Intervistė me veprimtarin Mehmet HAJRIZI  nė 25 vjetorin e Demonstratave tė vitit 1981

  FJALĖ ME RASTIN E 25 VJETORIT TĖ DEMONSTRATAVE TĖ VITIT 1981 

  JEHONA E NGJARJEVE TĖ KOSOVĖS NĖ SHTYPIN E HUAJ - Revista “LIRIA” nr.3 ,  faqe 16 , maj 1981

  KĖTU I THONĖ DRENICĖ - Tahir Meha – Monografi : Mehmet Bislimi

   MĖRGATA SHQIPTARE  PĖRKRAHĖ DEMONSTRATAT E VITIT 1981 NĖ KOSOVĖ - Shkruan Ismet Rashiti

  “LUFTA E POPULLIT TONĖ ĖSHTĖ E DREJTĖ DHE DO TĖ TRIUMFOJ” -  Revista “LIRIA”  Nr. 3 , Maj 1981 , nga faqe 1 deri faqe 9. 

  POPULLI  SHQIPTAR   JUGOSLLAVI  ASNJĖHERĖ  NUK  VENDOSI PĖR  FATIN  E  TIJ"  - Ravista  LIRIA", nr, 4-5, Gusht 1981-Faqe 8 deri 12

  DOKUMENTE: Aktgjykimi i Grupit tė 21 studentėve, organizatorė tė demonstratave tė marsit 1981 - "Zėri Ditor"

  DEMONSTRATAT STUDENTORE TĖ MARSIT 1981 - Shkruan : Sylė Mujaj

  BUKA E GATUAR ME MIELL TĖ MYKUR NUK HAHET - Shkruan: Kadri Rexha

  DEMAGOGJIA E VJETĖR E AZEM VLLASIT - Shkruan : Ismet Rashiti

 

  DEMONSTRATAT GJITHĖPOPULLORE TĖ KOSOVĖS MĖ 1, 2 DHE 3 PRILL 1981 -  Pėrgatiti: Osman Osmani - Bashkautorė: Abdullah Prapashtica, Faton Topalli, Fatmir Bajrami dhe Skender Ibishi 

 

   PKMLSHJ ORGANIZATORE E  KĖRKESĖS PĖR REPUBLIKĖ - Shkruan: Faton Topalli

 
 

1 Prill 1981 - Hydajet Hyseni ju drejtohet demonstruesve nė qendėr tė Prishtinės

Hydjet Hyseni, Kadri Batusha...

Njė nga fotografitė e rralla e Demonstratės nė Prishtinė me 1 prillit 1981

Fotografi nga demonstrata e 1 prillit 1981

Burgosje , ishte shum e rrezikshme brohoritja "KOSOVA REPUBLIKĖ" dy inspektor tė Sigurimit Shtetror burgosin njė Demonstrues dhe me dorė ja mbyllin gojėn !!!

Njė nga pllakatet e botuara nė shtypin ilegal, Revista "LIRIA" 1981

Njė nga pllakatet e botuara nė shtypin ilegal, Revista "LIRIA" 1981

Karikatur e botuar nė Revistėn "LIRIA"  nė maj 1981

Mbrojtėsit e Jugosllavisė dhe Titizmit qė ishte dridhur nga demonstratat e Pranverės sė vitit 1981, karikatur e publikuar nė Revistėn "LIRIA"  maj 1981

Gjykimi i Grupit tė Mehmet Hajrizit , nga e djathta nė tė majt Jakup Krasniqi, Mehmet Hajrizi, Gani Syla ... Azem Syla etj.

Pjesa e grupit tė Hydajet Hysenit nė Gjilan : nga e djathta ; Nazmi Hoxha Bejtullah Tahiri, Basri Musmurati, Naim Salihu, Shemsi Hoxha, Hilmi Ramadani, Sadri Sherifi etj.

Gjykimi i grupit tė Ukshin Hotit : nga e djathta Halil Alidema, Ekrem Kryeziu. Ukshin Hoti .. etj.

Gjykimi i Grupit "Pavarsia" : Salih Lajqi, Ujkan Nikēi, Ibrahim Dreshaj, Naser Salihaj, Ibrahim Nikēi ... etj. 

Gjykimi i Tahir Gecit

Gjykimi i Grupit tė Bajram Ajetit, Ismet Begollit, Sherif Konjufcės, Bajrush Behrami, Ali Ajeti ... etj i njohur si Grupi i Llapit.

Gjykimi i Grupit tė Kadri Osmanit e Ramė Bujės... i njohur si Grupi i Prishtinės

Gjykimi i Grupit tė Ferizajit i lidhur me Grupin e Faton Topallit dhe Avdullah Prapashticės.

Gjykimi i Grupit tė Ferizajit ; Bajrush Xhemaili, Rrahim Sadiku, Nazife Xhemaili ... etj.

Gjykimi i Grupit tė Sejdi Veselit, Afrim Zhitis , Shemsi Veselit etj.  

Nga Demonstarat e vitit 1990 nė Prishtinė. Tashmė edhe kėmbkryq pėrpara dhunės policore .

Datenschutzerklärung
Gratis Homepage von Beepworld
 
Verantwortlich für den Inhalt dieser Seite ist ausschließlich der
Autor dieser Homepage, kontaktierbar über dieses Formular!