JETA DUALE E IBRAHIM RUGOVĖS , APO LARAMANE SI QUHEN NĖ KOSOVĖ NJERZIT QĖ BOTRISHT NJIHEN ME EMRA MUSLIMAN E FSHEHTAS BĖJN KRYQ DHE SHKOJN NĖ KISHĖ !!

Chiesa di S. Maria Regina

13 febbraio 2003 - ore 18.00

          In occasione della presenza del Presidente Rugova a Terni per ritirare il premio San Valentino, a lui assegnato quest‘anno, la Parrocchia di Santa Maria Regina ha organizzato un concerto in suo onore.

Francesko Battistini


"Corriere della Sera"

           Njė shqiponjė dykrenare nė njė qark tė kuq, e vendosur nė sfondin blu, njė yll gjashtėcepėsh si ai i Skėnderbeut dhe mbishkrimi Dardania. Kėto do tė jenė elementėt e rinj tė flamurit tė Kosovės, e cila pret tė fitojė pavarėsinė madje para vitit 2005, siē deklaron edhe presidenti i saj, Ibrahim Rugova. Nė njė intervistė pėr gazetėn "Corriere della Sera", lideri kosovar tregon pėrgatitjet pėr pavarėsinė dhe zbulon projektet e tij pėr tė ardhmen e vendit.

            Corriere della Sera: Presidenti Rugova, ėshtė e vėrtetė qė keni ndėrruar fenė tuaj nė atė kristiane?

            Ibrahim Rugova : Tė themi qė tashmė ushqej njė farė simpatie pėr kulturėn kristiane dhe atė perėndimore.

            Corriere della Sera: A mund ta quajmė njė rrugė tė re shpirtėrore kėtė tuajėn?

            Ibrahim Rugova : Kultura jonė ėshtė perėndimore. Edhe historikisht, besimi i parė fetar i praktikuar nga populli shqiptar ishte kristianizmi. Xhamitė dhe tė tjerat mbėrritėn te ne mė vonė. Me ardhjen e osmanėve, njė pjesė e popullsisė ndėrroi fenė me detyrim. Kjo vazhdoi edhe pas rėnies sė Skėnderbeut dhe rezistėncės sė tij ndaj invazionit turk.

           Corriere della Sera: Njė rikthim te rrėnjėt atėherė…

            Ibrahim Rugova : Ka patur njė ndikim mysliman shumė tė thellė, i cili edhe sot shfaqet te emrat dhe traditat e popullit tonė. Myslimanė dhe tė krishterė janė integruar me njė farė harmonie mes tyre. I vetmi shkak i mbijetesės sonė ishte toleranca reciproke. Pa tė do tė ishim zhdukur prej kohėsh. Tashmė secili mund tė zgjedhė lirisht fenė e tij…

            Corriere della Sera: Por ju jeni presidenti i vendit…

            Ibrahim Rugova : Interesi im kulturor dhe shpirtėror ėshtė krejtėsisht personal. E shihni atė pikturė (tregon njė pikturė nė sfond tė gjelbėr). Ėshtė vepėr e Pjeter Bogdanit. Ishte peshkop i Kosovės, qė nė vitin 600 luftoi hyrjen e islamit nė kėtė vend. Njė figurė e jashtėzakonshme dhe shumė aktuale pėr atė qė kėrkon tė kuptojė kėto epoka pėrballjesh mes qytetėrimeve tė ndryshme.

            Corriere della Sera: Kur do tė pagėzoheni?

            Ibrahim Rugova : Tė shohim, tani pėr tani synimi im ėshtė mbi tė gjitha politik. Unė kam pėr qėllim tė promovoj njė tolerancė tė vėrtetė mes kristianėve dhe mylimanėve.

            Corriere della Sera: Keni ndėrmend tė ndėrtoni njė mauzoleum pėr Nėnė Terezėn?

            Ibrahim Rugova : Ėshtė ėndrra ime; njė muze pėr Nėnė Terezėn e Kalkutės, njė shqiptare dhe njė kristiane e madhe. Ėshtė projektuar nga dy arkitektė italianė, Bruno Valente e Giuseppe Durastanti.

            Corriere della Sera: Por, a nuk mund t‘i pėrdorni kėto fonde pėr nevoja mė urgjente?

            Ibrahim Rugova : Projekti do tė financohet nga donacione individuale. Sidoqoftė, ne na duhen kėto simbole. Dhe fundi i fundit, me fondet e njė kishe nuk mund tė ndryshojė ekonomia e vendit.

            Corriere della Sera: E cilit vend ? Ju flisni pėr pavarėsi dhe amerikanėt kanė caktuar vitin 2005 si datė pėr diskutimet e statusit, por Kosova varet ende nga Serbia, tė paktėn zyrtarisht...

            Ibrahim Rugova : Do tė jemi tė pavarur para vitit 2005. Dhe kjo ėshtė hipotezė realiste.

            Corriere della Sera: Ju jeni nė favor tė kthimit tė serbėve nė zona si Peja, qė kontrollohen nga ushtarėt italiane, ku bashkėjetesa ėshtė e thuajse pamundur?

            Ibrahim Rugova : Po, tashmė janė kthyer rreth 7 000 serbė. Por kjo varet nga zgjedhjet individuale dhe jo nga propaganda e Beogradit, qė krijon shpesh destabilitet.

            Corriere della Sera: Nė Vjenė, nė bisedimet e para Prishtinė-Beograd, ishit vetėm ju. Krerėt e lartė tė ish-UĒK-sė dezertuan. Pse ?

            Ibrahim Rugova : Ndodhesha atje si president i Kosovės. Tė tjerėt hezituan. Por kjo bėn pjesė nė dialektikėn normale tė demokracisė.

            Corriere della Sera: Ėshtė e vėrtetė qė Beogradi ėshtė gati tė heqė dorė nga Kosova nė kėmbim tė dy miliardė dollarėve dhe hyrjes nė BE?

            Ibrahim Rugova : Nuk di asgjė. Pėr ne ēmimi i paguar ėshtė lufta. Pastaj, nėse serbėt duan tė hyjnė nė BE, kjo ėshtė puna e tyre.

            Corriere della Sera: Sa duhet tė zgjasė prania ndėrkombėtare nė Kosovė?

            Ibrahim Rugova : Misioni i OKB-sė po i transferon thuajse tė gjitha kompetencat autoriteteve tona. Pėrsa i pėrket NATO-s, bazat do tė vazhdojnė tė jenė kėtu.

            Corriere della Sera: Si do tė jetė Kosova e pavarur ? Ēfarė flamuri do tė ketė? A do tė ndryshojnė kufijtė?

            Ibrahim Rugova : Flamuri ynė ėshtė gati tashmė. Njė shqiponjė shqiptare nė njė qark tė kuq tė vendosur nė sfondin blu, si qielli, symbol i tolerancės dhe Europės. Do tė jetė edhe mbishkrimi Dardania, emri i lashtė i Kosovės, si dhe njė yll me gjashtė cepa, ylli i Skėnderbeut. Ndėrsa, kufijtė nuk do tė ndryshojnė; nėse e bėjmė kėtė do tė kemi konflikte nė tė gjithė Ballkanin.

            Corriere della Sera: A do tė valėvitet ky flamur nė katedralen e Nėnė Terezės?

            Ibrahim Rugova : Shpejt pėr ta thėnė njė gjė tė tillė. Ekzistion terreni, guri i parė ėshtė hedhur. Nė vitin 2004 do tė nisin punimet dhe mė pas na duhet ta mbarojmė shpejt ndėrtimin e katedrales.

      

 Datenschutzerklärung
Kostenlose Homepage von Beepworld
 
Verantwortlich für den Inhalt dieser Seite ist ausschließlich der
Autor dieser Homepage, kontaktierbar über dieses Formular!