Informatë - NDËRROI JETË ATDHETARI I SHQUAR SMAJL HARADINAJ

 HUMORI I ZI I SALI BERISHËS Shkruan: Akademik  Rexhep Qosja 

 

 GENJESHTRA JUBILARE Shkruan: Akademik Rexhep QOSJA

 HISTORIA E SHQIPËRISË NË NATO

 FJALIMI I PRESIDENTIT TË SHQIPERISË BAMIR TOPI, NË SAMITIN E NATO-S 

  NË DHJETËVJETORIN E RËNIES SË 14 DËSHMORËVE NË SHISHMAN TË BOKËS - Shkruan: Fetnete Ramosaj

NJË MUZIKAL AMERIKAN PËR KOSOVËN

SALI BERISHA KRYEMINISTRI I SHQIPËRISË,intervistë për Gazetën “EXPRESS”

 NË DHJETËVJETORIN E RËNIES SË 14 DËSHMORËVE NË SHISHMAN TË BOKËS - Shkruan: Fetnete Ramosaj

  NJË FJALIM I FUQISHËM I SKENDER HYSENIT NË KËSHILLIN E SIGURIMIT TË OKB/së NË NJU JORK

 INTERVISTË ME AKADEMIK REXHEP QOSJA - Musli Krasniqi “GAZETA SHQIPTARE”

 KOMUNIZMA NJË KOLERË QË SHKATËRRON SHPIRTIN - Mid’hat  Frashëri në mërgim më 1 dhjetor 1946 

 ZBULOHEN DOKUMENTET E HAGËS: E VËRTETA E INCIDENTIT NË KANALIN E KORFUZIT - Shkruan: Artur Meçollari Gazeta “PANORAMA”

 RRËFIM NË VETËN E PARË, BISEDË ME MURAT JASHARIN- Bisedën e udhëhoqën - Shaip Beqiri dhe Sabit Gecaj

 ADEM JASHARI – LAVDIA E KOSOVËS - Nga Akademik Rexhep Qosja 

  GËZIMI I MËRGIMTARËVE PËR SHTETIN E TYRE - Shkruan: Shaip Beqiri

KREMTIMI I NJËVJETORIT TË PAVARËSISË NGA AMBASADA E KOSOVËS NË ZVICËR 

 

 

FOTOGALERI nga Manifestimi Kulturo-artistik për nder të 1. vjetorit të Pavarësisë së Kosovës në Altendorf , Kantonit të Schwyzit (Zvicër)

  AVNI SPAHIU PËRFAQËSUES I KLANIT APO I KOSOVËS - Nga Qazim Doda, New York 12 Mars. 2009

 TRAJNIMET ‘SHPËTOJNË’ USHTARËT - Intervistë me kryetarin e Komisionit Parlamentar për Siguri dhe Punë të Brendshme, Rrustem Mustafa

 

NJË VIT  SHTET -Shkruan: Xhavit Haliti  

PAVARËSIA,  FJALË E MREKULLUESHM

 ZBULOHET NJË LIBËR SHQIP PARA BUZUKUT ?

 “SKËNDERBEU, HERO REAL DHE JO FANTAZI KOMUNISTE”- Intervistë me autorin e librit “Skënderbeu”, historianin OLIVER JENS SCHMITT BARACK OBAMA MERR ZYRTARISHT DETYRËN E PRESIDENTIT TË SHBA-VE

 

 JUSUFI, KADRIU E BARDHOSHI KISHIN GJETUR FORMULEN PËR BASHKIMIN E SHQIPTARËVE - Shkruan: Kadri Gërvalla 

 Në 10 vjetorin e rënies:  ENVER MALOKU është Dëshmor i Kosovës

 “MONOPOLIZIMI PARTIAK I AKADEMISË SË SHKENCAVE DHE ARTEVE TË KOSOVËS” Akademik Rexhep Qosja - Intervistë në gazetën “INFOPRESS”

  THAÇI NUK LIGËSHTOHET - Intervistë e Kryeministrit të Kosovës Zotri Hashim Thaçi Gazeta “EXPRESS”

 

 Beteja e Llapashticës me Fotografi e fjalë 

 Bedri Ahmeti - Bedi Dëshmor "Beteja e Llapashticës" 

 LLAPASHTICA, BETEJË E RËNDËSISHME NË HISTORINË E LIRISË - U shënua 10 vjetori i Betejës së Tabeve të Llapashticës

 

  ZBULOHET DRAMA NË DORËSHKRIM E MITHAT FRASHËRIT - “Drama trajton veprën e madhe patriotike të Gjerasim dhe Sevasti Qiriazit për çeljen e shkollës së parë shqipe të vajzave në Korçë, më 23 tetor 1891. Në dramë marrin pjesë si personazhe edhe rilindësit tanë të mëdhenj, Naim Frashëri, Sami Frashëri, Vaso Pasha, Jani Vreto”

 

 HULUMTIMI GJENETIK PËR POPUJT E BALLKANIT - Instituti Zviceran për Hulumtime Gjenetike, “iGENEA”

  Astrit Haraqija dhe Bajrush Morina u shpallën fajtorë 

ZHIKICA R. DHE GENTIANA M. – NJË DASHURI NË SHIKIM TË PARË - Shkruar nga Enver Robelli 

 FIGURA MË E  QËNDRUESHME  POLITIKE  NË  KOSOVË - Shkruan: Mehmet BISLIMI  

Fjala e Martti Ahtissarit Oslo, 10 dhjetor 2008 dhe intervista në TV CNN pas marrjes së çmimit NOBEL për paqe: “PAVARËSIA ISHTE DREJTËSI” 

    RRAHJA DHE HESHTJA Shkruar nga Enver Robelli

 HISTORIA E USHTRISË SË KOSOVËS Shkruan: Arianit BYTYÇI

 NË KËRKIM TË NJË IMAMI EVROPIAN TË KOSOVËS - Shkruar nga Enver Robelli

  Ambasadori Amerikan UILLIAM E. RAJERSON: ”RAMIZ ALIJA KISHTE GJAK NË DUART E TIJ” 

 ISMAIL KADARE: LIBRI, GJIROKASTRA, SHQIPTARËT... TV "Top Channel" me Adi Krastë

SHKRIMTARI & DIKTATORI: KADARE - HOXHA DHE HITLER – JYNGER Shkruan: Hans-Joachim Lanksch   

AKADEMIK QOSJA Qytetar nderi i Skenderajt - Shkruan: Mehmet Bislimi

 

 

 Për SKËNDERBEUN – DY INTERVISTA: SABRI GODO DHE PROF. OLIVER SCHMITT

  FOTOGALERI NGA MANIFESTIMI PËR 28 NËNTORIN NË KANTONIN E SCHWYZIT NË ZVICËR 

FESTA E FLAMURIT DITË QË BASHKON SHQIPTARËT – Shkruan KADRI GËRVALLA

 

 GJITHÇKA RRETH EULEKS-IT DHE BLLOKADAVE NGA KËSHILLI I SIGURIMIT TË OKB-SË  

 VETOJA RUSE DHE KINEZE IMPONON SHTRIRJEN E EULEX-IT - ME 6 PIKAT KONTRAVERSE TË BAN KI MUNIT

 

NË KUJTIM TË XHAVIT  HOXHËS - Shkruan: Mehmet BISLIMI

 KONGRESI I MANASTIRIT, MARRËVESHJE E MADHE KOMBËTARE - Shkruan: Rexhep Qosja Gazeta “SHQIP

VIZITË TE HASAN MALA NË GJILAN – PAS SHUM VITESH MËRGIMI I GËZOHET SHTETIT TË KOSOVËS - Shkruan: Sulejman Sulejmani

 100 vjet nga Kongresi i Manastirit - KONGRESI  I MANASTIRIT -  Midhat Frashëri rrëfen personazhet

  AMERIKANËT VOTOJNË PËR NDRYSHIMIN - Barak Obama është presidenti i 44 i SHBA-së

 MARRËZI ARKITEKTONIKE NË ZAGREB DHE NË PRISHTINË - Shkruan: Enver Robelli

 VESHJA KOMBETARE SHQIPTARE PO ZBEHET - Intervistë me prof. dr. Drita Halimi-Statovci Radio Blue Sky-RTK

  INTERVISTË ME ADEM DEMAÇIN –Gazeta "Kosova Sot"  

 REXHEP QOSJA: PSE DUHEN BASHKUAR KOSOVA E SHQIPËRIA - Gazeta “SHQIP”-PSE E QUAJ KADARENË, MIT I KOMUNIZMIT - Intervistoi: Admirina Peçi “Gazeta Shqiptare

 EKSPERIMENTI MË I MADH I TË GJITHA KOHËRAVE FILLOI ME 10 SHTATOR 2008, AFËR GJENEVËS - SHPRESAT DYSHIMET DHE FRIKA – FAKTE DHE DËSHMI RRETH EKSPERIMENTIT

  HOLLBRUK: PAVARËSIA E KOSOVËS RUHET NGA NATO - Arkitekti i paqes në Ballkan flet në emisionin "Exclusive" në "Top Channel"

NJËMBËDHJETË TË NGARKUARIT ME PUNË NË MISIONET DIPLOMATIKE TË KOSOVËS

DOSJA E VRASJEVE NË TROPOJË - SI U VRANË 14 PJESËTARË TË FAMILJES HAKLAJ, PRAPAVIJA E VRASJES SË  AZEM HAJDARIT, ILIR KONUSHEFCIT, HAZIR MALAJT...

 Biografi e shkurt e Kryeministrit Thaçi

 KONGRESI I MANASTIRIT, MARRËVESHJE E MADHE KOMBËTARE - Shkruan: Rexhep Qosja Gazeta “SHQIP 
 Gjithçka mbi Zgjedhjet e 17 nëntorit 2007...

 

 DOKUMENTE MBI INFILTRIMIN AGJENTUROR NË MËRGATËN SHQIPTARE NË ZVICËR -1984-1985

 Intervista e Georg W. Bush në Vizion Plus

Bild einfügen! (50x68)10 QERSHOR 2007 VIZITA E PRESIDENTIT XHORXH W. BUSH NË SHQIPËRI – RAPORTE – INTERVISTA – REAGIME - VIDEOMATERIALE 

 REKOMANDIMI: PAVARËSI E MBIKËQYRUR Raporti  i Marti Ahtisaarit për statusin e ardhshëm të Kosovës Nju Jork, 26 mars 2007

Zyra e të Dërguarit të Posaçëm të Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara për procesin e statusit të ardhshëm të Kosovës ** Propozimi për Status** (I kompletuar me anekset përciellëse) Me ndryshimet në Propozimin Gjithëpërfshirës për Zgjidhjen e Statusit të Kosovës 08-03-2007

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  FJALA E AKADEMIK  REXHEP QOSJËS E MBAJTUR NË AKADEMINË KUSHTUAR 8-VJETORIT TË RËNIES SË ADEM JASHARIT

 
 
 
 
 

    ADEM JASHARI - LEGJENDA E SAKRIFICËS DHE QËNDRESËS - Epopeja e UÇK-së

 
 
 
 
  

SEJDIU TË MOS I PËRNGJAJ RUGOVËS - Shkruan : LULËZIM ETEMAJ 

 
 
 
 
 
 

 ME NDERIME TË LARTA U VARROS QERIM PAJAZITI

 
 
 
 

DR FATMIR SEJDIU ME 2/3 E VOTAVE  ZGJIDHET KRYETAR I KOSOVËS 

 
 
 
 

 

 NËN HIJEN E NJË IKONE  -  Shkruan : Enver Robelli

  

 

 

ËSHTË KOHA PËR VETËVENDOSJE NË KOSOVË - Shkruan : Shqiptar Oseku  

 

 

 

  Me 21 janar 2006 vdiq kryetari kontravers i Kosovës Ibrahim Rugova

 

 

 

 PLATFORMË POLITIKE E NXJERR NGA KËSHILLTARËT SHQIPTARË TË LUGINËS SË PRESHEVËS (PRESHEVË, BUJANOC DHE MEDEGJË) NË SEANCËN E MBAJTUR ME 14 JANAR 2006 NË PRESHEVË 

 

 

 

 

 KOSOVË, SHPËRDORIME ME BUXHETIN- Shkruan : Enver Robell

 

 

 

 USHTRIA ÇLIRIMTARE E KOSOVËS NUK KA LUFTUAR QË KOSOVA TË MBETET NËN E SERBI - Shkruan : Azem Syla 

 

 

 

 

VETËVENDOSJA, E JO HESHTJA, I ZGJIDH PROBLEMET NË KOSOVË - Shkruan : Shqiptar Oseku 

 

 

  

 

 STATUS I ARDHSHËM APO STATUS PËRFUNDIMTAR PËR KOSOVËN? Shkruan : Sabri Kiçmari  

 

 

 

 

 

   NË ALTENDORF TË SHWYZIT MANIFESTIM PËR DËSHMORËT

 

 

 Biografi e shkurt e Kryeministrit Thaçi

  Gjithçka mbi Zgjedhjet e 17 nëntorit 2007...

 

 Intervista e Georg W. Bush në Vizion Plus

Bild einfügen! (50x68)10 QERSHOR 2007 VIZITA E PRESIDENTIT XHORXH W. BUSH NË SHQIPËRI – RAPORTE – INTERVISTA – REAGIME - VIDEOMATERIALE 

 REKOMANDIMI: PAVARËSI E MBIKËQYRUR Raporti  i Marti Ahtisaarit për statusin e ardhshëm të Kosovës Nju Jork, 26 mars 2007

Zyra e të Dërguarit të Posaçëm të Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara për procesin e statusit të ardhshëm të Kosovës ** Propozimi për Status** (I kompletuar me anekset përciellëse) Me ndryshimet në Propozimin Gjithëpërfshirës për Zgjidhjen e Statusit të Kosovës 08-03-2007

 

 

 

 FEHMI MUJOTA: NË KOSOVË NUK PO NDODHË DECENTRALIZIMI POR NJË KUSHTËZIM NË KUPTIMIN ETNIK 

 

 

 

 LETËR E HAPUR INTELEKTUALËVE TË KOSOVËS Shkruan : Hashim Thaçi 

 

 

 

 PROVOKIM PËR FESTË! - Shkruan: Rexhep Qosja 

 

 

 

 

 LIRIA QË VRET - Shkruan : Shqiptar Oseku

 

 

 

 

 ÇFARË DO TË VIHET NË PROCESIN E TRYEZËS NDËRKOMBËTARE TË NEGOCIATAVE? - Shkruan : Rexhep Hoti 

 

 

 

Akademiku i njohur Rexhep Qosja flet në emisionin "Shqip" të gazetares Rudina Xhunga: "KU NDRYSHOJMË UNË DHE KADARE"

JA PSE ISHTE E NEVOJSHME POLEMIKA QË NISI ISMAIL KADARE - Shkruan: Rexhep QOSJA

 PSE KJO REPLIKË ME ISMAIL KADARENË ?! Shkruan: Akademik REXHEP QOSJA

IDENTITETI  KOMBËTAR  DHE  VETËDIJA  FETARE Shkruan : Akademik  Rexhep QOSJA 

IDENTITETI KOMBËTAR DHE MIMIKRIA POLITIKE - Shkruan:Akademik  Rexhep QOSJA

IDENTITETI   KOMBËTAR   DHE   GJUHA   STANDARDE Shkruan: Akademik Rexhep Qosja

IDENTITETI SHQIPTAR DHE IDENTITETI KOSOVAR Shkruan : Akademik Rexhep QOSJA

 ELITAT QË S’I KEMI – Intervistë me Akademik Rexhep Qosja

 I PËRGJIGJEM PËRBUZJES SË KADARESË Shkruan : Akademik Rexhep Qosja

Ekskluizive -  Intervistë me Akademik Rexhep Qosja

 REXHEP QOSJA  NJË VOLTER I SHQIPËRISË -  ose rishpikja e shqiptarizmit  - Shkruan: FERIDE PAPLEKA

DY FJALË PËR DEBATIN QOSJA – KADARE - Shkruan: Shefqet Cakiqi-Llapashtica

SHKRIME TË NDRYSHME

 “PA DORËZA” – Flet për “Epokën e re” Jakup Krasniqi  

KORRUPSIONI NË KOSOVË – FORMAT E PARAQITJES DHE MËNYRA E LUFTIMIT TË TIJ - Shkruan: Mr. Sabri Kiçmar      

KOMBI - Shkruan : Mr. Sabri Kiçmari

KOMBI, FLAMURI, GJUHA DHE HIMNI KOSOVAR NUK JANË STANDARDE PËR PAVARËSI Shkruan: Lulëzim Etemaj

 ÇKA ËSHTË E MUNDSHME DHE ÇKA JO NË PROCESIN E ZGJIDHJES SË STATUSIT - Shkruan : HASHIM THAÇI

ORA PËR KOSOVËN, NUK DO TË KTHEHET PRAPA - Shkruan : Hashim Thaçi

 KOSOVA DHE IDENTITETI - Shkruan : HASHIM THAÇI

 2006 Viti i Adem Demaçit - 70 vjetori i lindjes

 KOSOVA ËSHTË KOSOVË – KUSHTETUTËN E SAJ E BËN VETË - Shkruan: Azem Syla 

 “ME KËTË QEVERI ËSHTË THELLUAR VARFËRIA NË KOSOVË” - Intervistë me Mr Sabri Kiçmarin, anëtar i Kryesisë së PDK-së 

 EKSKLUZIVE: Flet ish Kryeministri i Kosovës Dr Bajram Rexhepi

 SUPEREKSKLUZIVE: Ka rrëfyer Petrit Saraçi, për largimin e vet vullnetar nga Shërbimi Policor i Kosovës (SHPK)

REALITETI I SHPËRFILLUR Vështrim kritik mbi pikëpamjet e Ismail Kadaresë për identitetin shqiptar-Shkruan Akademik Rexhep Qosja 

SPECIALE: “Epoka e re” boton transkriptin e gjykimit Adem Salihaj kundër Bujar Bukoshit
 KA VAZHDUAR RIGJYKIMI PËR RASTIN “DRINI” - Shkruajnë : Bajram Lani e Burim Etemaj
 ORA PËR KOSOVËN, NUK DO TË KTHEHET PRAPA - Shkruan : Hashim Thaçi 
KUSHTËZIME TË PAARSYESHME PËR KOSOVËN Shkruan : Qazim Doda, New York 
 GJERMANIA KA FILLUAR NDJEKJEN E UDB-ashëve QË VRAN NË GJERMANI

 

 EKSKLUZIVE: Flet për “Epokën e Re” Bujar Dugolli - AAK-ja NË RREZIK! Blerim Shala s’mund ta forcojë AAK-në

 SI E „RRËMBYEN“ SELIN E VET NË PRISHTINË  AAK-ja –intervistë me LATIF GASHIN ish-drejtori i përgjithshëm i SHIK-ut

 REFORMOHET POLICIA - Intervistë e Zenun Pajazitit, Ministër i Punëve të Brendshme të Republikës së Kosovës

Datenschutzerklärung
Gratis Homepage von Beepworld
 
Verantwortlich für den Inhalt dieser Seite ist ausschließlich der
Autor dieser Homepage, kontaktierbar über dieses Formular!