Lot i tronditur - Me poeten, Zyrafete Kryeziu-Manaj n� Suedi

 

Me poeten, Zyrafete Kryeziu-Manaj n� Suedi

 

 

Lot i tronditur

 

                 

Shkruan: TEUTA ZYMBERI

 

 

       Lot i tronditur, dometh�n� m� shum� trishtim, nj� lloj granate q� na cop�toi zemrat n� t� gjitha hallet e brengat tona...

 

 

      Zyrafete Kryeziu-Manaj, me poezi merret qysh n� vitet e hershme. Gjat� studimeve n� vitet 1978-79 shkruante p�r shtypin ilegal t� asaj kohe, si dhe n� gazet�n " Kosovarja" . Pas vitit 1982 e ndjekur nga UDB-a, ajo vazhdoi t� paraqitet me pseudonim n� poezit� e saja n� shtypin legal me Besa Guri

N� vitet 1980-81 pun�sohet n� arsim n� Suhareke, Therand�. Ishte aktive n� demonstratat e asaj kohe, k�shtu q� n� vitin 1982, UDB-�ja i bie n� gjurm� veprimtaris� s� saj dhe po n� k�t� vit e nxjerrin nga procesi m�simor dhe e d�rgojn� n� hetuesi e m� von� dhe n� burg. D�nohet me 18 muaj burg. Pas lirimit nga burgu me shum� v�shtir�si m� 1985 arrin t� pun�sohet n� shkoll�n fillore ".Ramiz Sadiku" t� Gllarev�s. Por edhe n� k�t� shkoll� p�r shkak t� pap�rshtatshm�ris� ideo-politike, UDB-a e largon nga procesi m�simor. N� vitin 1990 provon shans�n e konkurimit edhe nj�her� n� arsim n� fshatin Gadime t� Lipjanit, por vet�m pas ca muajve e d�buan nga arsimi me urdh�r t� " Komitetit "edhe nga ky vend pune. N� vitin 1991 s� bashku me dy f�mij�t detyrohet t� largohet nga vendlidja dhe emigron n� Suedi.

        Mbase Zyrafete Kryeziu-Manaj nuk mund ta ushtroj� profesionin e m�simdh�n�ses n� vendlindje si profesoresh� e edukat�s fizike nga dashuria p�r profesionin e saj, filloi t� punoj� me f�mij�t e bashkatdhetar�ve. M� von� ikuadrohet trajnere basketbolli me vajzat e qytetit t� Vetland�s,  pun�, e cila i flente n� shpirt, mir�po tragjedia e motr�s; Mirvetes, gjithashu ish e burgosur politike, e goditi r�nd� zemr�n e Zyrafetes. Humbja e motr�s paksa e stopon nga puna e saj q� e donte me vullnet. Lufta n� Kosov� si �do shqiptar kudo gjithashtu edhe tek shpirti i saj krijoi dhimbjet p�r t� gjitha ato ngjarje q� ndodh�n...

N� t� gjitha k�to rrethana jo t� lehta, t� vetmen mb�shtetje shpirt�rore e gjeti tek vargjet, poezia. N� vitin 2001, botoi librin e par� me poezi: " Lot i tronditur " n� sht�pin� botuese " Drit�ro " n� Tiran� me redaktor, Shaban Sinanin.

Titulli i librit �sht� shum� kuptimdh�n�s. Pse u trondit loti n� vargjet e juaja, pse pik�risht u trondit, kur dihet se loti rrjedh, pikon, loton?

Zyrafetja p�rgjigjet n� pyetjen ton� duke e zb�rthyer realisht kuptimin e lotit: " Ashtu �sht� se, loti �sht� nj� rrjedh� m� shum� n� dhimbjen e syrit. Por un�, e kam par� lotin n� nj� kuptim tep�r t� duksh�m brenda realitetit ton�. Lot i tronditur, dometh�n� m� shum� trishtim nj� lloj granate q� na cop�toi zemrat n� t� gjitha hallet e brengat tona q� kaluam si popull n�n rob�ri n�n zgjedh�n e pushtuesit serb. Pastaj rruga e kurbetit, plag�t e kurbetit, shqiptar�t anek�nd bot�s, f�mij�t duke i bart� n� krah n�p�r strehimore azilant�sh, rruga e refugjat�ve, t� gjitha k�to pamje kishin kuptimin e tronditjes shpirt�rore e jo vet�m thjesht� lot�t e natyrsh�m n� syt� tan�. E kam nj� bindje, se ne edhe kur qajm�, qajm� me trishtim, di�ka e jashtzakonshme nga e qara normale. Andaj se di sa po mund ta  jap dometh�nien e titullit q� e kam v�n�, pos nuk po  t�rhiqem edhe nga ajo, se Lot i tronditur, p�r mua do t� thot� edhe nj� lloj t�rmeti q� tronditi dhe preku aq shum� shpirtin e shqiptarit, qofshim ne k�tu n�p�r rrug�t e m�rgimit dhe kudo q� �sht� shqiptari�"

 

      Libri me poezi "Lot i tronditur "u shp�rnda m� shum� tek nx�n�sit e shkollave t� mesme n� Therand� falas dhe n� disa biblioteka n� Kosov� dhe asnj� ekzemplar nuk �sht� pranuar t� shitet, pik�risht se Zyrafete Kryeziu-Manaj, �sht� nj� fem�r e kualifikuar dhe me diplom� Universiteti, por q� p�r shkak t� rrethanave politike kurr� nuk mundi t� punoj� n� profesionin e saj. N� munges� t� ditarit e t� nx�n�sve t� saj, librin e dhuroi n� m�nyr� humane pik�risht n� vatr�n e dituris�, n� shkolla.

 

                 

 

 

 

                           

                                            Zyrafete Kryeziu-Manaj

VASHA E VALEVE
 
Ne baladen e Mujes te kerkova
ne deget e shtat lisave binjak
tek ure e beses s"te gjeta
vall a thua ku mund te jesh?!
 
Nene shamin e nuses syrin sta pash
tek dege e ullirit qe besen forcon
as te shkemb i bjeshkes
-si dikur nlegjende
vall ku mund te jesh
hehona gjall te mbet.
 
PERTEJ HARRIMIT
 
A thua do te kerkosh serish
shtigjet e braktisura
te kohes se perenduar
per te gjetur fjalet e dhena.
 
Me vete merr rruget tona
barti ne trasten e shpirtit
-pa u lodhur
pluhuri i koherave mos ti fshij.
 
Pertej harrimit do te mberrish
ne vesen e lotit veten do ta gjesh
kudo te shkoj une larg e me larg
oret tona aty i ke.
 
LOT I THYER
 
Njemij cope
loti mu thye
mu shpernda
ne shume ane
dhe cdo grime
e pjesve te tij
ne nje dhimbje
-perfundon.
 
FJALES SE DHENE
 
Rrezet e diellit
nganjehere i nxa
driten e henes e zaptoj
ylberit i kaperdridhem
neper ngjyrat e tij
dhe puhise ja ndali hovin
dallget e detit
ne gji i fus
kur fjales se dhene
i mbes ne bese.
 
RRUGET E DHIMBJES
 
I mora me vete
lutjet e dikurshme
e mallin e futa
ne shtekballin tim
-te perlotur
me dhimbjen
e durimin mbi
me urimet e te dashureve
une serish qaj rruge,male,dete.
 
ME SHOQET NE ATDHE
 
Ua preka mallin
me mallin tim
dhe u shkrim
ne nje u shkrim.
 
Syt takuat
me syrin tim
dhe u shkrim
ne nje u shkrim.
 
Bashkuam rruget
te vjetrat te reat
dhe aty sikur e ndim
bashk u shkrim
-ne nje u shkrim.
 
SI VDESIN DASHURIT
 
Si stinet nderrohen dashurit
te rreme kur ato jane
ndrrojn ngjyren kahjen
fytyren gjithesesi.
 
Ato shperlahen nga dita ne dite
neper kohe i mbulon harresa
shkilen nga dhuntit e moteve
dhe vdesin behen te pa qena
kur te rreme jane ato.
 
BASHKESHORTIT TIM
 
Atehere kur mua me ndrroheshin qelit
neper ilegale copza letre me dergoje
liria eshte ne anene tone,me thoje
te lutem shume e dashur e fort te qendroje.
 
Dhe mua mu cfaqeshin ngjyra prej ylberi
ne erresire qelie ndjeja ere lirie
dashuria jon thyente cdo kufi
thyente edhe ate dere te mbyllur me dry.
 
ZOGJ TE FJETUR NDER MOTE
    (Te varret ne Malme)
 
O ju njerez te gjall te dheut tone
ne u beme shume ketu
qe flejm ne enderra te gjata.
Mos na falni vetem lutjet tuja
se ne nga gjaku i juaj ishim
kur lindem koken mbeshtetem si ju
ne gurin e truallit
te ati trualli qe aq shume na mungon.
Mos harroni ketu eshte dheu i huaj per ne
andaj pranverat nuk ligjerojn
ne gjuhen e tokes
as flladi i eres nuk pergedhel kendshem
-muret e varreve.
Ne erdhem si te gjithe ju
per te ikur nga dhimbja qe mbytete shekullin
e per te kap diellin e enderruar
pa ditur se do te behemi
zogj te fjetur nder mote.
Mos harroni sa here shkoni e vini
nga nje cop toke memedhe na sillni
se vetem keshtu harrojm
dhimbjet e mallit te perveluem.
 
EGO E SEMUAR
 
Ti qe mbi interesa qierresh
shqelmon te miren e marrur
zgerdhihesh me kohen e kapur
pa perfill moral e nder.
 
Ti qe i gatuhesh botes se rreme
dhe mbi te nderton ditet tua
si horre mi horra ec me smiren
nderton zi mbi te bardhen bote.
 
Ti qe sdegjon as qarjen femijes
mbi interesa epshesh vjerr mendimin
dhe fol per krenarin e kohes beqare
e meshef lavirsin e diteve qe tredhe.
 
Ti mendon se ecet gjat mbi rruge tradhetie
se hiri pushton syt e botes
valle a thua ndonje gje te vret unin
ulu njehere mbi truallin e tokes
dhe shih me syrin real.
 

 

Poezi nga p�rmbledhja  "Lot i tronditur" -  Zyrafete Kryeziu-Manaj

 

DUAR T� ZGJATURA

 

Lulin e Migjenit
s�rish e rrah dallg� e motit
n� jet�n Kosov�

Shtrijeni shikimin
mbi rrug�t tona
dhe legjend�n e misrit
aty do ta gjeni

Shekulli XXI
vall� ,s�rish duar t� shtrira
n� koh�n internet.

Un� dhe ti n�n� Kastrati
lirin� t� till� nuk e menduam
kujtuam q� mbi ne
ylberi lirsh�m ngjyrat
- do zb�rthej
e fjala, jeta
do ta ken� kuptimin e vet.
  ***
Shpirti im
pjes� e dhembjes suaj
do t� jet� deri at�her�
kur nd�r sy
lotin s�ua shoh.

 

 

OR�T E POETIT

 

(B.Zymberit)

P�r or�t e lira
ti poet k�ndove
n� koh�n
kur t� mungonin ato
un� p�r or� t� trazuara
- po shkruaj
edhe pse n� koh�
mbi or�t e lira haproj.

 

 

N�P�R RRUG�T E JET�S

 

Detit i vodha val�t
n�p�r rrug� t� jet�s i barta
qe t� lundroj at�her�
kur velat n�p�r dit� nd�rtoj.

Fush�s i grabita puhiz�n
p�r t`ia dh�n� shpirtit
at�her� dhe vet�m at�her�
kur prushi i mallit p�rv�lon.

Cuc�n e luta
t� ma fal harkun vetullholl�
h�n�s t`ia jap p�r shoqe
q� bukurit t� g�rshetohen
- n� horizont.

 

 

EM�R LEGJEND�

 

Kur� koh�s s� krisur
rrug�t ia tregove
dhe dallg�ve mbi murana
hovet ua ndale
t� lig�t dol�n e than
bir djalli do t� jet�
apo bim� dreqi
pjell�n ka nxjerr.

Ti qet�sin e vdekur
q� trazove
nj� epok� t� re
n� histori latove
mbi legjenda legjend� ngrehe
p�r t� hyr�
fuqish�m ne to.

 

 

M�RGIMTARI

 

Shtigje k�rkoi
p�r t� kapur jet�
e jet�s i b�ri vend
n� tok� t� huaj.

K�rkoi rrug�
p�r t� shuajtur etjen
e damar�t p�rv�loi
ne trupin e vet.

Urin� e mundi
me mallin zjarr
sakrific� e jet�
t� dyja bashk�.

 

 

UKSHIN HOTIT

 

Athua shpirtin
desh�n ta zhveshin
koh�rat e serta
n� tok�n flak�
por hije v�shtir� ti v�n�
mendjes sate fanar
ti flamur i pa thyesh�m
rruga jote �sht� gjall�
Ujq�rit  t�rbuesh�m u soll�n
gjoksin ta pushtojn�
i pa mposhtur n�p�r koh�
do t� mbetesh p�rgjithmon�.

 

 

RRUG�T E DH�MBJES

 

I mora m� vete
lutjet e dikurshme
e mallin e futa
n� shtekballin tim
-t� p�rlotur
me dhembjen
e durimin mbi
me urimet e t� dashurve
un� s�rish �aj rrug�, male, detra.

 

 

GJAKU I DESHMORVE

 

(R.Mal�s-N.Berish�s)

   Do bjer� shi
   nuk do ta laj

                do ngroh diell
                 nuk do ta thaj

  Do bjer� bor�
  s'do ta mbuloj�

                 �do pranver�
                  do kuqloj.

 

 

BUZ�QESHJE E VRAR�

 

Lotin ta mora
me uji deti e mb�shtolla
trishtimin mos ta shoh
n� syrin t�nd.

Fjal�n ta nxora
nga dallg�t e koh�s
e futa n� rrug�n e jet�s
p�r t� mos humbur kurr�.

Dhe ta pata than�
buz�qeshjen e vrar�
mos ma fal mua
se ma mbyt fjal�n e dh�n�
t� ati agimi me diell
n� oborrin pa rrethoj.

 

 

FLLAD I ER�S

 

N� val�t tua dua t'shtrihem
t� m� p�rkund�sh si nj� f�mij�
m� d�rgo atje ku un�
ti kem af�r njer�zit e mi.

Rrug�s sate do t� vija
kah ylber�t ngjyr� t� marrim
mos ti kem askujt lakmi
p�rjet� bashk� t� jem mos ndahemi.

I ngroht� �sht� prehri n�n�s
vrushkulli arave t� mbush forc�
�do m�ngjes sa her� un� zgjohem
flladi yt pres t'm� p�rshkoj.

  


 
Datenschutzerklärung
Gratis Homepage von Beepworld
 
Verantwortlich für den Inhalt dieser Seite ist ausschließlich der
Autor dieser Homepage, kontaktierbar über dieses Formular!