepet kurrfarė e drejtė e as azili politik, se gjoja ne jemi irredentistė dhe se merremi me terrorizėm. Disa antishqiptarė e shpėrndajnė 'Zėrin e Kosovės' tė falsifikuar e qė kėto shėrbime po ua mundėson UDB-a'. Djali i Hasan Malės me kėtė rast lexoi edhe njė peticion tė cilėn nė emėr tė 'lėvizjes' do t'ia dėrgojė Parlamentit Evropian nė Strasburg-Francė, dhe njė peticion tjetėr pėr t'ia dėrguar shefit tė policisė zvicerane. Nė kėtė peticion ishin nėnshkrimet e afėr 450 vetave.

Peticioni pėr policinė zvicerane

 

Edhe mė 23. 03. 1985, ėshtė mbajtur njė mbrėmje pėrkujtimore e klubit tė Lozanės, e nė tė cilėn ishin afėr 500 veta. Edhe nė kėtė tubim djali i Hasan Malės kishte folur nė emėr tė 'lėvizjes' dhe kishte vazhduar me nėnshkrime nė peticion. Pėrmbajtja e peticionit tė dėrguar nė emėr tė shefit tė policisė zvicerane kishte pėrafėrsisht kėtė pėrmbajtje: 'I nderuari kont. Ju na keni quajtur dhe mendoni se ne dhe LRSSHJ-ja jemi terroristė. Jo shoku kont, ne as qė marrim erė nė terrorizėm e as qė jemi terroristė. Terroristė janė UDB-a jugosllave tė cilėt po i vrasin djemtė mė tė shtrenjtė tė Kosovės si ata nė Shtutgart, (Jusufin, Kadriun dhe Bardhoshin), burgosėn me mijėra shqiptarė nėpėr burgje pas ngjarjeve tė pranverės 1981. Sigurisht, zoti kont, keni lexuar shkrimet nga gazetat e ndryshme tė botės, me siguri ju kujtohet mirė kur UDB-a jugosllave kurdisi bombėn nė Buchhandlulug Bathaustrasse 35 nė Biel tek Beat Schafer. LRSSHJ nuk ėshtė njė organizatė terroriste por ėshtė organizatė demokratike e cila nuk ka lidhje me politikėn zvicerane. Kjo pari kėrkon statusin e republikės sė Kosovės nė kuadėr tė Federatės Jugosllave. Rrofshin vėllezėrit tanė zviceranė'".

 

Pėrmbajtja e programit kulturor...

 

"Nė kėtė tubim u kėnduan kėngė, u lexuan dhe u dėgjuan recitime kushtuar shumė personaliteteve si dhe Bajram Currit. Nė mesin e tė tjerėve recitoi njė poezi edhe Rrustem Mahmutaj nga fshati Lubeniē, KK Pejė. Ja poezia tė cilėn e shkroi dhe recitoi Rrustemi: ‘Ti shkėmb i patundur ndėr beteja, ti tokė e skuqur me gjak, ti emėr i qėndresave, ty tė kėndoj unė biri yt mėrgimtar, ty Kosovė oj nėna ime, tė kėndoj nga perėndia, pėr qėndresėn tėnde, pėr heroizmin tėnd, ballė armikut serbomadh, pėrpara Kosovė nė marshim, pėrpara drejt lirisė, si njė grusht i fortė, ja vdesim ja fitojmė pėrpara Kosovė, ndije kushtrimin tim, dhe grushtin tim kam ngritur pėr liri, nė tjetrėn dorė flamurin kuq e zi qė valon, dhe them nga zemra Kosova Republikė, ē'ka Kosova qė lėshon zė, nė Kosovė shkau vend nuk ka, se Kosova vetė po flet, kemi qenė tė shtypur krejt, ky armik kishte kujtuar, se shqiptarėt kanė harru, por shqiptarėt i kanė tregu se vendin tonė s'mundem me e lėshu, toka e Kosovės me gjak ėshtė gatuar, se gjyshėt amanet na kanė lėnė, tė qėndrojmė pėr Kosovėn nėnė, kėmbė armikut tė mos i lėmė, dhe botės i kemi tregu, se Kosovėn nuk mundesh me e sundue, jemi shqiptarė nuk dimė ē'ėshtė frika, po marshojmė nga republika, se njė herė kemi thėnė, republikė kushtetutė, ja me hatėr ja me luftė...'. Nė kėtė tubim, gjegjėsisht nė sallė ishte parulla "Kosova Republikė", pastaj fotografitė e Jusufit, Kadriut, Bardhoshit, Nuhiut dhe Rexhė Malės. Ndėr mė aktivistėt e LRSSHJ ishin djali i Hasan Malės, Shaqa N. nga Kaēaniku, Hasan Malaj nga fshati Kaliqan, KK Pejė, bashkėshortja e Zahir N. nga fshati Perlepnicė KK Gjilan dhe Sheremet N. pėr tė cilin nuk di se nga ėshtė, me moshė afėr 43-45 vjeēar, pjesėmarrės aktiv nė demonstratat e Bernit".

 

-  N. Malaj, djali i Hasan Malės, nė moshė afėr 25 vjeēar;

-  Rrustem Mahmutaj, nga fshati Lubeniē, KK Pejė, i njohur i shėrbimit;

-  Hasan Malaj - "Mixha" - i njohur shėrbimit;

-  Shaqa N. nga Kaēaniku;

-  Kadri Avdullahu i njohur i shėrbimit;

-  Sadri Malaj, nga fshati Kaliqan, KK Pejė;

-  Sheremet N. nė moshė afėr 43-45 vjeēar.

 

DETYRĖ E KOBRĖS

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ:

Bashkėpunėtori   i   sigurt,  shėnimet  pjesėrisht tė  vėrtetuara   edhe  nga burimet tjera. Bashkėpunėtorit do t'i jepet pėr detyrė qė tė identifikojė Shaqė N. dhe Sheremet N. se prej nga janė si dhe pėr mbiemrat e tyre.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

Dėrgohet:

2 x ShSSh SKPB.

1 x Evidencės.

1 x nė lėndė tė bashk. "Kobra".

1 x DSHSSH- Pejė.

1 x DSHSSH-Gjilan.

1 x DSHSSH-Ferizaj.

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

    

 

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme.

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror.

Drejtorati-Gjakovė.

Punt. op. Sejfullah Sahatēiu.

Mė 23. 04. 1985.

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "Kobra".

 

Shėnimet kanė tė bėjnė me organizimin e tubimit tė anėtarėve tė LRSSHJ nė Zvicėr.

 

Biseda ėshtė zhvilluar nėpėrmjet telefonit mė dt. 18. 04. 1985, nė orėn 16:00.

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit.

Shpenzime nuk ka pasur.

Raporti paraqitet mė 23. 04. 1985.

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarinė armiqėsore tė disa pjesėtarėve tė LRSSHJ nė Zvicėr.

 

III

 

Nėpėrmjet telefonit ėshtė thirrur "Kobra" mė datėn 18. 04. 1985, i cili pėrveē tjerash, lajmėron: "Mė dt. 27. 04. 1985, tė shtunėn, ėshtė siguruar salla e restorantit nė rrugėn 'Noujenbruk Strasse 43' nė Bernė, nga ana e LRSSHJ. Ky restorant ėshtė rezervuar me kėtė dt. prej orės 12-18:00, dhe sipas planifikimit tė tyre nė tė marrin pjesė afėr 400 veta. Sipas njė burimi, nė kėtė tubim do tė flitet pėr organizimin e serishėm tė demonstratave tė Kosovės. Para restorantit do tė vihet nė gjysmėshtizė flamuri kombėtar shqiptar. Pėr rezervimin e restorantit janė angazhuar Zahir Zahiri nga fshati Pėrlepnicė KK Gjilan dhe Rrustem Mahmutaj... (mungon pjesa vijuese e raportit, red.)

 

Pjesėmarrje  e madhe  e  shqiptarėve nė manifestimet antijugosllave

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

    

 

 

RAPORT MBI DEKLARIMET E RRUSTEM MAHMUTAJT

 

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtori-Gjakovė

punt. op. Sejfullah Sahatēiu

Mė 23. 04. 1985

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "Kobra".

Shėnimet kanė tė bėjnė me Rrustem Mahmutajn nga fshati Lybeniq, KK Pejė, aktivist i LRSHSJ-sė nė Zvicėr. Raporti ėshtė dėrguar mė 12. 04. 1985, ndėrsa nė adresė tė punėtorit operativ ka arritur mė 22. 04. 1985. Nė  iniciativėn e punėtorit operativ.  Shpenzime nuk ka  pasur.  Raporti paraqitet mė 22. 04. 1985.

 

II

 

Bashkėpunėtori  pėrcjell  veprimtarinė  armiqėsore tė disa  anėtarėve tė LRSSHJ nė Zvicėr.

 

Raport mbi deklarimet e Rrustem Mahmutajt

 

III

 

Bashkėpunėtori "Kobra" nė raportin e vet tė dėrguar nėpėrmjet tjerash shkruan: "Mė dt. 07. 04. 1985 jam takuar me Rrustem Mahmutajn i cili nė bisedė lidhur me Ibrahim Kelmendin mė tha: Ibrahim Kelmendi ishte shok i ngushtė i dajėve tė mi Isuf dhe Bardhosh Gėrvallės, dhe sė fundit Ibrahimi tradhtoi dhe me dorė tė vet ata i vrau. Ne kemi mjaft fakte dhe argumente qė flasin pėr kėtė tradhti. Ibrahimi pasi vrau kėta, deshi qė ta marrė edhe gruan e Kadriut pėr bashkėshorte, mirėpo e njėjta nuk pranoi qė tė martohet me njė tradhtar. Pėr kėtė gjė mė ka treguar Hasan Malaj, qė i njėjti Kadriu e ka pasur nipash. Pasi qė i dėshtoi martesa Ibrahimit me bashkėshorten e Kadriut, ai vendosi qė nė vitin 1984 tė vijė nė Kosovė dhe tė martohet duke mos u frikėsuar aspak nga UDB-ja. Kėshtu i shoqėruar nga UDB-ja e Beogradit pasi qė mė parė i kishte kryer punėt e tyre, sė bashku me bashkėshorten e vet u kthye prapė nė perėndim pa njė therė nė kėmbė. Ibrahimi, nė fillim kishte mėsuar nga UDB-ja, kishte sjellje tė mirė se gjoja kishte ideologji marksiste-leniniste dhe si i tillė i fut nė LRSSHJ, i cili punoi gjerė nė mbledhjen e cila u mbajt nė fund tė dhjetorit 1984 kur edhe u pėrjashtua. Pėr Ibrahimin gjetėm edhe fakte tė reja mbi tradhtinė e tij. Sė bashku me Ibrahimin u pėrjashtua edhe Xhafer Shatri, pasi qė Xhaferi nuk ka ikur nga burgu por ėshtė lėshuar dhe pėrcjellė qė t'iu kryejė punėt e UDB-ės Jugosllave. Pėr vrasjet e Jusufit dhe tė tjerėve ende do tė mbetet arsyetimi i tillė nė mesin e punėtorėve tanė se ata i kanė vrarė serbėt e Beogradit pasi qė edhe qėllimi ynė ėshtė qė tė fajėsohen ata, mirėpo e vėrteta ėshtė se Ibrahimi

ata i  ka vrarė.  Pėr kėtė Ibrahimi do tė japė pėrgjegjėsi  para popullit atėherė kur tė bėhet "Kosova Republikė". Pėr kohėn se Ibrahimi ishte nė Kosovė, nė e kemi pėrcjellė atė titist i cili ėshtė vėrejtur nėpėr kafene tė ndryshme nė shoqėri me UDB-ashėt. Nė kohėn e fundit nė LRSSHJ janė aktivizuar edhe dy vėllezėrit e Jusuf Gėrvallės, Hyseni dhe tjetri tė cilit mjaft u  mundua  nga  UDB-ja  qė t'i  shtijė nė dorė por nuk arriti.  Nė vazhdim Rrustemi shpeshherė pėrdor fjalėt "Durmishat". qė do tė thotė tradhtar i LRSSHJ-sė.

 

- IBRAHIM KELMENDI; i njohur nga Shėrbimi.

- RRUSTEM MAHMUTAJ, nga fsh. Lybeniq, KK Pejė, i njohur nga Shėrbimi.

- XHAFER SHATRI, i njohur nga Shėrbimi.

- HASAN MALA, vėllai i Rexhep Malės qė tė dytė tė njohur nga Shėrbimi.

 

IV

 

Vėrejtjet e punėtorit operativ;

Bashkėpunėtori   i   sigurt,   shėnimet  e   pavėrtetuara.  "Kobra"  ėshtė  nė marrėdhėnie tė mira me Rrustemin, pėr ē'gjė ka mundėsi qė tė dijė mė pėr sė afėrmi mbi veprimtarinė armiqėsore. Bashkėpunėtorit   iu   ėshtė   dhėnė   detyrė     prapė     kontaktojė   me Rrustemin. Me njė kopje tė kėtij raporti ėshtė njoftuar DSHSSH nė Pejė.

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

Dėrgohet:

2 x SHSSH SKPB

1 x DSHSSH Pejė

1 x Evidencės

1 x nė lėndė tė bashk. "Kobra"

Punėtori operativ, Sejfullah Sahatēiu

    

 

THIRRJE PĖR DEMONSTRATA NĖ BON

Sekretariati Krahinor pėr Punė tė Brendshme

Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror

Drejtori-Gjakovė

punt. op. Sejfullah Sahatēiu

Mė 21. 06. 1985

Sektori II, LRSSHJ

 

RAPORT I BASHKĖPUNĖTORIT

 

I

 

Burimi: Bashkėpunėtori "Kobra"

Shėnimet kanė tė bėjnė  me organizimin e demonstratave nė  Bon tė RFGJ-sė nga ana e LRSSHJ-sė.

Biseda ėshtė zhvilluar mė dt. 21. 06. 1985, nėpėrmjet telefonit, nė orėn 08. 00.

Me iniciativėn e bashkėpunėtorit

Shpenzime nuk ka pasur

Raporti paraqitet mė 21. 06. 1985

 

II

 

Bashkėpunėtori pėrcjell veprimtarinė armiqėsore tė disa pjesėtarėve tė LRSSHJ-sė nė Zvicėr.

 

III

 

Bashkėpunėtori "Kobra" nėpėrmjet telefonit, mė dt. 21. 06. 1985, nė orėn 8. 00 pėrveē tjerash lajmėron: "Kanė filluar tė shpėrndahen thirrjet pėr pjesėmarrje nė demonstrata tė cilat do t'i organizojė LRSSHJ. Demonstratat do tė organizohen nė qytetin Bon tė RFGJ-sė mė dt. 29. 06. 1985, duke filluar nė ora 10. 00. vendtubimi pėr fillimin e demonstratave do tė jetė nė Mynsterplac. Unė personalisht nuk kam mundėsi qė tė marr pjesė nė kėtė demonstratė, pasi qė atė ditė jam duke punuar.

 

IV

 

Vėrejtje e punėtorit operativ:

Bashkėpunėtori i sigurt,  shėnimet  ende    pavėrtetuara. Meqė bashkėpunėtori nuk ka mundėsi qė tė marrė pjesė nė kėto demonstrata, i ėshtė dhėnė pėr detyrė qė nėpėrmjet lidhjeve tė veta tė interesohet mbi pjesėmarrėsit dhe rrjedhat nė kėto demonstrata.  Lidhur me kėtė jeni njoftuar edhe me depeshen tonė nr. 237 tė dt. 21. 06. 1985

 

V

 

Vėrejtjet, ēmimet dhe vendimet e eprorit:

Dėrgohet:

2 x SHSSH SKPB

1 x nė lėndė tė bashk. "Kobra"

1 x Evidencės

1 x Camoviqit

Punėtori operativ: Sejfullah Sahatēiu

 

ANALIZĖ RRETH AKTIVITETIT TĖ EMIGRACIONIT SHQIPTAR

 

Aktiviteti i Emigracionit Nacionalist Shqiptar nė radhė tė parė organizatės irredentiste LRSSH J eskalon edhe mė tutje. Mund tė konstatohet se ndikimi i irredentės tė qytetarėt tanė me punė tė pėrkohshme nė vendet e Evropės Perėndimore ėshtė rritur nė raport me gjendjen e para 2-3 viteve. Kjo flet pėr atė qė kėmbėngulja e irredentės nė forcimin e pjesėmarrjes dhe ndikimit tė saj ka dhėnė mė shumė rezultate se pėrpjekja jonė pėr pengimin e aktivitetit irredentist antijugosllav. Nė mesin e punėtorėve tanė me punė dhe qėndrim tė pėrkohshėm nė vendet e Evropės Perėndimore njė nga arsyet e cila ka shkuar nė favor tė irredentės ka qenė politika e formimit tė klubeve nacionale tė qytetarėve tanė. Kėto irredenta i shfrytėzoi dhe nėn ēadrėn nacionale formoi klubet nacionaliste, tė cilat ishin forma pėr tubime tė gjėra tė qytetarėve tanė dhe ndikimin e irredentės nė mesin e tyre. Nė irredentėn duhet parė si grupim armiqėsor numėr njė pėr nga masoviteti, agresiviteti, organizimi me ndihmė tė hapur dhe mbėshtetje ALOS (sigurimi shqiptar ) i RPSSH me pretendime tė hapura territoriale ndaj RSFJ-sė.

 

TREGUESI KRYESOR I IRREDENTĖS: MASIVITETI

 

Njė nga treguesit kryesorė pėr prezencėn e dukshme dhe ndikimin e irredentės ėshtė masiviteti i pjesėmarrjes sė qytetarėve tė kombėsisė shqiptare nė manifestimet antijugosllave tė cilat LRSSHJ i organizoi nė vitin 1984 dhe 1985. Pėr shembull me 11 koncerte tė ansamblit folklorik shtetėror tė RPSSH gjatė shtatorit 1984 qė ishte njė demonstrim antijugosllav i llojit tė vetė morėn pjese mbi 6000 perona ose ēdo i treti qytetar i kombėsisė shqiptare i cili nė atė kohė ishte me banim nė Zvicėr. Pastaj nė 11 demonstratat antijugosllave gjatė vitit 1984 nė Gjenevė, Bernė, Bil, festimi i ditės sė flamurit shqiptar nė Cyrih dhe Lozan, komemoracione tė ndryshme tė ngjashme morėn pjesė rreth 5000 vetė. Pa marrė parasysh se nė tė gjitha kėto aktivitete morėn pjesė edhe persona nga vendet e tjera tė Evropės Perėndimore RFGJ-sė, Franca, Belgjika etj., prapėseprapė shifrat e lartpėrmendura tregojnė pėrqindje mjaft tė madhe tė pjesėmarrjes sė shqiptarėve nė manifestime antijugosllave, me tendencė tė theksuar tė rritjes si tė numrit tė manifestimeve, po ashtu edhe tė numrit tė pjesėmarrėsve qė vėrtetohet me numrin e tubimeve pėrkujtimore tė kėtij viti.

Pėr shembull janė mbajtur shumė tubime pas vdekjes sė E. H nė tė cilin kanė marrė pjesė numėr i madh i shqiptarėve, duke shprehur ngushėllime mes vete, duke u regjistruar nė librin e ngushėllimeve, kanė dėrguar telegrame ngushėllimi P. P. SH., disponojmė tė dhėna se njė numėr i qytetarėve tanė kanė marrė pjesė edhe nė varrim tė E. H. nė R. P. S. SH. Gjithashtu janė organizuar shumė tubime pėrkujtimore pas vdekjes sė Zija Shemsiut, nė tė cilat gjithashtu kanė marrė pjesė njė numėr i madh i personave. Ėshtė organizuar edhe mbledhja e ndihmave pėr familjen Shemsiu nė vendlindje. Kėto takime pėrkujtimore LRSSHJ i organizoi nėpėrmjet klubeve tė cilat nė tė shumtėn e rasteve binin nėn ndikim e LRSSHJ-sė.

 

NDIKIMI I IRREDENTĖS KA DEPĖRTUAR GJERĖSISHT MES QYTETARĖVE TĖ KOMBĖSISĖ SHQIPTARE

 

Duhet tė kihet parasysh se ndikimi i irredentės, veēanėrisht nė Zvicėr nuk ėshtė i kufizuar nė emigracionin armiqėsor Shqiptar, i cili nuk ėshtė i madh nė numėr dhe politikisht i papėrfillur, por ky ndikim ka depėrtuar gjerėsisht mes qytetarėve tanė tė kombėsisė shqiptare ndaj tė cilėve zhvillohet njė indoktrinim intensiv: shpėrndahen buletine tė ndryshme dhe literaturė nga RPSSH, shfaqen filma propagandistikė, shpėrndahen videokaseta dhe kaseta magnetofoni. Kohėve tė fundit ky material dėrgohet edhe nė vendlindje. Pastaj irredentistėt nėpėrmjet klubeve organizojnė shfaqje tė ndryshme, recitale, skeēe, e tė ngjashme, nėpėrmjet tė cilave poshtėrohet gjithēka qė ėshtė jugosllave dhe ushtrohet njė ndikim i fortė propagandistik nė punėtorėt tanė. Kryes tė veprimeve tė lartpėrmendura janė fėmijėt dhe pjesėtarėt e LRSSHJ-sė. Ndėrsa vendi ku kryhen aktivitetet janė klubet, banesat private, sallat e marra   me  qira  e      ngjashme.

 

E gjithė kjo flet se qytetaret tanė me pasaporta tona, tė cilėt vijnė nė vendlindje dhe kthehen nė punė jashtė vendit faktikisht pėrfaqėsojnė bazėn  themelore tė  irredentės.

Duhet theksuar se dalėngadalė po vijmė te tė dhėnat pėr organizimin e tė gjitha tubimeve dhe manifestimeve si dhe pėrgatitjen e aksioneve jashtė vendit pėr tė cilat menjėherė njoftojmė telegrafikisht. Gjithashtu punojmė pėr prishjen e organizimeve, mbajtjen e tubimeve dhe manifestimeve tė ndryshme antijugosllave, angazhohemi edhe nė plasimin e dezinformatave nė rrethe irredentiste me tė cilat u kundėrvihemi aktiviteteve tė tyre.

 

UA KEMI MARRĖ DOKUMENTET E UDHĖTIMIT

 

Anėtarėve tė familjeve tė irredentistėve tė njohur nga rrethina e Gjakovės ua kemi marrė DU (dokumenti i udhėtimit), dhe ėshtė ndaluar dhėnia e tyre, me qellim qė ata t'i ndjejnė pasojat e pjesėmarrjes sė anėtare tė familjes sė tyre me veprimtari armiqėsore dhe veprimtari intensive kundėr vendit tonė, si dhe me qėllimin e ngushtimit tė hapėsirės pėr krijimin e lidhjeve dhe vatrave tė reja mes qytetarėve tanė nė vend dhe jashtė vendit. Nė kėtė drejtim duhet tė pėrfshihen edhe masa tė tjera shoqėrore-politike, nė mėnyrė qė tė ndjehen pasojat pėr atė ēka bėjnė anėtarėt                    e familjeve  tė tyre.

 

Ėshtė karakteristikė tė theksohet se kohėt e fundit ka tendenca qė ONDSH dhe LRSSHJ tė krijojnė kontakte dhe marrėveshje pėr veprimtari nė pozicionet e njėjta dhe platforma e njėjtė. Po ashtu edhe lidhjet e ONDSH-sė dhe emigracionit ustash nė manifestimet antijugosllave. Duhet theksuar fakti se gati tė gjithė qytetarėt tanė tė kombėsisė shqiptare nė perėndim e veēanėrisht anėtarėt e LRSSHJ-sė posedojnė armė dhe kohėve tė fundit kėto i dėrgojnė edhe nė vendlindje.

 

CILAT ISHIN VATRAT E AKTIVITETIT TĖ IRREDENTĖS?

 

Nė bazė tė tė dhėnave tė deritanishme vatra tė verifikuara tė aktivitetit armiqėsor tė irredentės, kur ėshtė fjala pėr personat e rrethit tė Gjakovės janė:

 

  Zvicėr-Cyrihu, Berna, St. Galen, Surse...

  RFGJ-Frankfurti, Sindelfingen...

Nė Belgjikė-Brukseli

  SHBA-Detroiti, New York

 

Kėto janė njėkohėsisht zonat ku ėshtė e koncentruar fuqia mė e madhe punėtore e rrethinės sė Gjakovės. Nga rrethinat e zonės sė Gjakovės duhet dalluar zonėn e BL Ponoshec, BL Skivjan, BL Rogovė dhe fshatin Batushe si vatra tė irredentės. Pėr shkak tė lidhjeve tė iniciuara tė shumė personave tė cilėt janė nė lidhje familjare dhe lidhje tė tjera me personat e eksponuar gjegjėsisht kryejnė veprimtari armiqėsore nė vatrat e lartshėnuara jashtė vendit.

 

CILĖT PERSONA NGA RRETHI I GJAKOVĖS MERITOJNĖ VĖMENDJE?

 

Nga personat e rrethinės sė Gjakovės rėndėsi tė veēantė meritojnė: Vėllezėrit Adem dhe Hajdar Sadrija (00) nga Ponosheci, aktivist i dalluar i LRSSHJ-sė dhe me lidhje tė verifikuar me Ambasadėn Shqiptare nė Vjenė dhe Paris, tė cilėt veprojnė nė zonėn e Bernės. Ali Hajdari nga Beci gjendet nė Belgjikė-Bruksel. Vėllezėrit Rexhė e Rizah Shabanaj nga Dobriqi, gjenden nė Surse, shumė aktivė nė planin propagandistik dhe anėtarė tė LRSSHJ-sė. DSHSSH (drejtoria e Shėrbimit tė Sigurimit tė Shtetit) Gjakovė ndjek: katėr lėndė 00, katėr P00, gjashtė SOK, shtatė raste tė ndara (raste nė hetim). Persona tė indikuar pėr spastrim gjithsejtė 165 nga kėta tė indikuar mė 1985 - 48 persona. Janė ngritur 6 kallėzime penale pėr 7 persona, nė mungesė tė tyre prokurori publik ka pranuar kallėzimin, sepse nė kemi dokumentuar aktivitetin e tyre armiqėsor. Katėr personave i ėshtė marrė DU, ndėrsa ėshtė lėshuar ndalesė pėr lėshim tė DU pėr 14 persona. Nė pėrcjellje tė aktivitetit armiqėsor tė ENSH (emigracionit nacionalist shqiptar ), irredentės dhe KOZ tė punėtorėve tanė me punė tė pėrkohshme jashtė vendit ėshtė angazhuar e gjithė DSHSSH Gjakovė. Kjo drejtori kėtė problematikė e pėrcjell nėpėrmjet 20 bashkėpunėtorėve dhe 42 lidhjeve operative. Kontaktet realizohen ekskluzivisht brenda vendit, ndėrsa lidhjet mbahen me telefon dhe korrespodenca. Nė tė gjitha pozicionet janė shtetas jugosllav-pėrveē dy bashkėpunėtorėve tė cilėt janė emigrantė shqiptarė.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Datenschutzerklärung
Kostenlose Webseite von Beepworld
 
Verantwortlich für den Inhalt dieser Seite ist ausschließlich der
Autor dieser Homepage, kontaktierbar über dieses Formular!