SAKRIFICA E TIJ GURTHEMEL QĖNDRESE PĖR ĒLIRIM DHE BASHKIM KOMBĖTAR

 

( kushtuar dėshmorit tė lirisė Bejtė Nebihu)

 

Shkruan: Bujar HAJRIZI

 

 

Bejtė Nebihu u lind mė 05.10.1973, nė fshatin Damanek tė Drenicės, nė njė familje tė njohur mė tradita atdhetare.

Babė Nebihu dhe nėnė Shefkija lindėn  gjashtė fėmijė, nga tė cilėt Bejta ishte fėmija i tyre i tretė.

Shkollėn fillore “28 Nėntori”, e kreu nė fshatin Krajkov, ndėrsa tė mesmen e vazhdoi nė Drenas nė shkollėn “Fehmi Lladrovci”, drejtimi i Veterinarisė, tė cilėn e kreu me sukses  tė shkėlqyeshėm.

Bejta rrjedh nga njė familje e cila ėshtė e njohur nga kjo anė e Drenicės, si familje e nderuar, respektuar, bujare dhe me tradita atdhetare. Anėtarėt e kėsaj familje gjithmonė u dalluan pėr trimėritė dhe luftėrat tė cilat u zhvilluan nėpėr ēdo etapė tė historisė sonė, me tė vetmin qėllim, ēlirimin njėherė e pėrgjithmonė nga zgjedha e huaj.

Fryma liridashėse e kėsaj familje ėshtė shumė e hershme.

Axha i babės sė  Bejtės, Nebihu njihej si atdhetar i ēėshtjes kombėtare si dhe bashkėluftėtar i Azem Bejtės. Ai pėr asnjė ēast nuk e kishte ulur pushkėn, derisa u vra nė njė pėrleshje me ushtritė serbe nė vitin 1923.

Por biografia atdhetare e kėsaj familje nuk pėrfundon me kaq. Vitet e pasluftės sė Dytė Botėrore pėrsėri do tė jenė njė sfidė e madhe pėr familjen Nebihu, ku nė vitin 1945, axha tjetėr Nuredini do tė vritet nė Ferizaj nga forcat  pushtuese sllavoserbe.

Kjo do tė jetė goditja e dytė qė i bėhej familjes Nebihu.

Mirėpo edhe pėrkundėr kėsaj, pjesėtarėt e kėsaj  familje pėrsėri do tė jenė nė vazhdėn e proceseve drejt ēlirimit.

Nė vitin 1948, kushėriri i Bejtės, Zeneli pėr shkak tė bindjeve tė tija atdhetare do tė arrestohet nga regjimi serbosllav dhe do tė dėnohet me burg tė rėndė, ndėrsa mė vonė gjyshi  Musliu do tė pėrjashtohet nga puna si njeri i padėshiruar pėr pushtetin serb.

I lindur nė njė  rreth atdhetar, Bejta u rrit, edukua  nė frymėn e qėndresės dhe tė krenarisė kombėtare, ku pėr asnjė ēast nuk u gjunjėzua para rrebesheve tė kohės.

Bejta qysh nė rininė e hershme kishte shfaqur ndjenja atdhedashurie dhe urrejtje kundėr pushtuesit serbosllav.

Tregimet e babė Nebihut dhe nėnė Nailes, pastaj literatura mbi historinė e popullit shqiptar , do tė ndikojnė thellė nė personalitetin e Bejtės, dhe qė nė fėmijėri do tė bie nė kundėrshtim me pushtuesin serbosllav tė cilėt ishin bartėsit kryesor pėr padrejtėsitė qė po iu bėheshin popullit shqiptar.

Ngjarjet e mėdha  tė pranverės sė vitit 1981, do tė skaliten  thellė nė kujtesėn e Bejtės. Kėto ngjarje kishin ndikuar qė Bejta tė mobilizohej pėr kohėrat  qė do tė vinin nė vazhdim.

Bejta po rritej, dhe krahas kėsaj e kuptonte edhe mė shumė  se liria e njė populli kurorėzohet vetėm nėpėrmjet luftės sė armatosur.

Nė pranverėn e vitit 89-90, Bejta do tė jetė aktiv nė demonstratat qė u organizuan nė Drenas, e sidomos do tė shquhet nė demonstratėn e 30 janarit 1990, me ē`rast do tė bien edhe 3 dėshmorė lirie.

Dalja nė skenė e UĒK-sė te Bejta do tė gjej njė pėrkrahės tė madh, tė paluhatshėm dhe tė pakompromis pėr ēėshtjen e lirisė.

Bejta  me tėrė qenien e tij prej njė luftėtari do tė vihet nė pėrkrahje tė kėsaj force liridashėse dhe pa hezituar fare do tė shkoj nė Shtabin Qendror  i cili nė atė  kohė gjendej nė Likovc.

Bejta nė UĒK do tė kyēet  nė vitin 1996.

Kontaktet e para do t’i ketė me Rasim Kiqinėn, Hysni Jetullahun, Hysni Sylėn, Sylejman Selimin, Musė Jasharin, Mustafė Hoxhėn etj.

Ky ēast do tė jetė njė nga pėrjetimet mė tė rėndėsishme nė jetėn e tij.

Bejta njė kohė do tė  veproj nė Likovc, ku mė pastaj do tė transferohet edhe nė pjesėt e tjera tė Drenicės, si Grykė e Llapushnikut, Damanek, Arllat, Negrovc, Baicė, ku pjesėn mė tė madhe tė luftimeve do t’i kaloj nė kuadėr tė Brigadės “113”.

Bejta do tė dallohet edhe nė shumė beteja, siē ėshtė ajo e majit tė vitit 98 nė Grykė tė Llapushnikut. Atė ditė forcat serbe tė armatosura rėndė ishin kthyer mbrapshtė, duke lėnė nė fushėn  e betejės shumė ushtarė tė vrarė dhe makineri ushtarake tė shkatėrruar. Ndėrsa UĒK-sė nė kėtė betejė iu kish shtuar edhe njė dėshmorė lirie, Besim Halili.

Bejta do tė veēohet  edhe nė luftimet e tjera tė cilat u zhvilluan nė Negrovc, nė vendin e quajtur te Gryka e Ramadanėve nė fshatin Baicė, pastaj nė Gjurgjicė dhe nė Lagjen e Bytyqėve nė Arllat.

Nga kėto beteja Bejta do tė dal edhe mė i fortė, duke bėrė kėshtu edhe njė pėrvojė tė ēmueshme luftarake.

Radhėt e UĒK-sė, po shtoheshin dita–ditės. Lufta kėrkonte armatime dhe municione. Me datė 4 qershor tė vitit 98, njė grup i madh ushtarėsh i kėsaj ane do tė marrin rrugėn pėr nė Shqipėri. Nė mesin e tyre do tė jetė edhe Bejtė Nebihu.

Gjatė kthimit, me datė 11 qershor tė vitit 98, nė orėt e vona tė natės duke kaluar nėpėrmjet maleve tė Pashtrikut trimat e lirisė do  tė hasin nė pritė tė armikut, ku pas njė lufte heroike nė fushėn e nderit do tė bie Hysni Jetullahu dhe do tė plagosen 25 ushtarė  tė tjerė.

Kjo do tė jetė njė goditje e madhe pėr UĒK-nė e sidomos pėr Bejtėn,  sepse u nda nga bashkėluftėtari dhe nga shoku i tij i ngushtė i cili pėr asnjė ēast nuk iu nda luftės ēlirimtare.

Pas kthimit nė Kosovė, Bejta do tė punoj edhe mė shumė nė strukturimin dhe organizimin e  luftės e cila pothuajse kishte pėrfshirė pjesėn mė tė madhe tė Kosovės.

Me formimin e Shkollės Ushtarake “Hazmė Jashari”, nė Negrovc, Bejta do tė marrė pjesė nė kėto stėrvitje pėr kuadrat e ardhshėm ushtarak.

Duke parė se shquhej pėr trimėri, guxim, zgjuarsi nė zbatimin me sukses tė detyrave ushtarake, Bejta caktohet komandant skuadre nė Togun e Parė, Batalioni i Dytė, Brigada “113”.

Si komandant skuadre, Bejta gjithmonė do tė jetė i pėrgatitur qė tė ballafaqohet  me ēfarėdo sfide qė  paraqitej.

Nė fillim tė qershorit tė vitit 99, luftės pothuajse po i afrohej fundi. Bejta sė bashku me kushėririn  dhe bashkėluftėtarin e tij Vesel Nebihun, nga malet e Berishės do tė kalojnė nė malet e Plluzhinės pėr t’u takuar me anėtarėt e familjes sė tyre.

Pas njė rrugėtimi tė gjatė, me 12 qershor 99, ushtarėt e lirisė do tė bien nė pritė tė armikut. Aty do tė zhvillohet nje luftė e pabarabartė. Lufta do tė zgjasė disa orė dhe dy luftėtarėt e lirisė do tė qėndrojnė tė pathyeshėm deri nė  fishekun e fundit, dhe pas njė luftė tė madhe  do tė bien nė fushėn e nderit  Bejtė Nebihu dhe Vesel Nebihu.

Rėnia e tyre ishte njė goditje e madhe pėr UĒK-nė, mirėpo sakrifica e tyre u shndėrrua nė gur themele tė forta qėndrese.

Trupi i dėshmorėve u bė nė fshatin Plluzhinė me datė 17 qershor 99, ndėrsa rivarrimi u bė me datė 28 shtator 99, nė  “Varrezat e Dėshmorėve” nė fshatin Damanek.

     

 

Datenschutzerklärung
Kostenlose Webseite von Beepworld
 
Verantwortlich für den Inhalt dieser Seite ist ausschließlich der
Autor dieser Homepage, kontaktierbar über dieses Formular!