PJESĖMARRĖSI I TUBIMIT TĖ GAZIMESTANIT - DEPUTET I KUVENDIT TĖ KOSOVĖS !!!

 

Shaban Halimi i renditur nė listėn e Oragniazatorve pėr shkuarje nė Gazmiestan me numėr rendor  44 sot Deputet i LDK-sė nė Kuvendin e Kosovės

 

  Muharrem Ibrahimi, Zv. Minister i Ekonomisė dhe Financave nė Qeverin e Kosovės nė listėn e Oragniazatorve pėr shkuarje nė Gazmiestan me numėr rendor 45 !!

   PJESĖMARRĖSI I TUBIMIT TĖ GAZIMESTANIT - DEPUTET I KUVENDIT TĖ KOSOVĖS !!!

  

E pabesueshme por fatkeqsisht e vėrtetė !

 

 •      Sipas rezultateve preliminare tė shpallura nga organizatorėt e  zgjedhjeve, nė votimet e 23 tetorit, ka fituar edhe z.Shaban Halimi, kandidat i propozuar nga kreu i Lidhjes Demokratike tė Kosovės i cili nė listėn zgjedhore tė partisė ishte i radhitur nėn numrin rėndor 41. Ky kuadėr i LDK-sė vjen nga Komuna e Sharrit (ish-Dragashi), gjegjėsisht nga fshati Buzez i Opojės dhe nė kohėn e ish-Jugosllavisė ka qenė aktivist i zellshėm i Lidhjes Komuniste. Aktualisht ėshtė sekretatr i Degės sė LDK-sė nė Sharr, ndėrsa deri nė momentin e propozimit pėr deputet tė Kuvendit tė Kosovės (pėr kėto zgjedhje) mbante funksionin mė tė lartė nė asamblenė komunale tė Sharrit, atė tė kryeshefit ekzekutiv.

  Kėto ditė, derisa partitė me padurim po presin shpalljen e rezultateve tė votimit(tė rinumruara),krejtė rastėsisht mė ra nė dorė njė listė e emrave tė pjesėmarrėsve nga komuna e Sharrit (ish-Dragashit) nė manifestimin jubilar  tė 600 vjetorit tė Betejės sė Kosovės nė Gazimestan, tė organizuar mė 28 qershor 1989 nga Kryetari i Serbisė Sllobodan Millosheviq dhe kryepatriarku serb Pavle, qė nė origjinal titullohet: “Spisak učesnika na jubilarnoj proslavi šestogodišnjice kosovske bitke na Gazimestanu-28.6.1989“ !!!

 •   Dhe duke i lexuar me vėmendje emrat e 91 personave qė figurojnė nė kėtė listė (tė cilėn po e ofrojė pėr  botim) pėr qudi nė mesin e tyre,nėn numrin 44 pash tė radhitur edhe emrin e z.Shaban Halimi-nga Buzezi, pikėrisht deputetin e tashėm tė LDK-sė qė do tė zė njė ulėse nė pėrbėrjen e re tė Kuvendit tė Kosovės. Ky lajmė sa senzacional po aq edhe tronditės pėr opinionin shqiptar, s“do tė konsiderohej ndoshta  i tillė sikur tė mos jetė z.Halimi pjesė e kėtij  institucioni mė tė lartė tė Kosovės, sepse nė „festėn jubilare tė Gazimestanit“ (siē duket nė listė) kanė marrė pjesė edhe aktivistė tjerė tė LKJ-sė nga radhėt e shqiptarėve-lojalistė tė regjimit tė Millosheviqit…, tė cilėt sot heshtin dhe nė heshtje  bartin mbi supet e veta turpin e bėrė atėbotė !

 •  

      Ndėrsa Muharrem Ibrahimi, Zv. Minister i Ekonomisė dhe Financave nė Qeverin e Kosovės nė listėn e Oragniazatorve pėr shkuarje nė Gazmiestan me numėr rendor 45 !!

 •    Me kėtė rast pėr tė plotėsuar kėtė mozaik tė shėmtuar…, ja se ēka shkruan gazeta “Bota Sot“ mė 24 tetor 2004, lidhur me kandidatin e LDK-sė z.Shaban Halimi (citoj): “Sipas njė minisondazhi me qytetarėt, kėsaj radhe do tė fitojė bindshėm LDK-ja ngase nė listėn e saj nga kjo anė ėshtė fytyra mė markante, autoritative e kombėtare e kėsaj partie, z.Shaban Halimi“.

 •  

  Ēdo koment ėshtė i tepėrt !

   

   Sė fundi, duke u nisur nga ky lajmė jo i kėndshėm pėr Kuvendin e ri tė Kosovės, qė nė rend tė parė e bėnė pėrgjegjės vetė subjektin qė e ka emruar nė listėn pėr deputet,natyrshėm shtrohet pyetja: Sa do tė jetė efektiv Kuvendi i ardhshėm i Kosovės me deputet tė sojit tė Shaban Halimit ??!

     

   

  Datenschutzerklärung
  Kostenlose Homepage von Beepworld
   
  Verantwortlich für den Inhalt dieser Seite ist ausschließlich der
  Autor dieser Homepage, kontaktierbar über dieses Formular!